V Hlubočkách dojde k přeladění kanálů ČT. Analogový příjem zatím zůstane zachován

Publikováno 24. 11. 2009 v rubrice Co se děje v obci, Kultura « zpět « úvod

Na přelomu listopadu a prosince 2009 proběhnou významné změny v analogovém i digitálním vysílání ČT na vysílačích velkého výkonu Brno-Kojál, Brno-město-Barvičova, Brno-Hády, Mikulov-Děvín a dotknou se také více než stovky analogových převaděčů ČT1 a ČT2 v Jihomoravském kraji i v sousedních krajích.

Na vysílači velkého výkonu Brno-Kojál budou nejprve 26. listopadu 2009 zaměněny analogové vysílací kmitočty ČT1 a ČT2, analogové vysílání ČT2 pak 30. listopadu 2009 definitivně skončí a 1. prosince 2009 začne digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy České televize. Na tyto kroky nyní diváky přijímající analogové vysílání z Kojálu upozorňují grafické prvky - piktogram a textová lišta - vložené přímo do obrazu Jedničky i Dvojky.

Vysílač CukrákCo znamená čtvercový piktogram vložený do obrazu ČT?

Analogový signál ČT1 a ČT2 z vysílače Brno-Kojál označený piktogramem a textovou lištou sloužil, nebo ještě slouží jako zdroj více než stovce analogových převaděčů v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském, Pardubickém kraji a na Vysočině - patří mezi ně i analogové převaděče ČT1 a ČT2 v Hlubočkách. Diváci ladící Jedničku anebo Dvojku z těchto analogových vysílačů malého výkonu proto na svých obrazovkách viděli, či ještě vidí čtyři čtverečky v pravém dolním rohu obrazovky a vlevo vedle nich se jim průběžně zobrazoval, případně ještě zobrazuje běžící text s bližšími informacemi o digitalizaci.

Analogové vysílání zůstane zachováno

Nebylo a není tím ovšem signalizováno brzké vypnutí daných analogových převaděčů, jedná se jen o důsledek jediného reálného technického řešení, všechny budou přeladěné na jiný zdroj a i po 30. listopadu 2009 zůstanou zatím v provozu - divákům zůstane zachován analogový příjem bez nutnosti jakýchkoliv úprav na anténách či přijímačích.

Kdy přeladit?

Analogový převaděč ČT1 Hlubočky (25. kanál) bude přeladěn na jiný zdrojový signál po 26. listopadu 2009, tedy po záměně analogových kmitočtů ČT1 a ČT2 na Kojálu (od 26. 11. do svého přeladění může dočasně vysílat program ČT2) - po krátké výluce divákům ladícím jeho signál zmizí z obrazovky piktogram i textová lišta a analogový příjem ČT1 zůstane zatím zachován beze změny.

Analogový převaděč ČT2 Hlubočky (42. kanál) bude přeladěn na jiný zdroj poprvé po 26. listopadu 2009 (od 26. 11. do svého přeladění může dočasně vysílat program ČT1) - po krátké výluce divákům přijímajícím jeho signál z obrazovky zmizí piktogram i textová lišta a analogový příjem ČT2 zůstane zatím zachován beze změny. Druhé přeladění na jiný zdroj bude nutné po 30. listopadu 2009 - po výluce v rozmezí několika hodin až dnů opět zůstane divákům prozatím zachován analogový příjem ČT2 v původním stavu.

Podrobnosti o blížících se změnách v analogovém i digitálním vysílání České televize v územní oblasti Brno (zahrnuje Jihomoravský kraj a sousedící části Vysočiny, Pardubického, Olomouckého a Zlínského kraje) najdete v přiložené tiskové zprávě.

Štěpán Janda, tiskový mluvčí ČT

Rubrika: Co se děje v obci, Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.