Zastávka ve Velké Bystřici nově

Publikováno 22. 09. 2011 v rubrice Informace z okolí, Z historie obce, Zajímavosti « zpět « úvod

Nedlouho po uzavření železniční zastávky ve Velké Bystřici roku 2009 ji začal ohlodávat zub, který je zcela neprávem připisován času. Kdyby vše pokračovalo obvyklým způsobem, mohli bychom zanedlouho napsat: „Zlomeny bolem, sklání se zástupy cestujících nad ruinami zvěčnělé zastávky.“ V případě, že by se nenašel žádný zájemce, byla by miniaturní stanice zbořena.

Vývěsní štítProto potěšil pohled na řemeslníky, kteří od března do září tohoto roku pracovali na její rekonstrukci, která byla zároveň konverzí stavby. V pátek 16. září 2011, po třech dnech provozu, se mnozí z nich sešli, aby společně oslavili zdařilé dílo.

Z bývalé železniční zastávky vzniklo malé občerstvení o kapacitě asi 20 míst, které je prvotně určeno okolo jedoucím cyklistům.

V provozu od roku 1940

Nová zastávka s občerstvením (po sedmi měsících)Za příznivého počasí je možno sedět venku na lavičkách, které pamatují stavbu zastávky v roce 1940. Pouze tady je dovoleno kouřit. Prostranství okolo „Občerstvení na zastávce“ je plůtkem důsledně odděleno od nástupiště i kolejí a v budoucnu se zde plánuje dětský koutek. Souběžně s rekonstrukcí došlo shodou okolností také k modernizaci nástupiště.

Snahou stavebníka bylo zachovat ráz budovy a proto šel i proti duchu doby, rezignoval na obligátní zateplení a ponechal stavbě pohledové režné zdivo.

Z původního vnitřního zařízení se kromě nástěnky jízdního řádu bohužel nezachovalo téměř nic. Majitel proto hledá předměty spojené s historií železnice a nádraží, aby jimi doplnil interiér.

Přístavba

Konverze neboli změna účelu

Konverze, tzn. změna účelu obyčejně industriální architektury, není u nás zrovna obvyklá, i když příklady by se našly (prodejna Senimo z bývalých jatek v Olomouci, univerzitní knihovna z tereziánské zbrojnice tamtéž). Mnohem častější je ale její bourání, zatímco na orné půdě za městem se staví velkoplošná zastřešená tržiště, obklopená ještě velkoplošnějšími parkovišti.

V jiných krajích (aniž bychom chtěli srovnávat s velkobystřickou zastávkou) se například bývalá tepelná elektrárna změnila v muzeum moderního umění a pro nedostatek kapacity se teď muzeem stanou i její bývalé nádrže na mazut (Tate Modern v Londýně). Jindy se bývalá raketová základna NATO Hombroich u Düsseldorfu přetváří na „kulturní prostor“.

Hosté se baví samiZastávka na hranici

Na počátku konverze není vždy jen kalkul, ale i vztah k místu. Nový majitel objektu, pan Jaroslav Mádr, vzpomíná, jak jeho matka na zastávce prodávala jízdenky (poté, co Sověti v roce 1968 zrušili uhelný sklad u nádraží ve Velké Bystřici, protože plochu potřebovali pro překládání zbraní), jak ráno chodívala zatápět, aby se cestující jedoucí na šest do práce měli před mrazem kam schovat.

Mohlo se bouratZastávka byla zbudována svépomocí z iniciativy místních občanů na začátku 2. světové války za stavebního dozoru stavitele Kolbeho. Většina místních dojížděla za prací do Mariánského Údolí nebo Olomouce a nádraží bylo daleko.

Zajímavostí je, že v Protektorátu byla zastávka pohraniční stanicí. Vlak zde končil a vracel se do Olomouce, zatímco jiný směřoval údolím Bystřice do Říše, tj. do Hluboček a dál. Povinností zdejšího zaměstnance ještě dlouho po válce bylo spouštět ručně troje závory (u zámku, u zastávky a na dnešní cyklostezce k Burku).

Takové jízdenky se zde kdysi vydávalyProjíždějící vlaky dotvářejí atmosféru místa i dnes, a přestože na stěně visí televizní obrazovka, zněla místností spontánní hudební produkce hostů.

Marek Bohuš

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Informace z okolí, Z historie obce, Zajímavosti | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (3)

 1. mlocek (03.11.2011 - 8:51) odpovědět IP: 82.117.130.3

  Dobrý den,
  přimlouvám se pokud je toto místo “prvotně určeno okolo jedoucím cyklistům”, aby zde byly stojany na kola. Pan majitel promarnil jednu sezónu a snad se brzy dočkáme i dětského koutku, který může přilákat další zákazníky.

 2. Petr (12.11.2011 - 22:27) odpovědět IP: 193.85.36.10

  Nadpis nad vchodem “občerstvení na zastávce” neberte až tak do slova. Pozval jsem děti na hamburgra,nebo housku se sýrem v sobotu o pul osmé večer a byl jsem vyveden z omylu s tím, že slečna má nádobí v myčce a nehodlá ji vypnout,aby nám splnila přání. Se slovy “nádobí bude umyté za hodinu” tj. na konci otevírací doby,nás vyprovodila z občerstvení. Za stálého odbíhání ven si zakouřit jí tam sedělo pouze pár opilečků a poblitý slovák. Děkujeme za občerstvení….

 3. Jiří Huf (15.11.2011 - 20:33) odpovědět IP: 77.48.155.98

  Petr - Takže stejně jako v Mariánském. Už zvenčí to vypadá tak, že bych tam vešel jen v případě, že by venku bylo mínus padesát a já se neměl kam jinam schovat.
  Takže díky za info.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.