Topoľčianky - partnerská obec Hluboček na Slovensku

Publikováno 22. 03. 2011 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Věděli jste, že Hlubočky mají partnerskou obec na Slovensku? A že je to dokonce velmi významná a slavná obec nejen u našich východních sousedů? Posuďte sami - zámek s rozsáhlým anglickým parkem, národní hřebčín a muzeum koní, známé vinařské sklepy, zubří obora – to vše může obec s necelými 3 tisíci obyvatel nabídnout.

Topoľčianky - letecký pohledPartnerství s Hlubočkami funguje již řadu let, představitelé obou obcí se pravidelně setkávají a vyměňují si zkušenosti. Naposledy byli u nás na návštěvě hasiči z Topoľčianek u příležitosti oslav 125 let od založení Sboru dobrovolných hasičů Hlubočky na podzim roku 2010 (mimochodem hlubočtí hasiči mají družbu také se svými kolegy z Rakouska).

Topoľčianky se nachází v Nitranském kraji na jihozápadě Slovenska v údolí řeky Žitavy a návštěvníkům mohou nabídnou celou řadu zajímavých míst a turistických lákadel.

Topoľčianský zámekTopoľčianský zámek - letní sídlo prezidentů

Topoľčianský zámek vznikl původně na místě někdejší pevnosti postavené proti Turkům. V minulosti sloužil jako sídlo mnoha pánů, grófů a županů. V 19 stol. byl přestavěn do klasicistního stylu a ve 20. století se stal oblíbeným letním sídlem prezidentů. Nejvíce ho proslavil Tomáš Garrigue Masaryk, který si místní krásné okolí zamiloval a přijížděl sem pravidelně každé léto od roku 1923 do r. 1933.

Za zmínku stojí určitě zámecká knihovna s vzácnými starými tisky. Topoľčianky na svém zámku v roce 2008 hostily setkání současných prezidentů Česka a Slovenska – Václava Klause a Ivana Gašparoviče a i nadále je zámek využíván jako místo pro různé oficiální návštěvy.

Národní hřebčín TopoľčiankyNárodní hřebčín a muzeum koní

Další chloubou a velkou atrakcí pro turisty v Topoľčiankách je národní hřebčín, který je známý především díky chovu a šlechtění plemene Lipicánů. Funguje od roku 1921 a v jeho stájích můžete nalézt i další plemena jako např. Huculy, Araby nebo Slovenské teplokrevníky. Hřebčín je ve světě velmi uznávaný a Slováci ho považují za své národní dědictví. Svého Lipicána má zde ustájeného i britská královna Alžběta II.

Každoročně se tu pořádají pro veřejnost různé sportovní, kulturní a společenské akce – např. dostihy, výstavy koní, dražby, dny otevřených dveří atp. S koňskou tradicí souvisí také výcvikové středisko a hippologické muzeum, kde si můžete prohlédnout kočáry, kovářskou a kolářskou dílnu, koňské postroje, historické plemenné knihy apod.

Video: Den otevřených dveří v topoľčianském hřebčíně (2010)

Château TopoľčiankyVinné sklepy - Château Topoľčianky

Pokud někdy navštívíte Topoľčianky, určitě okoštujte lehká a svěží vína z místních vinic. Značka Château Topoľčianky navazuje na prvorepublikovou tradici, kdy byla tato vína velmi oblíbená v pražských restauracích a hotelech. O propagaci se zasadil již zmiňovaný T. G. Masaryk, který tímto vínem hostil návštěvy na Pražském hradě. Mezi odrůdy, které vám zde mohou nabídnou, patří z bílých vín zejména Rulandské, Tramín, Ryzlink a z červených Frankovka, Cabernet a Alibernet.

Zubří obora v TopoľčiankáchZubří obora

Zajímavostí tohoto místa je i zubří obora s výměrou 140 ha a stádem zubra evropského – největšího evropského savce. Obora vznikla v roce 1958 s posláním záchrany tohoto ohroženého druhu - v době jejího založení žilo na celém světě pouze 150 kusů zubrů.

Národopisné muzeum

Topoľčianky mohou návštěvníkům nabídnout také ještě národopisné muzeum, které ukazuje život v kraji na přelomu 19. a 20. století, nebo tradici krojovaných zábav.

Při troše fantazie bychom možná mohli Topoľčianky srovnat s českými Lány a Kladruby. Řadí se mezi významné slovenské destinace a můžeme být hrdi na to, že právě Hlubočky byly vybrány jako jejich partnerská obec.

Autor: Petr Plíska, s využitím zdrojů:

Mapa: Topoľčianky

Rubrika: Tipy na výlet | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.