Zámek a ruční papírna ve Velkých Losinách

Publikováno 28. 07. 2007 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Velké Losiny, obec ležící asi 14 km od Šumperka, je jedním z nejnavštěvovanějších míst v podhůří Jeseníků. S Losinami je pevně spjata bohatá historie a množství památek a zajímavostí.

Obec patří k nejstarším v šumperském okrese a její vznik se datuje rokem 1351, kdy zdejší fara připadla k litomyšlskému biskupství. Dějiny obce jsou dlouhodobě spojeny s rodem Žerotínů. Od tohoto období do současnosti vyrostly v obci její nejvýznamnější historické dominanty, mezi které patří zámek, ruční papírna, farní kostel, církevní a světské stavby a lázně, jež se stále častěji stávají oblíbeným místem zahraničních hostů.

Možná i proto, že patří k nejstarším moravským lázním, a díky klidné, málo známé lokalitě jsou ušetřeny nadměrného počtu turistů.

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké LosinyLosinský zámek je nejvýznamnější dominantou obce. Nestojí tu však věčně. Byl vybudován na místě gotické vodní tvrze v druhé polovině 16. století. Je spojen se šlechtickým rodem Žerotínů a také s tragickými událostmi z dob čarodějnicích procesů. Ty tady dodnes připomíná soudní síň a místnost, ve níž byly mučením vyslýchány osoby obviněné z čarodějnictví.

Budova zámku se skládá z renesančního (vysokého) zámku s věží, z barokního (tzv. nízkého) zámku a empirového křídla. Součástí zámeckého areálu je také anglický park s volně stojícími sochami, zahradní domek a skleník z 19. století. Fresková výzdoba kaplí, sbírka gobelínů a zbraní patří k pozoruhodnostem losinského zámku.

  • Vstupné: 50,- (plné) / 30,- (snížené)
  • Otevírací doba: duben a říjen: so, ne, svátky od 9 -16 hod. květen - září: út - ne od 9 -16 hod.
  • Telefon: 583 248 380
  • Web: www.losiny-zamek.cz

Ruční Papírna

Losinská papírna se chlubí titulem „nejstarší ruční papírna v Evropě”. První archivní zmínka o papírně se datuje rokem 1596 a postaral se o ni Jan mladší z Žerotína.

Ruční papírna ve Velkých LosináchJejí výrobky jsou prodávány nejen na tuzemském trhu, ale jsou také vyváženy do celého světa. V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem. Pravidelně jsou vystavována díla mladých studentů výtvarných oborů v rámci soutěže Ars Papirium. V budově muzea si můžete zakoupit ruční papír či drobnosti s ním spojené.

  • Vstupné: 70,- (plné) / 40,- (snížené) / 180,- (rodinné)
  • Otevírací doba: viz. www.muzeumpapiru.cz
  • Telefon: 583 248 433

Monika Urbášková

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.