Příběhy slavných značek: Mora

· 2 min čtení

Největší český výrobce kuchyňských varných spotřebičů neovládl jenom českou kotlinu. Když došly na přelomu 19. a 20. století v Americe mlýnky na kukuřici, nelenil a zavedl jejich výrobu i dovoz.

Ve svém oboru patří firma vůbec k nejstarším výrobcům kuchyňského zboží na světě. Její historie se v Mariánském Údolí v Hlubočkách nedaleko Olomouce začala psát před téměř dvěma stovkami let...

Více se dozvíte v podcastu ČRo Dvojka:

Zdroj: Český rozhlas Dvojka
Účinkuje: Jan Kovařík
Připravily: Jitka Škápíková a Světlana Lavičková
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Dominik Budil
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Magdalena Šorelová
Premiéra: 22. 9. 2020

Mohlo by vás také zajímat:

Továrna na hřebíky | Magazín Hlubočky
Není to tak dávno, co jsme citovali báseň Jiřího Wolkera Svatý Kopeček. Zmiňuje v ní dělníky z továrny Kosmos, vyrábějící kamna a také „továrnu na hřebíky“. Jedná se samozřejmě o podnik Moravia v Hlubočkách.
Hvězda na elektrárně | Magazín Hlubočky
Kdo někdy obdivoval pozoruhodnou stavbu bývalé elektrárny a pozdější teplárny s elegantní věží v Hlubočkách, možná si na její jižní fasádě povšiml zvláštního geometrického útvaru, označovaného jako hexagram, neboli šesticípá hvězda.
Krásné staré stroje – pračka Moretta a chladnička Maneta
Těžko si dnes představit domácí spotřebič, který by sloužil ještě půl století poté, co opustil továrnu. Automatické bubnové pračky s plynovým ohřevem zn. Moretta 855 a 856 k takovým kouskům patří.

Související příspěvky

Rozmarné léto v Burk(ině Faso)
· 7 min čtení
Pověst o Ladermonovi
· 4 min čtení
Školní zvon z Hrubé Vody
· 3 min čtení
Ervin – proměny jednoho místa
· 5 min čtení