Geocaching - outdoorová hra pro všechny

· 5 min čtení

Možná jste na svých toulkách v blízkém i vzdálenějším okolí potkali někoho, kdo v ruce drží jakýsi přístroj, takřka nevnímá svět okolo a občas třeba skočí do houští, aby se odtud po chvíli vydrápal s blaženým úsměvem na rtech. Ne, ve velké většině případů opravdu nejde o žádné podivné individuum, kterého byste se měli bát – jde o takzvaného „kačera“, který právě ulovil svůj poklad.

I was hiking with my dad in a nature reserve in southern of Sweden and got lost. Good thing we had cell reception, and was able to google a map.

Že tomu nerozumíte? Podáme vám tedy vysvětlení. Onen kačer (někdy zvaný též „kešer“) hraje hru zvanou Geocaching. Ta vznikla v roce 2000 v Americe a její princip je vcelku prostý – pomocí přístroje umožňujícího navigaci s využitím satelitního systému GPS hráči hledají různé umně maskované schránky (anglicky cache).

Jde většinou o plastové nádoby různých rozměrů, v nichž musí být přítomna alespoň listina (logbook), do které se úspěšný lovec podepíše. Schránky zakládají sami hráči a často je umisťují na místa, která jsou něčím zajímavá. Popis cache (takzvaný listing) pak obsahuje informace o daném místě, jeho zvláštnostech a zajímavostech.

Geocaching v Hlubočkách

I v naší obci a jejím okolí je ukryto několik schránek, a pokud jsme vás tímto článkem nalákali, abyste se přidali ke komunitě hráčů této hry, tak si už informace o hlubočských keších jistě najdete sami. Prozradíme jen, že některé schránky se nacházejí např. na Posluchově, v okolí hradu Hluboký, u KD Na Letním… V Olomouckém kraji je něco přes tři tisíce aktivních schránek.

Mapa - kešky v Hlubočkách (2021)

Jak začít s geocachingem?

Aby se člověk mohl pustit do hledání pokladů, musí se nejprve zaregistrovat na oficiálních internetových stránkách této hry www.geocaching.com. Jejich základní rozhraní je nyní dostupné i v češtině, takže nemusíte překonávat jazykovou bariéru. Informace o schránkách na našem území jsou navíc také psány v češtině.

Na českém internetu existuje také spousta webů, kde živě debatují čeští hráči a můžete si tu třeba najít parťáka pro vaši další výpravu – např. www.geocaching.cz nebo si zjistit více informací na české geocachingové Wikipedii.

Get the free Official Geocaching app and join the world’s largest treasure hunt.
There are millions of geocaches worldwide, just waiting for you to find them. There are probably even some within walking distance of where you are right now. Visit Geocaching.com to see just how many geocaches are nearby and to learn how to start finding them.
geocaching.cz
Český server pro hráče geocachingu a majitele GPS. Obsahuje fórum, blog, eshop a další služby.

Druhou, stejně zásadní položkou je přístroj pro příjem signálu GPS. V dnešní době má GPS modul každý chytrý telefon, takže stačí pořídit si aplikaci, kterých kromě té oficiální existuje více. My máme dobrou zkušenost s c:geo.  Pokud jste zapálení výletníci, pak zvažte nákup turistické „džípíesky“, která má často speciální menu přímo pro Geocaching, můžete si do ní ukládat celé listingy nebo vlastní poznámky.

Sbírání bodů v přírodě a na zajímavých místech

Důvodů, proč začít s geocachingem, může být několik. Soutěživější kačeři provozují tuto hru pro body, někteří se snaží najít krabičku jako první, aby se později mohli chlubit tzv. FTF (First to find, tedy první nálezce), jiní si touto hrou oživují výlety. Kešky jsou totiž ukryty nejen u významných kulturních či přírodních památek, ale také na místech méně známých, která jsou ovšem neméně zajímavá. A cíl v podobě krabičky s „pokladem“ se stane lákadlem i pro děti.

„Mysterky“ s hlavolamy

Pro milovníky hlavolamů je pak určen speciální typ keší, tzv. „mysterky“. U nich je nutné nejdříve vyluštit šifru nebo kvíz, abyste se dozvěděli, kde jsou ukryté. Když se luštění nedaří, můžou si kačeři vzájemně poradit třeba na jednom z mnoha setkání, která se v rámci geocachingu pořádají. Tyto „eventy“ mohou mít podobu posezení v hospůdce, kde si hráči vzájemně sdělují dojmy, nebo jde o organizovanou prohlídku, kdy se člověk může dostat i na místa běžně nepřístupná. My jsme se např. podívali do věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze.

Kačerů celosvětově přibývá, výjimkou tedy nejsou ani tzv. MegaEventy a GigaEventy, kde se sejdou i tisíce lidí.

Ekologické CITO eventy

Zvláštním typem setkání jsou pak ekologické CITO eventy, kdy se kačeři sejdou, aby nějaké místo vyčistili od odpadků. Takto se uklízelo třeba na pozapomenutém vojenském hřbitově v Olomouci-Černovíře. Ať už to tedy někdo dělá pro body nebo pro dobrý pocit, může být geocaching také ušlechtilá činnost.

V České republice se geocaching začal rozšiřovat někdy kolem roku 2001 a v současné době u nás funguje cca 20 tisíc keší a zaregistrováno je okolo padesáti tisíc kačerů.

Autoři: Petra Zetková, Radim Zetka
Geocaching na Wikipedii

Mohlo by vás také zajímat:

Kdo hledá, najde | Magazín Hlubočky
Tuto odvěkou moudrost, která provází lidstvo od nepaměti, si jistě mnozí z nás vyzkoušeli sami na sobě. Lidé odnepaměti sbírají kdeco a jsou jistě potěšeni touto vášní, stejně jako nálezce zlatého dukátu z r. 1789 v katastru Hluboček.

Související příspěvky

Hammerberg – hora, která přitahuje blesky
· 2 min čtení
Otázky o medu
· 7 min čtení
Jedová čili Sauberg
· 9 min čtení
Není poledne jako poledne
· 5 min čtení
Velká smilovská zeď
· 3 min čtení