Svatomartinské soutěžení ve školní družině

Publikováno 15. 11. 2009 v rubrice Školy a školky « zpět « úvod

Školní družina v Hlubočkách - Dukle na sv. Martina11.11. není jen den, kdy má Martin přijet na bílém koni, ale v minulosti to byl velmi významný den. Zvyky a obyčeje tohoto dne jsme si přiblížili v naší školní družince. Dětem jsme vysvětlily, kdo to byl svatý Martin, proč byl svatý a proč se tento den vlastně slavil.

Svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu, dostávala mzdu a hledala si nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu se stávajícím a tak jsme i motivovaly celé naše soutěžní odpoledne.

Školní družina v Hlubočkách - Dukle na sv. MartinaŠkola hrou

Děti jsme rozdělily do šesti věkově smíšených skupin. Aby si mohli děvečky a čeledíni najít práci a neztratili se, dostala každá skupinka rozstříhanou mapu Hluboček a okolí, kterou musela co nejrychleji složit. Další disciplínou bylo rozcvičení hlasového ústrojí formou jazykolamů, aby mohli hospodáři sdělit své požadavky a podmínky služby. U této soutěže jsme se velmi nasmáli.

Školní družina v Hlubočkách - Dukle na sv. MartinaKe dni sv. Martina se uzavíraly smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi placenými obcí. Zvláště osoba pastýře se pečlivě zvažovala, protože to musel být muž zkušený (vždyť se mu svěřoval všechen vesnický dobytek), měl by umět léčit a aby mohl léčit, musí znát i stavbu těla. Proto děti doplňovaly do obrázku kostlivce názvy kostí. U zábavného kvízu, který pak následoval se děti dozvěděly spoustu zajímavostí o zvířatech, např. že kočka o svou srst pečuje přibližně hodinu denně.

Poslední soutěž byla motivována neodmyslitelnou součástí martinských hodů pečenou husou. Vybraní zástupci skupin za pěveckého doprovodu ostatních složili z papíru husu a pak ji pouštěli. Bod získalo družstvo, jejichž husa doletěla nejdál.

Na závěr dostali všichni žáci sladkou odměnu. Po celou dobu soutěžení panovala velmi dobrá nálada.

Ludmila Erbesová, ved. vychovatelka ŠD ZŠ Hlubočky - Dukla

Rubrika: Školy a školky | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.