Uzavření manželství a nájem bytu

Publikováno 22. 07. 2007 v rubrice O právu vážně i nevážně « zpět « úvod

Dotaz: Uzavřeli jsme sňatek a po svatbě žijeme v bytě, na který měla nájemní smlouvu ještě před svatbou pouze manželka. Stal jsem se nyní i já po uzavření manželství nájemcem tohoto bytu?

Úprava společného nájmu bytu manžely je obsažena v § 703 a násl. občanského zákoníku. Pokud se některý z manželů stal nájemcem bytu ještě před uzavřením manželství, vzniká uzavřením manželství automaticky oběma manželům společný nájem bytu.

Ilustrační fotoManželé se tedy vždy v důsledku uzavření manželství stanou společnými nájemci bytu, a to bez ohledu na to, zda se jedná o byt družstevní, obecní či vlastněný někým jiným. Není tedy důležité, že nájemní smlouva byla uzavřena ještě před svatbou pouze jedním z manželů a je „napsána” pouze na něj a nikoli i na druhého manžela. Společný nájem v tomto případě vznikne oběma manželům bez ohledu na to, jak smlouva zní, neboť tak stanoví přímo zákon.

Okamžikem uzavření manželství se tedy nájemcem bytu stává i druhý manžel, by nájemní smlouva byla uzavřena ještě před sňatkem pouze jedním z manželů. To stejné platí i v případě, že by se nájemcem bytu stal jeden z manželů za trvání manželství; v tomto případě je však stanovena podmínka trvalého spolužití manželů.

Odlišný režim mají služební byty a byty zvláštního určení; takových bytů však není mnoho, a proto lze říci, že v naprosté většině případů bude platit to, co je shora uvedeno.

Mgr. et Bc. Karel Šiška, MSc

Rubrika: O právu vážně i nevážně |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Denis (23.04.2014 - 14:13) odpovědět IP: 176.97.244.22

    Dobrý den, měl bych dotaz je možné být v nájmu v obecním bytě a současně být vlastníkem nemovitosti,která je celoročně pronajímána?probíhá nějaká kontrola v tomhle směru?děkuji za odpověd

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.