Výprava do tajemných končin Libavska

Publikováno 21. 03. 2008 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Libavá - v současnosti ne klasická obec, ale pouze jakási územní jednotka v rámci České republiky, na jejímž území se nachází pouze 5 sídelních útvarů,  byla kdysi mnohem více osídlena než dnes. Bývalo zde 24 obcí a většina z nich už bohužel neexistuje, což dodává krajině vojenského újezdu jistou tajemnost, i když v bájích byl tento kraj výjimečný i v dobách, kdy zde ještě kvetl život.

Vampirismus a čarodějnictví - fenomény Libavska

První případy vampirismu jsou zmiňovány v roce 1701 v Heroltovicích, ve Velké Střelné a dalších obcích Libavska. Kroniky dokládají mnoho případů exhumace osob podezřelých z upírství. Také je známo, že Libavá byla vyhlášenou čarodějnickou obcí v celé Evropě. Říkalo se, že zde se čarodějnice rodí s každým ďáblovým kýchnutím. Zdejší čarodějnice měly prý zvláštní jména jako Pálivá Johana nebo Ramoda. Mnoho pověstí také vypráví o horském duchu, který se objevoval v lomech a štolách, aby varoval horníky před blížícím se nebezpečím. Tak se podle záznamů stalo i roku 1899 v břidličných lomech u Velké Střelné, kde se duch v podobě mužíčka s hornickým kahanem zjevil horníkům se svým varováním. Oni ho však neposlechli a následujícího dne v dole 23 z nich zemřelo.

Vysídlení obyvatel a vznik vojenského újezdu

Ve všech někdejších obcích žili výhradně Němci, kteří byli v roce 1946 nuceně odsunuti. Poté následovalo také vysídlení českých přistěhovalců a „zlatokopů”, kteří sem postupně přicházeli od roku 1945. Na základě rozhodnutí Gottwaldovy vlády zde totiž vzniká 1. října 1946 vojenský újezd, jehož součástí se stala celá katastrální území všech 24 obcí. Po okupaci sovětskou armádou v roce 1968 byl vojenský prostor Libavá postoupen sovětské Střední skupině vojsk. Po odchodu sovětských vojsk v červnu 1991 tento prostor převzala opět československá, později česká armáda.

Zbylé památky chátrají

Libavá - mlýnV průběhu let bylo mnoho usedlostí a jiných staveb ve většině vesnic vojenského újezdu zdevastováno nebo úplně zničeno. Ve městě Libavá se některé stavby dochovaly alespoň částečně. Zachován zůstal například větrný mlýn, který jako jediný z mnoha v okolí odolal působení jak československé, tak i sovětské armády. Ty ostatní vojákům výborně posloužily jako cvičné střelecké terče a dnes už po nich není ani stopy. Na území vojenských újezdů je v současné době zakázáno soukromé vlastnictví, což se projevuje, navzdory snaze Památkového úřadu v Brně, především na stále pokračujícím chátrání budov.

Petr Kupka

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.