V řece Bystřici uhynuli raci

Publikováno 08. 06. 2009 v rubrice Informace z okolí, Černá kronika, policie a hasiči « zpět « úvod

V pátek 5. 6. 2009 v podvečer byl nahlášen úhyn raků na řece Bystřici v místech posezení U Henkla a od toho okamžiku začala obecní policie s místostarostou hledat možný zdroj znečištění řeky.

Nejdříve byl vyloučen zdroj na přítoku Hluboček a výskyt uhynulých raků byl následně detekován na přítoku Trnava (někdy též Trnávka), kde bylo v tůňce za posledními domy při potoce nalezeno větší množství uhynulých raků a zřejmě zasažené ryby (pstruzi a střevle). Ještě večer bylo určeno pravděpodobné místo znečištění v místě, nad kterým se již uhynulí či omámení živočichové nevyskytovali. Prohledávání toků skončilo v pátek někdy kolem 23 hodiny. Vzorky uhynulých živočichů byly předány k rozboru na veterinární stanici.

Celkový rozsah úhynu byl určen následný den, kdy se uhynulí raci vyskytli i ve Velké Bystřici. Délka zasažených toků byla odhadnuta na zhruba 6 km. Vzhledem k rozsahu znečištění převzala šetření PČR a v sobotu zajišťoval stopy technik kriminální policie. Vyčíslení škod provedou v nejbližších dnech členové rybářského svazu.

Těsně nad místem úhynu se nachází skládka, na které technik nafotil, mimo jiné, zbytky barev a zahnívající biologický odpad, který v kombinaci mohl způsobit tuto ekologickou havárii.

Je nutné si uvědomit, že kroky, které dělá obec v oblasti odpadového hospodářství pro minimalizaci dopadů na životní prostředí, takovýto případ zcela smaže.  Protože se v okolí neustále objevují černé skládky často deklarované pouze jako “kompost,” budou prověřeny pracovníky obecního úřadu a policií.

A v některých případech je zřejmé, z kterých nemovitostí byl odpad vyvezen. Jelikož jsou skládky zakládány mimo pozemky vlastníků těchto nemovitostí, jedná se mimo jiné o přestupek nebo trestný čin podle výše škody i o neoprávněný zábor pozemků. Vzhledem k tomu, že najednou nikdo nic neví, musí být všichni osloveni a vyzváni k urychlenému odstranění skládek a zajištění ekologické likvidace tohoto odpadu.

RNDr. Miroslav Dosoudil, starosta obce Hlubočky

Prohlédněte si také videoreportáž TV Nova.

Fotogalerie z místa

Rubrika: Informace z okolí, Černá kronika, policie a hasiči | Téma: ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

  1. megamazec (22.06.2009 - 21:23) odpovědět IP: 62.245.118.90

    Uhynuli RACI,,,HM škoda. Welká škoda. Zase lidcký faktor. Bez trestu! A kdo bude apelovat za stromy pokácené bez povolení v obci? KDO? SNAD JEN KDYž SPADNOU NA EL.VEDENÍ. TAK VELKA POLICE OF HLUBOCKY zabere.Jjinak když začnete mít pocit že vám bude chladno pořiď te si traktor nebo stačí čtyřkolka a v sobotu si udělějte vejlet do lesa uřezejte pár stromečku on to nikdo nepozná.. A bude pohoda… pocity OF Hlubočky

  2. Pavel Gruz (29.06.2009 - 21:47) odpovědět IP: 86.9.90.0

    Za ty raky bych “nadeloval” a to pekne tucne pokuty!!!
    Vzdyt se ten potok v KVETNU cistil:(

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.