Stavba atraktivní cyklostezky údolím Bystřice je v ohrožení

Publikováno 10. 11. 2013 v rubrice Informace z okolí « zpět « úvod

Kaňony, skalní ostrohy, kamenná moře a rašelinné louky. Údolí Bystřice nabízí podívanou, která nemá jinde v kraji obdoby. Je lákadlem i pro cyklisty. Právě těm chtějí tamní obce vytvořit co nejlepší podmínky a provést je zajímavými místy. Při budování dvou úseků cyklostezky však narazily.

Ilustrační fotoDokonce hrozí, že přijdou o přidělené miliony. Na pozemky s vytyčenou trasou totiž uplatnila restituční nárok církev, a i když nechce projekt mařit, než stát majetek převede, nenadělá vůbec nic.

„Na podporu úseku ve Velké Bystřici a druhého vedoucího z Hrubé Vody do Smilova jsme získali z Regionálního operačního programu Střední Morava devět milionů korun. Při projednávání stavebního povolení jsme ovšem narazili na majetkoprávní problémy,” popisoval starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Převod ze správy státu vázne

Na pozemky, které obhospodařují Lesy České republiky a Povodí Moravy, je vznesen restituční nárok. O jejich navrácení požádala v rámci majetkového vypořádání státu s církvemi Metropolitní kapitula.

„Nás ovšem tlačí čas. Sice nám Úřad Regionální rady vyšel vstříc a termín se zatím podařilo posunout do května příštího roku, ale obáváme se, abychom vše stihli a o peníze nakonec nepřišli,” popisoval starosta a současně předseda Mikroregionu Bystřička, který zaštiťuje projekt cyklostezky mezi Moravským Berounem a Olomoucí.

Jde o kilometr dlouhý úsek ve Velké Bystřici a dva a půl kilometrovou trasu mezi Hrubou Vodou a Smilovem, které by měly být součástí více než čtyřicet kilometrů dlouhé cyklostezky podél řeky Bystřice.

„Hledáme způsob, jak se domluvit s nabyvatelem a stávajícím správcem. Je to právně komplikované. Každopádně jde o stavbu ve veřejném zájmu, tak snad se vše včas vyřeší,” doufá Marek Pazdera.

Církev: Máme svázané ruce

Podle mluvčího olomouckého arcibiskupství Jiřího Gračky mají nyní vše v rukou státní úřady a záleží už pouze na nich, kdy a jak se k žádostem vyjádří.

„Podali jsme žádosti o pozemky, a to, jak se s nimi vypořádají státní úřady, kdy se k nim vyjádří, případně kdy majetek převedou, to už není v naší moci, to nemůžeme nijak ovlivnit,” vysvětloval pozici církve v řešení komplikované situace. Ubezpečil, že církev rozhodně nebude bránit užitečným záměrům na restituovaných pozemcích.

„Naší snahou je maximálně zachovat stávající stav. Pokud má někdo záměr, jak pozemek nejlépe využít, jeho plány nechceme mařit. Chceme se dohodnout s každým člověkem, každou institucí, ale dokud nám pozemky nepatří, máme svázané ruce a nemůžeme dělat vůbec nic,” zopakoval Jiří Gračka.

Podle podnikatelů z Park sportu Hrubá Voda, kteří druhým rokem postupně přetvářejí jeden z nejzchátralejších koutů Olomoucka v moderní sportovní a relaxační areál, by byla velká škoda, pokud by se cyklostezka v Hrubé Vodě nedotáhla do konce.

„Pomůže rozvoji turistického ruchu, což velmi vítáme a cyklostezku podporujeme. Snad se ji podaří zrealizovat,” reagoval Karel Tomeček.

Autorka: Daniela Tauberová, Olomoucký deník

Mohlo by vás také zajímat:

Mapa: naučná stezka - Přírodní park Údolí Bystřice:

Rubrika: Informace z okolí | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.