Vyroste na kopcích u Olomouce nová Šárka Záhrobská?

Publikováno 06. 05. 2010 v rubrice Sport « zpět « úvod

Trénuje v amatérských podmínkách, a přesto poráží své vrstevnice s daleko lepšími možnostmi přípravy. Třináctiletá Olomoučanka Magdaléna Kotyzová je už nyní velkou nadějí českého alpského lyžování, což mimo jiné prokázala titulem mistryně republiky ve slalomu v kategorii mladších žákyň.

Magdaléna Kotyzová, foto: Petr KozelskýMagdaléna Kotyzová bydlí v Olomouci a připravuje se převážně na svazích v blízkosti hanácké metropole, zejména v Hlubočkách. “Odbornou veřejností je vnímáno jako malý zázrak, že se holka z Hané prodrala na první místo v nejtechničtější disciplině mezi alpskými,” připomněl otec nadějné závodnice Martin Kotyza prvenství své dcery na mistrovství republiky ve slalomu. “Proti ní stály na startu soupeřky trénované profesionály a připravující se ve Špindlu a podobných střediscích. Projevil se určitý talent, ale i píle a dřina a ohromná chuť po vítězství. Možná hrála svou roli i letní příprava na travních lyžích,” uvažuje Kotyza.

Právě na trávě se totiž Magdaléně daří náramně. Vloni se stala světovou žákovskou šampionkou v seriálu FIS Cup, když vyhrála šest dílčích závodů ze sedmi a pouze ten první nedokončila. Navíc byla mistryní republiky ve slalomu a obřím slalomu, vyhrála pořadí českého poháru a k tomu přidala i druhé místo v superobřím slalomu na domácím šampionátu své věkové kategorie. Pro letní přípravu na trávě využívá Magdaléna Kotyzová hlavně svahu v jihomoravském Předklášteří, za místní Sokol také závodí. Jinak je ale členkou Lyžařského klubu Olomouc a hostuje také v Lyžařském oddílu Chvalčov.

Magdaléna Kotyzová - foto: www.olomouc.czPro budoucí růst mladé závodnice jsou důležité i mezinárodní zkušenosti. Proto Magdaléna Kotyzová v zimě vyráží za sněhem i do vyhlášených středisek v Rakousku a Itálii, na trávě se připravovala rovněž v německém Schnorrenbachu. Má za sebou i zatím jedinou reprezentační účast na zimních mezinárodních závodech - na letošním Skikritériu v Říčkách v Orlických horách si v konkurenci závodnic ze čtrnácti zemí dojela pro 16. místo ve slalomu a 26. pozici v obřím slalomu.

A třeba jednou nakoukne i do kolotoče elitních lyžařských závodů mezi dospělými. Podobně jako velká hvězda současnosti Šárka Záhrobská. I ta totiž oproti svým konkurentkám z alpských velmocí začínala ve velmi skromných podmínkách.

Autor: Adam Fritscher, foto: Petr Kozelský, převzato z webu www.olomouc.cz

Rubrika: Sport | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.