Týden na škole v přírodě se ZŠ Mariánské Údolí

Publikováno 18. 06. 2010 v rubrice Školy a školky « zpět « úvod

Již po sedmé jsme strávili týden na škole v přírodě, tentokrát v malebném prostředí Beskyd poblíž města Rožnova pod Radhoštěm. Rekreační středisko Bučina nás přivítalo krásným slunečným počasím. Prostředí Valašska nám nabídlo dobré podmínky pro plnění zvoleného projektu – hledání starých zapomenutých řemesel a dokončení celoročního projektu 7 barev duhy.

Den první

První den jsme se rozdělili do barevných skupin podle základních barev duhy (červená, oranžová, žlutá, zelená a modrá). Děti dostaly trička příslušných barev a v daných týmech pracovaly celý týden.

ZŠ Mariánské Údolí na škole v příroděDen druhý

Druhý den jsme vyjeli autobusem na nedaleké Poustevny a odtud nás čekala pěší túra se zastávkou u sochy Radegasta, pokračováním ke kapličce Sv. Cyrila a Metoděje a na závěr jsme vystoupili na vrchol Radhoště. Z rozhledny jsme pozorovali okolní krajinu jako na dlani. Cesta dolů byla trochu strmá a křivolaká, ale šťastně jsme dorazili zpět do Bučiny. Trochu unaveni, ale spokojeni.

Večer děti zvládli ještě stezku odvahy. Ti, kteří se nebáli a šli sami, dostali za svoji odvahu groše. Sice papírové, ale důležité pro závěrečné hodnocení celého jejich pobytu.

Den třetí

Třetí den byl cílem celodenního výletu skanzen v Rožnově, kde děti poznávaly lidovou architekturu a zapomenutá řemesla. Byl to náročný den, pěšky tam i zpět kolem řeky Bečvy. Den však byl plný veselých zážitků i zajímavých informací, děti se podívaly jak pracoval kovář, co povídal mlynář, kdo to byl fojt, jak se žilo ve staré dřevěné chaloupce a jaké starosti či radosti měly děti v té době. S úsměvem na tváři a sluníčkem nad hlavou jsme putovaly valašským krajem.

ZŠ Mariánské Údolí na škole v příroděVečer jsme proměnili velkou jídelnu v divadelní sál a začal pořad „Přijeli k nám kejklíři“. Vystoupení zahájila tajemná cikánská tanečnice, pod krásným převlekem se skrývala naše milá p. učitelka Dita.

Děti se proměnily v kabaretní umělce – vystoupili tanečnice, kouzelníci, herci, zpěváci a muzikanti. Nestačili jsme se divit, co všechno si děti připravily a s jakou odvahou vystoupily před svými kamarády. Ti nejlepší, které vyhodnotila porota složená z dětí, p. vychovatelky Michaly a naší milé zdravotnice Gábiny, dostaly diplomy, drobné odměny a groše.

Den čtvrtý

ZŠ Mariánské Údolí na škole v příroděČtvrtý den jsme strávili v táboře. Dopoledne byla sportovní olympiáda a odpoledne si děti vyzkoušely svoje znalosti a dovednosti na přírodovědné stezce. Celý den opět s veselou náladou a sluníčkem nad hlavou. I když toho už někteří měli dost a schovávali se ve stínu.

Jakmile se sluníčko schovalo, začali se na venkovní terase scházet krásně ustrojeni malí řemeslníci. Kováři, mlynáři, dráteník, bylinkářky, perníkářky, květinářky, kominíci, včelař, lazebník a dále různí tovaryši a krajánci. Kouzelný večer začal promenádou a tanečními kreacemi.

ZŠ Mariánské Údolí na škole v příroděDěti se hodnotily vzájemně mezi sebou s cílem vybrat nejhezčí a nejzajímavější převleky. Ti nejlepší byli opět vyhodnoceni. Ale to byli vlastně všichni.

Taneční rej střídaly různé soutěže a hry. Když vyšly hvězdy, nikomu se příliš nechtělo jít spát. Jenže všechno krásné jednou končí. Děti to také pochopily a i pod dojmem toho, že už zítra uvidí své nejbližší, šly spokojeně spát.

Den pátý

ZŠ Mariánské Údolí na škole v příroděPoslední (pátý) den ráno jsme se po snídani všichni sešli k závěrečnému vyhodnocení. Účastnický list a vyhodnocení celého snažení přivítaly děti s radostí a veselou náladou. A potom honem zabalit kufr, uklidit a hurá domů.

Celou dobu nám zde výborně vařili a děti téměř vždy všechno snědly. Samozřejmě ne vždy všem všechno chutnalo, ale kolik dětí, tolik chutí. Jakmile se pod okny objevily autobusy, už nikdo na nic nečekal a hurá domů.

Mgr. Marie Švandová, ředitelka ZŠ Mariánské Údolí, www.zsmarianskeudoli.eu

Mohlo by vás také zajímat:

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Školy a školky | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. zdeněk dosoudil (19.07.2010 - 22:50) odpovědět IP: 88.146.8.47

    Pro Marušku Švandovou,
    ahoj, posílám pusu a už se těším na další dovolenku na Pastvinách.
    A navíc, podle fotek máš ty děti opravdu ráda. Chválím a pochvaluji.
    Zdeněk.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.