Tour de Schulmeister

Publikováno 20. 06. 2011 v rubrice Informace z okolí, Sport, Tipy na výlet « zpět « úvod

V sobotu 11. června 2011 uspořádal sousední mikroregion Moravskoberounsko již tradiční cyklovýlet s poznávacím programem, který je vždy věnován památce některého významného místního rodáka. Tentokrát to bylo na počest malíře Willibalda Schulmeistera.

Stoupání k Hraničným PetrovicímLetošní trasa, kterou absolvoval četný peloton zvídavých, začínala v Domašově nad Bystřicí již před osmou hodinou, kdy se na obecním úřadě podávala snídaně, rozdávaly mapy a vysvětlovala trasa. Plánovaných 36 kilometrů pak vedlo údolím Bystřice kolem Petrovického mlýna do Hraničných Petrovic, Horní Loděnice, Těšíkova a přes Bělkovické údolí a Jívovou zpět do Domašova.

Třicet zajímavých zastavení na trase bylo vyznačeno na mapě, kterou mikroregion k této příležitosti vydal i s fotografiemi a lze je najít na webových stránkách mikroregionu. Vybíráme z nich hrob W. Schulmeistera v H. Loděnici, větrný park nad Těšíkovem, smrk mohykán měřící 46 metrů poblíž Těšíkovské kyselky, nebo místo havárie dvou stíhaček MIG 23 z roku 1984 nad Magdalénským mlýnem.

Mapa TourPředposledním zastavením byla Lichtenštejnská studánka, která zásobovala hájenku knížecího lesníka v Domašově. Příznivé počasí toho dne umožnilo cyklistům daleké výhledy do kraje Nízkého Jeseníku.

A nakonec otázka:

K čemu asi sloužilo keramické náčiní, zdobící v současnosti jeden plot v Horní Loděnici?

Willibald Schulmeister (21. 12. 1851 – 1.9. 1909)

Malíř, pedagog, loděnický rodák ze mlýna v Bělkovickém údolí. Pocházel z rodiny, která v obci po více než 150 let držela úřad rychtáře. Po studiu ve Vídni u Williama Ungera se pouští na dráhu malíře, kreslíře a grafika. V letech 1895 – 1908 vyučoval na tamní umělecko-průmyslové škole ornamentální kreslení. K jeho žákům patřili například architekt a designér Otto Pruscher, grafik Karl Schwetz či Lilith Langová (Försterová), oblíbená modelka malíře Oskara Kokoschky. Podobu malíře známe z kresby dalšího loděnického malíře Arnolda Bergera.

Text a foto: Marek Bohuš

Fotogalerie k článku:

Další fotky z cyklovýletu - na webu Moravskoberounsko

Rubrika: Informace z okolí, Sport, Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Marek Bohuš (01.06.2012 - 15:14) odpovědět IP: 176.97.246.45

    Příští víkend se opět koná “domašovská tour”, tentokrát pod jménem zakladatele továrny Granitol a starosty Moritze Hansela. Bližší informace s popisem trasy sousedním mikroregionem a zajímavostmi po cestě najdete na stránkách obce Domašov n. B.:

    http://www.domasovnadbystrici.cz/wp-content/uploads/Bez-n%C3%A1zvu.png

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.