Tož vitajte na Valašsku!

Publikováno 27. 07. 2009 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Vážení Hanáci. Dovolte, abych vás v dnešním tipu na výlet pozvala do části naší země, která s vámi sousedí a jejíž obyvatelé mají pověst sice dobrosrdečných, nicméně tvrdohlavých a svérázných lidí.

Radhošť - PustevnyValašsko je mým domovem. Narodila jsem se tu a vyjma sedmi let strávených právě u vás na Hané je mi domovem už dlouho. Když tak přemýšlím, kam vás pozvat, napadá mě, že se pokusím vypíchnout ty věci či ta místa, která jsou méně známá, nebo jsou známá velice dobře a mně se snad podaří ukázat vám k nim jinou cestu.

Podle mě jsou tři styčné body Valašska tři města - Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí a Vsetín. Půvab samotného kraje však samozřejmě poznáte nejlépe v malých vesničkách, kterých je tu na kopcích spousta. Výhodou Valašska je úžasná síť turistických stezek, takže pokud rádi chodíte, můžete tu klidě strávit i měsíc a pořád bude co vidět.

Rožnov pod Radhoštěm

Starý hamr v Mlýnské dolině v Rožnově pod RadhoštěmJak jsem se již zmínila, jedno ze tří hlavních měst Valašska je Rožnov pod Radhoštěm. Je to malinké město a jako takové toho příliš nenabízí. Valašské muzeum v přírodě je sice opravdu krásné, ale také věčně plné turistů a pokud nemáte rádi tlačenice mezi upocenými lidmi (jako já), raději se tu už vůbec nevydávejte během některé z akcí, kterých muzeum každý rok pořádá spousty (Valašské Velikonoce, Pekařská sobota a jiné). I když…„kyselica” v šenku v Dřevěném městečku je asi opravdu nejlepší široko daleko.

Pokud přeci jen chcete skanzen vidět - hurá do něj! Pokud však pouze chcete zažít v klidu jeho atmosféru, doporučuji jít pouze do části zvané Mlýnská dolina. Půjdete ve skupince s průvodcem a tlačenic se tudíž obávat nemusíte.

Posvátná hora Radhošť

Posvátná hora RadhošťDalší významný bod v okolí Rožnova je posvátná hora Radhošť. Dostat se na něj můžete autobusem, kolem (v létě jsou zde pravidelné cyklobusy), lanovkou z Trojanovi, já na něj však ráda chodím pěšky. Nejjednodušší je to právě z Rožnova po červené. Avšak stejně jako Valašské muzeum v přírodě, i Radhošť, respektive Pustevny místy připomínají pouť. Stánky lemují část cesty, pokud však máte malé děti, můžete je motivovat právě příslibem, že jim tam něco zakoupíte (velice populární jsou dřevěné valašky). Jestli nemáte rádi masovou turistiku, můžete se z Pusteven po červené vydat na chatu Martiňák. Je to krásná procházka, kde potkáte jen pár nadšenců a pak sejdete dolů do Horní Bečvy po modré k motorestu Zavadilka, odkud jede autobus. Popřípadě se vydejte až k soše boha Radegasta a u ní zabočte doleva po žluté na Skalíkovu louku, kde si můžete trochu odpočinout.

Valašské Meziříčí

Zámek Žerotínů ve Valašském MeziříčíDalším městem je Valašské Meziříčí. Je to město o něco větší než Rožnov pod Radhoštěm a ačkoli zdánlivě vypadá, že toho moc nenabízí, opak je pravdou. S malými dětmi určitě rádi navštívíte Muzeum valašských strašidel a pak se můžete jít okoupat na blízké koupaliště, v případě chladnějšího počasí na sousedící krytý bazén. Ten je opravdu luxusní, možnost virtuální prohlídky máte na jeho webových stránkách uvedených  na konci článku. Jen si možná při první návštěvě raději nechte vysvětlit, jak funguje čipový náramek coby vstupenka, kterým platíte, otevíráte a spouštíte vlastně všechno. A ještě jedna věc. Pokud jste z olomouckého bazénu zvyklí jít ze sprch „jen tak”, ve VM to, pokud jste stydliví, nedělejte. Skříňky dostávají ženy i muži nahodile, pouze sprchy jsou oddělené, tak jen abyste nebyli překvapeni.

Valašská muzea

Zámek Kinských ve Valašském MeziříčíJestli s sebou nemáte děti a nechcete se koupat, můžete navštívit dvě místní muzea. Jedno je v dolní části města, v zámku Kinských, kde jsou k vidění kromě krátkodobých výstav i ukázky z historie Valašska, místní gobelínové manufaktury a práce žáků Sklářské školy ve Valašském Meziříčí.

