Výstava pro nezaujaté oči IV.

Publikováno 15. 11. 2009 v rubrice Kultura, Přehled akcí « zpět « úvod

Čtvrtá Výstava pro nezaujaté oči patří svým zaměřením mezi regionální alternativní kulturní aktivity, jejichž kořeny sahají do 80. let minulého století. Pro lepší pochopení souvislostí je dobré podniknout malý exkurz do minulosti.

Jakub Stratil - Zátiší (fotografie)Vznik Jazzklubu v Mariánském Údolí

V roce 1982 vznikl v Mariánském Údolí Jazzklub, který se kromě pořádání koncertů neoficiální a alternativní hudby věnoval i vytvářením audiovizuálních pořadů, v jejichž rámci vznikala výtvarná dílka, která zpočátku sloužila jako ilustrace hudebních skladeb a postupně se pro některé členy tohoto klubu stala odrazovým můstkem k vlastní výtvarné tvorbě, s níž se můžeme setkat i na této výstavě (např. práce V. Nováka).

Přístav (olejomalba) - autorka: Pavlína Žlabová

Když byl v roce 1987 Jazzklub nucen ukončit svou činnost a dva roky na to došlo ke společenským změnám, zdálo se, že regionální a alternativní kultura je přežitkem, protože už není třeba navštěvovat zapadlé kulturní domy, ale vše a v lepší kvalitě je na dosah svobodně, ve velkých městech, na velkých festivalech a výstavách a na různých hudebních nosičích.

Katalog - Výstava pro nezaujaté oči IV.

Alternativní kultura v obci na počátku tisíciletí

Období tohoto idealismu trvalo do konce 90. let, kdy cenzora a politického nepřítele úspěšně nahradily hodnoty postmoderní konzumní společnosti a diktaturu proletariátu nahradila diktatura peněz.

Postupně se i v Mariánském Údolí znovu začaly objevovat nezávislé kulturní aktivity (např. akce v areálu restaurace V Údolí) a v roce 2002 proběhl v amfiteátru hudební festival Údolí 2002, který jako by odstartoval do dnešního dne nepřerušenou sérii akcí od Coporuce (2003 - 2005) po Muziku pro nezaujaté uši (od r. 2005), k níž se v roce 2006 přidala i výtvarná přehlídka, později nazvaná jako Výstava pro nezaujaté oči.

Spojení výtvarného umění a hudby

Traktor na podzim - autor: Juraj ŠefčíkZhruba v té době došlo ke „sňatku z rozumu”, když nestor Jazzklubu Vítězslav Novák spojil své organizační zkušenosti s energií lidí o generaci mladších - především s Petrem Plískou - a na troskách Marešovy akce Coporuce a zbytcích Jazzklubu, zpočátku částečně pod křídly kulturní komise v Hlubočkách, založili novou tradici.

Leoš Rotrekl - bodypainting (malování na nahé tělo)Přehlídka regionálních výtvarníků

Zatímco výtvarné výstavy v rámci projektu Coporuce představily i řadu známých olomouckých výtvarníků střední generace (Daněk, Havlík, Jochman, Urban), kteří nebyli s prostředím Mariánského Údolí nijak spojeni, postupně se hlavní skupinou vystavujících stali především mladí výtvarníci s kontakty na tento region. Zde je nutno podotknout, že zdejší industriální prostředí, v mnohém podobné ostravskému, je už od 80. let živnou půdou pro experimentální a dynamické hudební či výtvarné projevy a často je v tomto ohledu radikálnější než prostředí olomoucké, které je např. ve výtvarné oblasti typické spíše svou meditativností a senzitivitou (viz. fenomén olomoucké kresby).

Vítězslav Novák - obraz z kolekce Digitální plátnaVýstava pro nezaujaté oči IV.

Výstava pro nezaujaté oči IV. vedle sebe představuje výtvarníky zabývající se různými technikami a rozličnými výtvarnými projevy. Vedle klasických výtvarných technik jako je kresba a malba (Jana Dočkalová, Marie Fialová,  Svatopluk Zatloukal, Fabian Horvath, Ivo Krkoška, Petr Mokroš, Daniela Pospíšilová, Michaela Stejskalová, Pavlína Žlabová), nebo v novějším pojetí malba na tělo (bodypainting Leoše Rotrekla) se setkáme s fotografií (Jakub Stratil, Roman Zedek, Juraj Šefčík, Petr Plíska, Petr Palarčík), s počítačově manipulovaným obrazem (Petr Macháček, Vítězslav Novák, Jan Skácelík, Vladimír Pospíšil) a plastiku zde zastupují svařované objekty (Jan Kolář).

Výstava začíná vernisáží v horních prostorech Kulturního domu Na Letním v Mar. Údolí v sobotu 21. 11. 2009 od 19 hod. a pokračuje v dalším týdnu od 23. do 26. listopadu v odpoledních hodinách. Hlavním hostem zahájení bude angličan Phil Shoenfelt s kapelou. Součástí výtvarné výstavy bude i videoprojekce a doplňkový program v týdnu po vernisáži (cestopisy, promítání experimentálních a poetry filmů).

Stáhněte si katalog k výstavě (PDF 3 MB), další informace k vernisáži.

Ivo Krkoška - olejomalbaTato výstava přesahuje podobné regionální výstavy amatérů především tím, že není náhodnou sbírkou prvoplánových či dekorativních uměleckých předmětů, jak bývá u takových výstav zvykem. Většina zúčastněných na této přehlídce jsou lidé nějak vzájemně názorově příbuzní a propojení a pravděpodobně i to přináší výsledný efekt, že výstava i přes generační různost působí kompaktně.

Alternativní vnímání světa

Kresba - Autorka: Marie FialováVětšina zúčastněných, ať vědomě či nevědomě, nutí návštěvníky k aktivnímu a alternativnímu vnímání jejich díla, k hledání významů, ale ponechává jim volnost vlastního výkladu. Minimálně v tom jsou Výstavy pro nezaujaté oči alternativami k diktatuře většinového vizuálnímu balastu, hrnoucího se na nás z reklam a z médií všeho druhu, ať chceme či ne. Kromě vlastní radosti z tvoření je i toto důvodem, proč mají podobné akce smysl.

P.S. S malou ukázkou tvorby Jazzklubu z doby 80. let 20. stol. se od  26. 11. 2009  můžeme setkat v Muzeu umění Olomouc na výstavě o olomoucké výtvarné kultuře 70. a 80. let nazvané Skleník a v katalogu k téže výstavě.

Vladimír Pospíšil, Muzeum umění Olomouc

Podivný sprejer Mirek Dušín - akvarel, autor: Svatopluk ZatloukalDalší informace:

Rubrika: Kultura, Přehled akcí |  
Možnosti sdílení: Více |

Kalendář akcí a událostí v Hlubočkách:

Komentáře k článku (1)

  1. Václav Břeha (15.11.2009 - 21:58) odpovědět IP: 85.70.12.210

    Vypadá to dobře, určitě pozvánku pošlu dál a stavíme se….

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.