Život v hlubočské hasičárně

Publikováno 09. 10. 2008 v rubrice Černá kronika, policie a hasiči « zpět « úvod

Rok vstoupil do druhé poloviny a ve sboru dobrovolných hasičů na Dukle se toho událo za toto pololetí tolik, že bych se s Vámi o to rád podělil.

Asi největší změna, která začátkem roku nastala, byla výměna velitele. Bývalý dlouholetý velitel Rostislav Jahn byl 1. 2. 2008 vystřídán mladším kolegou Jaroslavem Bockem.

Nový velitel hasičů

Rostislav Jahn se stal velitelem v roce 1985. V letech 1994 - 1996 byl vystřídán Miroslavem Jančíkem z důvodu  odchodu ze závodu Moravia. Během jeho funkčního období SDH Hlubočky změnilo “majitele” a z fabrického sboru jsme se stali obecními hasiči, na čemž měl nemalou zásluhu. Došlo k našemu zařazení do JPOII- což znamená, že jsme jednotka s výjezdem hned po záchranném hasičském sboru v Olomouci, takzvaných profesionálech. Věřím, že se novému veliteli bude dařit stejně jako předchozímu a náš sbor bude nadále patřit mezi nejlepší sbory okresu.

Během jara absolvovala zásahová jednotka pravidelné školení z bojového řádu a výcvik nositelů dýchací techniky. Zvláště výcvik s dýchacím přístrojem na cvičebním polygonu u záchranného sboru v Prostějově byl náročný a vydatný. Úkolem bylo potmě a při umělém zakouření prolézt většinou po čtyřech končetinách ve dvoučlenné hlídce 300m dlouhý labyrint a po cestě splnit několik úkolů. To vše v plné výzbroji a s nasazeným dýchacím přístrojem.

Zásahy a výjezdy

Hasičský zásahyV první polovině roku 2008 jsme měli celkem 15 zásahů, z toho 4x požár, 3x pomoc poškozeným osobám a 8x technickou pomoc. Požáry, které se udály, naštěstí nebyly tak dramatické a šlo vždy o včasné nahlášení požáru, jehož lokalizace byla rychlá a bezproblémová. Je to také názorná ukázka, jak je důležité zpozorovaný oheň včas hlásit, při dojezdu k požáru v době do 20 minut od zpozorování prvních příznaků značně zvyšuje šanci na brzké uhašení a škody jsou potom minimální. Šlo o požáry ve Velké Bystřici - rodinný dům, v Hlubočkách a na Hrubé Vodě požáry lesa.

V lednu jsme zasahovali u autohavárie v Mariánském Údolí. V dubnu jsme pomáhali hledat ztracenou paní ve Velké Bystřici a v červenci jsme pomáhali lidem se zatopenou střechou na panelovém domě při průtrži mračen. Technické zásahy se týkaly většinou kácení stromů a podobných aktivit. Mimo jiné se jednotka prezentovala při pomoci s organizováním dětských dnů, kde jsme dětem ukázali techniku a také udělali radost lehkou pěnou, vyrobenou pomocí pěnotvorného zařízení, což je vždy velmi vděčný bod těchto akcí.

Úspěchy v hasičských závodech

Soutěž - hasiči HlubočkyNezahálela ani závodní družstva mužů a žen. Zúčastnila se okrskové soutěže, kterou obě družstva vyhrála. Na okresní soutěži ve Velké Bystřici jsme se umístili shodně na druhém místě a postoupili do krajského kola, které proběhlo 16. 8. 2008 v Olomouci. Za chladného a deštivého počasí nám štěstěna příliš nepřála, i když umístění žen na 4. a mužů na 5. místě nebylo až tak velké zklamání. Dne 13. 9. proběhla soutěž u nás v Hlubočkách. Dokonalá divácká kulisa na sídlišti je vždy nejlepší vizitkou této soutěže, a tak i když svoji domácí povinnost - vyhrát putovní pohár, splnilo jen družstvo žen a družstvo mužů, opět můžeme být spokojeni.

Počasí nám přálo, závodníci i diváci se dobře bavili a nemohu opomenout, že při nástupu bylo uděleno jedno z nejvyšších hasičských vyznamenání - Řád svatého Floriána. Toto ocenění se dostalo bratru Jiřímu Jurečkovi za dlouholetou činnost v naší organizaci a tímto bych mu chtěl také poblahopřát.

Také jsme se zúčastnili několika pohárových soutěží, kde jsme se několikrát umístili na pomyslné bedně. Potěšující je stoupající zájem členů hasičského sboru o soutěže, které jsou důležitou částí fyzické přípravy. Svou roli hraje také vstřícný přístup nového velitele, ale také obecního úřadu. Do závodních družstev se začala zařazovat mládež, bývalí členové mladého hasiče, což je pro nás velmi dobrý signál, že práce s mládeží přináší své ovoce a má smysl věnovat se kroužku mladého hasiče.

