V naší obci mezi kopci spravují se silnice

Publikováno 22. 03. 2010 v rubrice Co se děje v obci « zpět « úvod

Voda při přechodu do pevného stavu zvětšuje svůj objem o jednu jedenáctinu, učil jsem se ve škole. Sůl kamenná zase při krystalizaci z roztoku má takovou sílu, že narušuje horninu.

Oprava silnice v HlubočkáchŘíká se tomu růstová energie krystalu. Když voda a sůl působí na silnice po dobu celé zimy, jako byla ta letošní, je výsledek vidět a někdo jej i pocítí, když vjede do výmolu.

V sobotu 20. 3. 2010 proto byli v Hlubočkách k vidění první poslové jara. Ne, vlaštovky jsem ještě neviděl. Zbarvení oněch poslů mnohem více připomínalo peří exotických ptáků, nebo snad dresy sportovců utkávajících se s těžkým soupeřem. Ano, hádáte správně, byli to cestáři ze Správy silnic olomouckého kraje. Obalovou směsí plnili výmoly a válcem je pak udusávali.

Sami cestáři řekli, že je to jen provizorní oprava a povrch by bylo potřeba vyfrézovat celý. Řezat do silnice obdélné a čtvercové díry a ty pak zacelit prý není možné kvůli kamenitému podkladu živičné směsi.

Oprava silnice v HlubočkáchCyklisté z Olomoucka, kteří tudy projíždějí v hojném počtu a jejichž sezona v sobotu rovněž začala, se napříště nemusejí obávat škod na svých kolech.

Proč tohle píšu? Abych připomněl, že přes svou, někdy snad oprávněnou, nespokojenost s mnohým, žijeme přece jen v relativním luxusu: Pod lesem ještě leží zbytky sněhu a cesta už se opravuje. Ti kdo naříkají na poměry u nás a dávají za příklad zahraničí, nemusí mít pravdu. Stačí sledovat zpravodajství např. německých televizních stanic, které se tomu tématu často věnují. Děravé silnice tam mají také a oprav se z důvodu nedostatku financí hned tak nedočkají.

A když už jsem u buzení patriotismu, chtěl bych upozornit na zprávu z minulého týdne. Český podnik vyvinul zařízení s názvem „Silkot” na opravu výtluků, o které je zájem v mnoha zemích Evropy, protože dokáže díry zacelit levněji, kvalitněji a navíc z recyklovaného materiálu. Naše správy silnic, pro které byl výrobek zamýšlen o něj ale podle všeho nestojí. Citujme jednatele společnosti: „…Zřejmě je ale pro ně výhodnější opravovat komunikace draze.” Tomu říkám marketingová strategie.

Marek Bohuš

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Co se děje v obci | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Jan (24.03.2010 - 7:51) odpovědět IP: 85.160.174.114

    To je oprava….HAHA. Vy v těch Hlubočkách hýříte vtipem.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.