Volby do obecního zastupitelstva - úprava hlasovacího lístku

Publikováno 06. 10. 2010 v rubrice Přehled akcí « zpět « úvod

Ilustrační fotoZpůsob hlasování upravuje zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, v platném znění. Volič může hlasovací lístek upravit jedním z uvedených způsobů:

  1. vepsat křížek do čtverečku před názvem vybrané volební strany. Tím je dán hlas všem kandidátům této volební strany v pořadí, v jakém jsou na hlasovacím lístku uvedeni. Pokud by tímto způsobem bylo označeno více volebních stan, bude hlasovací lístek neplatný.
  2. označit křížky čtverečky před jmény jednotlivých kandidátů. Tím je dán hlas jednotlivým vybraným kandidátům. Vybrat lze takto kandidáty z různých volebních stran, v našem případě však nejvýše patnáct. Pokud by bylo tímto způsobem označeno více kandidátů než patnáct, bude hlasovací lístek neplatný.
  3. oba shora uvedené postupy kombinovat formou vyznačení křížku před názvem jedné vybrané volební strany a dále vepsáním křížků před jmény jednotlivých kandidátů z dalších volebních stran. Tím je dán hlas v prvé řadě jednotlivě označeným kandidátům; z označené volební strany je dán hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik jich zbývá do počtu volených členů zastupitelstva. Například volič označil křížkem jednu volební stranu a dále pět jednotlivých kandidátů z jiných volebních stran. V takovém případě se hlasy přičtou nejdříve pěti jednotlivě vyznačeným kandidátům a označená volební strana pak získává zbytek hlasů (tj. deset), a to pro kandidáty na prvních deseti místech. Pokud by byla tímto způsobem označena více než jedna volební strana nebo více kandidátů, než je stanovený počet, byl by takový hlasovací lístek neplatný.

Zrekapitulujme se tedy varianty hlasování:

  1. volič označil jednu stranu a nic jiného – hlas se započte každému kandidátu vybrané strany,
  2. volič označil pouze jednotlivé kandidáty (a žádnou stranu); kandidáti mohou být z téže nebo z různých stran (maximálně však lze takto označit 15 kandidátů) – hlas se započte každému vybranému kandidátu,
  3. volič označil jednu stranu a ještě jednotlivé kandidáty jiných stran (z jedné nebo více stran kromě označené strany) – hlas se započte každému jednotlivě vybranému kandidátu z ostatních stran a poté tolika kandidátům označené strany v pořadí od prvního až do počtu, kolik jich zbývá do patnácti.

Pokud by volič označil jednu stranu a navíc i některé její jednotlivé kandidáty, tak se hlasy započtou každému kandidátu označené strany a k voličem provedenému označení jednotlivých kandidátů této strany se nebude přihlížet.

Tygr volí

Přílohy:

Leopold Bubeníček, Karel Šiška, komiks: Marek Bohuš

Předvolební speciál k volbám do zastupitelstva a senátu 2010 - všechny díly:

  1. Volby do obecního zastupitelstva - úprava hlasovacího lístku
  2. Volby do zastupitelstva a senátu 2010 - termíny a místa
  3. Volby do zastupitelstva 2010 - volební programy
  4. Volby do zastupitelstva a senátu 2010 - strany a kandidáti
Rubrika: Přehled akcí | Téma: ,  
Možnosti sdílení: Více |

Kalendář akcí a událostí v Hlubočkách:

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.