Mladý hasič má pevné místo v naší organizaci a v Hlubočkách se mu náležitě věnujeme. Proto není divu, že i v letošním roce máme kvalitní družstvo a odpovídající výsledky. V SDH funguje jedno družstvo mladších žáků a dvě družstva starších žáků. 10. 5. 2008 jsme se zúčastnili okresního kola hry Plamen, kde mladší žáci skončili na 7. místě a družstvo starších žáků se umístilo na postupovém 2. místě. Krajské kolo proběhlo 8. 6. 2008 ve Velkém Újezdu, kde starší žáci stačili na 5. místo.

Větší radost nám však naši svěřenci dělají v okresní lize, kde družstvo starších žáků sbírá vítězství za vítězstvím a má našlápnuto na 1. příčku v této lize. Druhé družstvo starších žáků jim zdárně sekunduje, ale vzhledem k tomu, že nemají starty na všech závodech seriálu tak jako první družstvo, je naděje na výrazné umístění u tohoto družstva minimální. Stejně tak i u mladších žáků, kteří díky tomu, že někteří členové tohoto družstva již patří mezi starší žáky, nemají celé penzum závodů a spíše se soustředí na příští rok, kdy nastoupí již všichni do starších žáků. V Hlubočkách tak vznikne opět volné pole pro další mladé hasiče, kteří by chtěli navázat na úspěchy svých předchůdců.

Mladí hasiči

Mladí hasiči HlubočkyNa podzim proběhne nábor nových členů mladého hasiče a pokud máte doma dítko, které by chtělo zkusit tento zajímavý koníček, můžete se bez obav obrátit na kteréhokoliv vedoucího mladých hasičů a dostanete odpověď kdy, kde a jak začít.

V dorostenecké kategorii jsme měli několik želízek v ohni, a tak jsme si dosti věřili. Společné družstvo dorostenek Hluboček a Trusovic s přehledem vyhrálo, ale na krajské soutěži těsně podlehli soupeřkám z Šumperského okresu a jejich cesta skončila těsně před branami vrcholu celoročního snažení - mistrovství republiky v Trutnově. V chlapecké kategorii jsme měli tři želízka, ale postupně z nich zůstalo pouze jedno. Byl jím Jiří Navrátil, který se probojoval až na toto mistrovství a zde se umístil na 23. místě v republice. Přestože většina lidí nedocení takovýto úspěch, věřte mi, že i na toto umístění bylo potřeba mnoho potu, úsilí a taky trochu talentu. Gratulujeme mu a děkujeme za reprezentaci naší obce.

Jak vidíte, žádná ze složek našeho sboru nezahálela. A věřím, že ani v budoucnu nebude a ve spolupráci s obecním úřadem se podaří spoustu dalších akcí, které naši jednotku čekají. Jednou z nich je například hasičský ples který bychom v příštím roce chtěli uspořádat. Další je potom výměna vrat na hasičské zbrojnici, která by nejen pomohla zkultivovat naši hasičárnu a ušetřit mnoho peněz na vytápění, ale také by pomohla k možnosti získat zánovní hasičský vůz od profesionální jednotky v Olomouci v rámci revitalizačního programu. A to by byl přínos nejenom pro nás hasiče, ale i pro Vás občany, neboť bychom mohli lépe chránit Váš majetek a Vaše životy.

Přesto vše, co jsem tu dnes napsal bych Vám chtěl popřát, ať našich služeb využíváte co nejméně a abychom se raději scházeli třeba na soutěžích či při kulturních akcích.

Ohni zmar za hlubočské hasiče přeje
Zbyněk Brázdil

Rubrika: Černá kronika, policie a hasiči | Téma: ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (4)

 1. Josef Hrbek (10.10.2008 - 2:33) odpovědět IP: 88.146.150.236

  Je příjemné vědět, že se v Hlubočkách aspoň něčemu daří…!!!

  Gratuluju!

  Josef Hrbek

  1. Leopold Bubeníček (10.10.2008 - 5:37) odpovědět IP: 85.70.111.150

   Děkuji za informace, takto by se měly prezentovat i další organizace a spolky. Vždyť mnohé z nich dostávaly, dostávají nebo budou žádat o různé dotace z obecních zdrojů na své akce nebo činnost. Nebylo by určitě ani na škodu, kdyby na tomto webu byla prezentována i činnost jednotlivých odborů Obecního úřadu v Hlubočkách. Alespoň by bylo patrné, čemu se ještě v Hlubočkách daří a určitě by se zvýšila informační kultura obce. Bubeníček

 2. Raďulka (01.11.2008 - 2:15) odpovědět IP: 77.48.132.150

  Achůůůj, chtelo by to stranky sdh hlubocky kde budou fotky ze soutezi apod….

  1. Josef Hrbek (04.11.2008 - 3:35) odpovědět IP: 88.146.150.236

   Email pro příjem příspěvků a inzerce: zpravodaj.hlubocky@centrum.cz

Zanechte komentář