Výlet do Dolních Kounic

Publikováno 20. 05. 2008 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

V dnešním tipu na výlet se vydáme opět poměrně daleko od Hluboček, ale pokud sem nevyrazíte během jednoho z následujících slunných víkendů, které nás doufám čekají, berte jej jako tip pro už ne moc vzdálené prázdniny.

Dolní KouniceDolní Kounice jsou malým a nenápadným městečkem vzdáleným 25 kilometrů jihovýchodně od Brna. Je to velmi staré město, patrně vzniklo již v 11. století. Jisté však je, že existovalo již roku 1183. V té době zde byl totiž založen premonstrátský klášter nazývaný Rosa coeli čili Růže nebeská. Právě založení kláštera byla pro Dolní Kounice jedna z nejdůležitějších událostí. Ačkoli byl roku 1423 za doby husitských válek vypálen, jeho velmi dobře zachovalé ruiny jsou podle mě největší chloubou, jaké vám může toto město nabídnout.

Pokud však budete hledat městečko Dolní Kounice právě podle tohoto kláštera, nenajdete jej. Ten je ukryt v dolině, kousek od náměstí, nicméně máte-li rádi romantiku, vyrazí vám dech. Klášter je velmi dobře zachován a působí neskutečně majestátně. Země je pokryta trávou, zachoval se i rajský dvůr a křížová chodba. Pokud jste někdy obdivovali díla romantických malířů, máte zde možnost vidět jednu z jejich inspirací na vlastní oči. Škoda jen, že je klášter zpřístupněn jen od deseti do sedmnácti hodin (přesnější otevírací doba na konci článku), protože zažít rozbřesk či západ slunce v jeho interiérech musí být až magické. Přesto i tak máte šanci - naleznete tady koncerty i jiné akce, pořádají se zde výstavy.

Rosa coeli však zde není sama, je v podstatě součástí komplexu dvou dalších staveb, hradu a zámku. Ty však na rozdíl od kláštera při příjezdu do Dolních Kounic nepřehlédnete.

Dolní Kounice - židovský hřbitovVelkým překvapením městečka však pro mě byla židovská čtvrť. Z dřívějších 82 domů dnes stojí jen 34 a součástí ghetta je i synagoga, která patří k nejstarším na Moravě. Byla kompletně zrestaurována a dnes je možné ji navštívit v průběhu letních prázdnin, uvnitř je malé muzeum věnované zdejší židovské obci. Pokud vás však historie příliš nezajímá, vydejte se kousek nad bývalé ghetto - nachází se zde totiž starý židovský hřbitov. To, za co byste v Praze zaplatili asi 300 korun, zde máte zadarmo a rozhodně to stojí za to. Jsou zde stovky náhrobků nepravidelně rozmístěných na členitém reliéfu hřbitova. Většina z nich byla zřejmě pohybem půdy vyvrácena a pokřivena, ale právě to dodává hřbitovu  jeho pitoreskní vzhled.

Pokud se budete cítit unaveni, sedněte do místní hospůdky a osvěžte se například skleničkou frankovky - vína, které se zde pěstuje.

Myslím, že jsem vám přiblížila vše, co se dá v Dolních Kounicích vidět, bude-li se vám to zdát málo, jistě dokážete strávit zbytek dne v nedalekém Brně. Mám jen jedno upozornění. Ačkoli jsou oficiální stránky města velmi profesionální, realita v Dolních Kounicích je trochu jiná. Památky byly špatně značeny a například židovský hřbitov jsme hledali poměrně dlouho. Možná se to změnilo, nicméně pokud ne, doporučuji vám ptát se místních, podrobný plánek města se mi totiž nepodařilo nikde najít. Tímto se však nenechte odradit a do Dolních Kounic vyražte, stojí to za to!

Jak se tam dostat: vlakem do Brna, pak osobním vlakem do Moravských Bránic, odtud buď pěšky, či místním autobusem, který čekává před nádražím.

Otevírací doba a vstupné:

Rosa coeli:
Od 22. 3. - 28. 10. 2008 pá, so, ne a státní svátky 10 - 17 hod., od 28. 6. - 31. 8. po - ne 10 - 17 hod.
Dospělí 30,- Kč, senioři 20,- Kč, děti a studenti 15,- Kč, foto 30,- Kč, Kamera 50,- Kč.
Synagoga:
Od 1. 7. - 2. 9. so, ne, státní svátky 10 - 17 hod. Dospělí 15,- Kč, děti, studenti, senioři 10,- Kč.

Více informací na www.dolnikounice.cz

Jana Rabštejnková s přispěním oficiálních internetových stránek města

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.