Štrauzák 2012

Publikováno 05. 09. 2012 v rubrice Sport « zpět « úvod

Další, tentokrát již jedenáctý ročník Štrauzáku je minulostí. Ještě než se na něj zapomene, budou se vyhodnocovat dosažené výsledky, hodnotit pořadatelé, jak to vše zvládli či nezvládli, a co by mohlo být kdyby…

Věci oficiální aneb rekapitulace

Štrauzák 201211. ročník se konal v neděli 2. září 2012. Celý týden před závodní sobotou bylo nádherné slunečné počasí, prostě babí léto jak má být, rtuť teploměru se pohybovala v odpoledních hodinách na 25 stupních. Ideální počasí na trénink, však jsme také na kopci potkávali borce, kteří tam potajmu trénovali, aby pak v nedělním poledni, ostatním ukázali záda. Bohužel počasí se koncem týdne zhoršovalo, což vyvrcholilo ranním předzávodním deštíkem.

Štrauzák 2012Vítězové a statistika

Na start se postavilo rekordních 184 cyklistů z toho 41 dívek a žen. Nejmladším účastníkem tohoto závodu se stal za kluky Jan Nemrava (5 let), jenž kopec zdolal vlastními silami za výborných 01:14:56, a za holky Barbora Jedličková (7 let) – ta do cíle dorazila za krásných 55:09. Oproti tomu nejstarším účastníkem byl pan Alois Olbort (ročník 1935), který se s kopcem popral za 26:04.

Absolutním vítězem se stal Jiří Daněk, kterému jen o jednu vteřinu uniklo vyrovnání traťovém rekordu, jenž činí 10:54. Každý účastník, který s kopečkem se popral, obdržel hezkou dřevěnou placku s logem závodu a převýšením.

Štrauzák 2012Aktivity pro děti

Novinkou letošního ročníku bylo přesunutí celého “cirkusu” k hotelu Akademie Hrubá Voda, což výrazně přispělo k novému rozměru akce. V příjemném přírodním prostředí se hned lépe dýchalo. Stejně jako vloni byla možnost si zasoutěžit v jízdě zručnosti na kole. Tato doprovodná akce se konala ve dvou kategoriích – do 10 a do 15 let. Malí závodníci museli zdolat asi osm rafinovaných překážek a svými vědomostmi dosáhnout v malém testu co nejvíce bodů. Všichni byli pak odměněni reflexními pásky, které nám věnovala ZPMVČR Olomouc. Novinkou byla možnost si nechat namalovat vybraný motiv na obličej, čehož děti hojně využívaly, a zaskákat si na velké trampolíně.

Věci neoficiální, čili komentář organizátora

Štrauzák 2012Přiznám se, že již od začátku příprav tohoto ročníku nás provázely problémy, tykající se zajištění akce. Jednalo se především o skutečnost, že restaurace Pod Vráblem byla zrušena a my přišli o zázemí závodu. V zimních měsících jsme při pátečních pivních seancích vedli intenzivní a velmi vášnivé diskuse o tom, kde tedy vlastní závod uskutečnit. Zda ponechat současný kopeček či celý cirkus přesunout někam jinam. V úvahu připadaly dva kopce v okolí Hluboček, jenže ani jeden z nich nebyl, abych pravdu řekl, ten pravý ořechový.

Organizátor závodu Martin PejzlJeden sice poskytoval luxusní zázemí dvou hospod a byl i blíže k Olomouci, což by ocenili všichni přespolní, ale co se týče náročnosti, tak si ke Štrauzáku nemohl „ani čuchnout“. Druhý kopeček, to bylo jiné kafe, ale bohužel měl tu smůlu, že poblíž nebyla adekvátní hospoda a směřoval k našim zeleným přátelům, se kterými, přiznám se, nebyla jednoduchá řeč – a tak jsme to také vzdali.

Zbýval nám pořád a jenom ten náš Štrauzák. Velké věci se většinou rodí nárazově a po velkých bolestech a nejinak tomu bylo i v našem případě, a tak když už to vypadalo, že výroční 10. Štrauzák bude poslední, napadlo nás, že potřebné technické zázemí bychom mohli najít v nedalekém hotelu Akademie. Slovo dalo slovo a hned byla úplně jiná chuť do práce.

Štrauzák 2012Rekordní účast počasí navzdory

Ráno před závodem mě uzemnilo počasí a olověné mraky nad Olomoucí, které nevěstily nic dobrého. Co se mi motalo ráno hlavou po půlroční přípravě závodu, zde ani nemohu napsat. Závod vlastní a atmosféra byly sice výtečné, ale některé překlepy z málo čitelných přihlášek způsobily asi dvakrát početní chybu v programu, která se dotkla výsledného pořadí. Vše bylo sice napraveno, nicméně je to pro mě jakési varování do budoucna.

Štrauzák 2012Co se týče atmosféry a pohody, myslím si, že změnou prostředí jsme se posunuli o kus dále, do „vyššího levelu“. Osvědčil se i princip slosování startovních čísel, při kterém mají možnost drobnou cenu vyhrát skoro všichni, a to díky sponzorům. Letos bylo pro účastníky připraveno 60 igelitek s cenami, takže skoro každý třetí vyhrával, což také vytváří pohodovou atmosféru, a musím přiznat, že mě překvapil i počet cyklistů. Přes velkou nepřízeň počasí dorazilo 184 aktivních a zhruba 200 příznivců tohoto závodu.

Sponzoři a pomocníci

Vyhlášení výsledků proběhlo v příjemném prostředí u hotelu Akademie. Vítězové jednotlivých kategorii převzali poháry a medaile, které do závodu věnovali štědří sponzoři akce.

Ceny pro vítězeTímto bych chtěl poděkovat Olomouckému kraji, obci Hlubočky, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra, dále pak Technickým službám Olomouc a všem dalším sponzorům. Jedná se o tyto další mecenáše: firma Refas, restaurace Leguán, Motocentrum Olomouc, hlubočský cyklosport Milan Rella, restaurace Radegastovna, olomoucký cyklosport Němcová. Bez těchto štědrých sponzorů by se akce takového rozsahu vůbec nemohla konat. Dále bych chtěl upřímně poděkovat Obecní polici Hlubočky, která dohlížela na bezpečnost všech závodníků, a samozřejmě týmu organizátorů (Petr Šlížek, Béda Hrdý, Jirka Hájek, rodina Zatloukalova) a dalším kteří pomohli zajistit bezchybný průběh této akce. V neposlední řadě bych poděkoval spíkrovi Mirku Rothovi ml. za moderování a hudební atmosféru akce.

Do budoucna máme dvě veliké otázky – jak zvládnout větší počet účastníků a nárůst administrativní práce se zaregistrováním a zaevidováním časů startu a cíle a dilema, zda sobota či neděle? Za pořadatele mohu slíbit, že se i nadále budeme snažit náš „Štrauzák“ vylepšovat k dokonalosti i za pomoci vašich připomínek a podnětů, které můžete psát na email: martin.pejzl@fnol.cz. Samozřejmě přijímáme i ohlasy negativní, ze kterých bychom se rádi poučili.

Takže Ahoj na Štrauzáku 2013!

Martin Pejzl

Fotogalerie: Štrauzák 2012

Zdroj: www.meki.cz (na tomto webu naleznete další fotky, videa a informace i z minulých ročníků)

Rubrika: Sport | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.