Druhé muzeum je Živé muzeum gobelínů. Toto nedávno otevřené muzeum vám dá možnost za plného provozu projít jednu z nejlepších gobelínových manufaktur u nás a také si mnohé vyzkoušet. Navíc se nachází jen kousek od náměstí.  Trávíte ve Valašském Meziříčí noc a chcete zažít něco jiného než návštěvu baru? Zajděte do místní hvězdárny, která pořádá pravidelná pozorování.

A ještě jeden tip, opět pro turisty. Z Valašského Meziříčí se vydejte vláčkem (zdatnější pěšky ) do Hostašovic a odtamtud si po červené  projděte hřebenovku Veřovických vrchů. Až se dostanete na Velký Javorník, jděte po modré a žluté do Vepřovic a odtamtud vám pojede vláček zpět do Valašského Meziříčí. (Doufejme, protože v době, kdy píšu tento článek byla trať poničena posledními povodněmi a neprůjezdná).

Vsetín

VsetínPosledním městem je Vsetín. Toto mediálně proprané město vás asi svou krásou neoslní, nicméně myslím si, že ze všech tří v tomto článku zmiňovaných měst je nejvýhodnější pro turistiku. Je krásné ráno a vy máte chuť na procházku? Vezměte mapu, popřípadě dojděte k rozcestníku, který je u městských lázní a vyrazte. Trasy se rozebíhají všemi směry, jen si vyberete náročnost terénu (třeba jen Cáb se dá dojít třemi cestami - každá je jinak náročná) a délku trasy - pěkná krátká je například trasa Vsetín-Semetín (po modré) a pak zpátky na Vsetín po žluté. Vydat se však můžete i dál a kdo má odvahu a chuť, může se zúčastnit akce zvané Špacír, kterou každý rok na začátku května pořádají místní skauti. Podstatou akce je ujít sto kilometrů za 24 hodin (jde se Vsetín a zpět). Vychází se o půlnoci.

Také v zimě je Vsetín, potažmo celé Valašsko, skvělým místem pro sportovní vyžití. Spousta stop pro běžkaře, spousta vleků (když už jsme u Vsetína, tam je vlek vlastně přímo ve městě, v části Jasénka. Je malý, ale místní jen vezmou, co potřebují a vyrazí třeba po práci. Ostatně tak jako v Hlubočkách).

Zmiňovala jsem se pouze o městech, ale pro mě je nejkrásnější Valašsko kolem těchto měst, proto, ať už se sem z jakéhokoli důvodu vydáte, kupte si mapu, vydejte se kamkoli do malých vesniček a do kopců, mezi samoty a lidi, kteří se s vámi rádi popovídají, vydejte se po turistických stezkách, které nejsou moc známé i mimo ně, právě tam najdete staré dřevěné chaloupky a vydejte se na kopce, z kterých dohlédnete až na Slovenko.

Tradice na Valašsku

ValašiA slivovice? Ne, nepijeme ji kalíšek každé ráno, ale rádi si dáme. Tu nejlepší slivovici však v obchodě nekoupíte, tu si každý nechává pálit sám, tak poproste, máte-li na Valašsku nějaké známé. Když už jsme u těch tradičních pokrmů - frgály mají nejlepší v pekárně u Cyrila v Hrachovci u Valašského Meziříčí a dobré jídlo si dáte téměř všude (horské chaty vaří většinou skvěle - ať už tradiční jídla - halušky, pohanka, špecle, kyselice, ale i jiné. Horská chata na Kohútce je proslulá svými borůvkovými knedlíky).

Nakonec - o Valašsku jsem tu psala spíše jako o destinaci vhodné pro venkovní turistiku a sport. Valaši jsou však také velice hrdí na své tradice, takže pokud si jich chcete také trochu užít, nabídka je velká - od soutěže sečení kosou až po festivaly folklórních tanců, případně soutěž o nejlepší slivovici. O tom by vám však jistě více rád řekl pan šéfredaktor, tak se ho zeptejte, až ho potkáte.

Hezký pobyt!

Mgr. Jana Rabštejnková

Adresy na zmiňované destinace:

  • Valašské muzeum v přírodě - Palackého 147, Rožnov pod Radhoštěm, 756 61, www.vmp.cz
  • Muzeum valašských strašidel - Zdeňka Fibicha 287, Valašské Meziříčí, 757 01
  • Bazén a koupaliště Valašské Meziříčí - Kouty, 803, www.bazenvm.cz
  • Muzeum v zámku Kinských - Zámecká 3, Valašské Meziříčí, 757 01, www.muzeumvalassko.cz
  • Gobelínová manufaktura - Husova 4, Valašské Meziříčí, 757 01, www.gobelin.cz
  • Hvězdárna Valašské Meziříčí - Vsetínská 941/78, www.astrovm.cz
  • Lyžarský vlek Vsetín - Jasénka - www.jasenka.cz
Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.