Vršatecké bradlo

Publikováno 17. 07. 2010 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Nemáte rádi gymnastiku? Nepřirostly vám hrazda, kladina ani bradla k srdci? Máme pro vás tip: Vršatecké bradlo. Je sice také vysoko, jak napovídá už jeho název, ale nikdo se vám při šplhání na něj nebude smát a spadnout z něj je také těžší.

Nakloněné vrstvy vápenceJedná se o výrazné vápencové skalisko těsně za moravsko-slovenským pomezím zvaným Závrší, které tvoří součást tzv. bradlového pásma, táhnoucího se podél celého oblouku západních Karpat od Mikulova až na střední Slovensko. Vršatec vytváří krajinnou dominantu Pováží a z jeho skalisek se nabízí daleké výhledy na Povážský Inovec, Sůlovské vrchy i Malou Fatru. Nejvyšším bodem je Chmelová s 925 m n. m.

Archeologická lokalita

Zříceniny hradu VršatecVýrazná skála a její okolí přitahovaly člověka od nejstarších dob. Vršatec je proto významnou archeologickou lokalitou. Nástroje z radiolaritu, tvrdé horniny mořského původu, zde člověk vyráběl už v mladší době kamenné a zanechal za sebou mohyly s popelnicovými hroby. Ve středověku tu byl vybudován skalní hrad Vršatec a vesnice na úpatí skály se dodnes jmenuje Vršatské Podhradie.

Pro milovníky přírody

Perovec na bodlákuTento jedinečný přírodní výtvor leží na území CHKO Biele Karpaty, která navazuje na CHKO Bílé Karpaty a pár kilometrů odtud začínají CHKO Beskydy a Kysuce. Je proto pochopitelné, že území je přitažlivé pro milovníky přírody. Zvláště v této době rozkvétají louky množstvím květů, které přitahují řadu motýlů a jiného hmyzu, běžně nevídaných. Vápencová skála, která má místy narůžovělou barvu obsahuje místy zkameněliny mořských živočichů korálového útesu. Barva horniny dala i název sousední vesnici Červený kameň.

Údolí Váhu

Etnografická různorodost

Pro celou tuto oblast moravsko-slovenského pomezí je hraničnost charakteristická. Vedle politické hranice zde sousedí také etnografické regiony Slovácka a Valašska. Na rozdíl od úrodných nížin byla zdejší obživa těžší a podle způsobu obdělávání půdy se zde mluví o kopanicích. Návštěvníka upoutá nářečí, které v sobě spojuje vlivy češtiny a slovenštiny a které je vlivem hor méně jednotné, než v nížinách.

Nejvhodnějším východiskem je některá obec na české straně hranice (např. Nedašov) a nejvhodnějším způsobem dopravy kolo nebo chůze, protože autem se na místo dá dostat jen velkou oklikou kolem Váhu.

Marek Bohuš

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

  1. Lidka Erbesová (27.07.2010 - 15:08) odpovědět IP: 217.170.98.146

    Díky za pěkný článek a hodně dobrý tip na výlet pro ostatní. Osobně řadím Vršatec do Top Tenu mnou navštívených míst, je tam opravdu moc krásně. Pro milovníky historie bych chtěla doporučit zříceninu hradu Lednica, která je autem asi 20 km od Vršatce nebo 7 km pohodovou procházkou, tuším po modré. Můžete tam zdolat i celkem adrenalinový výstup do jedné hradní části. Kdo se věnuje geocachingu, může v okolí najít spoustu pokladů na hodně zajímavých místech. Jen pro upřesnění: Vesnička pod Vršatcem se nejmenuje Vršatecké Podhradie, ale Vršatské Podhradie. A na Slovensku se spíše užívá Vršatské bradlo. Možná by nebylo na škodu připojit ke článku i mapu.

  2. Marek Bohuš (30.07.2010 - 16:02) odpovědět IP: 217.170.97.33

    Děkuji za upozornění, jméno vesnice opravím.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.