Velikonoční koncert duchovní hudby v kostele

Publikováno 01. 05. 2011 v rubrice Kultura « zpět « úvod

Velikonoce jsou nejvýznamnějšími svátky křesťanů. Vánoce jsou bezesporu všeobecně oblíbenější, ale z pohledu věřících jsou až za velikonocemi. Po době postní a ukřižování Krista přichází jeho vzkříšení doprovázené radostí a nadějí.

Velikonoční koncert duchovní hudby v kosteleToto vše je zřejmé i v tvorbě skladatelů vážné hudby. Vánoce i velikonoce mají společnou právě tu naději, poezii a krásu, která je vepsána i do řady skladeb.

Krásný konec velikonočního týdne pro nás připravili Jana Šelleová, Oldřiška Honsová, Anastázie Tomečková – harfa, členka Moravské filharmonie a Jan Gottwald – varhany, organolog Arcidiecése olomoucké. V jejich provedení zazněla díla J. S. Bacha, G. F. Händela, W. A. Mozarta, J. L. Dusíka, G. Verdiho, B. Martinů, A. Dvořáka, C. Francka, Ch. Gounoda a J. Gottwalda.

Krásné soprány zaplnily bezezbytku chrámový prostor, prostor, pro který byla takováto hudba komponována. Velmi jsem se těšil na skladby za doprovodu harfy. Nástroje, který jsme ještě v našem kostele neslyšeli. Myslím si, že vzbudil nadšení u všech posluchačů.

Velmi příjemná byla i atmosféra po koncertě, kdy se vytvořilo několik skupinek diskutujících, kteří nespěchali domů a raději společně strávili několik dalších minu t svátečního dne. Tedy, kéž se nám podaří i v budoucnu vytvořit takovou pohodovou atmosféru.

Jiří Preč

Mohlo by vás také zajímat:

Fotogalerie k článku:

Foto: Anna Mikisková

Rubrika: Kultura | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.