Startuje běžecká sezóna

Publikováno 05. 03. 2010 v rubrice Sport, Tipy na výlet « zpět « úvod

Sníh už z cest pomalu mizí a jarní paprsky začínají docela hřát. To je neklamné znamení, že běžecká sezóna začíná.

Běhání - ilustrační fotoJistě, ti, kteří to s běháním myslí vážně, nabírají objemy kilometrů zejména v rámci zimní přípravy, ale tento článek je určen především pro ty, kteří s myšlenkou běhat začínají pravidelně koketovat právě v tomto jarním období při pohledu ven z okna (nebo po zimě doma před zrcadlem). Tady je pár tipů pro ty, kteří přemýšlí, že by to mohlo stát za zkoušku.

Proč běhat?

Asi základní otázka. Předně, hned zapomeňte na pocity po doběhu školní patnáctistovky (pánové případně tří kilometrů) - něco mezi nutkavou potřebou zvracet a pochybnostmi o tom, zda ještě máte plíce, nebo jste je právě nenávratně ztratili.

Běhání - ilustrační fotoBěh musí být především o radosti. O radosti z pohybu, o radosti z dobré (zlepšující se) fyzické kondice, o radosti z okolního prostředí a přírody.

Běh je zdravý, je to jeden z nejúčinnějších kardiovaskulárních tréninků. Laiky často zmiňované nebezpečí přílišné zátěže a opotřebení kloubů při běhu na tvrdém podkladu lze eliminovat dobrou běžeckou obuví. Především ale při objemech naběhaných běžným běžcem - „hobíkem” nemusí být tato obava nijak zásadní. A i když se to začátečníkovi může zdát zvláštní, běh je výborným způsobem relaxace.

A dámy - je to také jeden z nejjistějších způsobů, jak skutečně s tou postavou něco udělat.

Běhání - ilustrační fotoKde běhat?

Tak v případě Hluboček toto opravdu problém není. V podstatě kdekoli. Je možné zvolit jakýkoli profil tratě. Asfalt, prašné, či zpevněné polní cesty i měkké lesní pěšiny. Já osobně mám rád běhy, u nichž se povrch střídá, ale každý si může vybrat podle svého. Co ale lze určitě doporučit - mít těch tras víc a měnit je podle aktuálního pocitu, chuti a podmínek.

Běhání - ilustrační fotoV čem běhat?

Klíčová je dobře zvolená obuv. Jestli na něčem nešetřit, tak určitě na botách. Dobrá běžecká obuv je základem pro prevenci před případným zraněním a nezbytným předpokladem pro příjemný pocit z běhu. Lze vybírat z mnoha značek, a to nejen z těch v oblasti sportu notoricky „profláknutých” jako je Adidas, Nike, Puma, Reebok.  Určitě bych ale doporučil podívat se i mezi běžecké specialisty - Asics, Mizuno, New Balance, Saucony nebo Salomon.

Na tvrdý povrch (asfaltové cesty, chodníky) je vhodná lehká obuv s hladší podrážkou, naopak do terénu patří krosové boty, které mají mohutnější konstrukci a hrubou podrážku. Nechcete-li kupovat dvoje boty, volte něco mezi, s výběrem vám pomůže například aplikace Shoe selector.

Běžec Karel Šiška

Kvalita (i cena) boty je závislá především na odpružení a použité technologii. Já osobně třeba běhám v současné době v Mizuno Wave, jedny silniční a jedny s hrubší podrážkou do terénu. Víc než značka je ale důležité vyzkoušení boty přímo na noze. Kvalita běžecké obuvi od shora uvedených specializovaných firem je ve stejné cenové úrovni zhruba také stejná, takže se rozhodujte hlavně podle toho, jak vám bota při vyzkoušení „sedí”. Mě třeba na noze vůbec nesedí New Balance, ačkoli jsou to špičkové běžecké boty. Proto je nutné vždycky boty vyzkoušet. A důležitá věc na závěr - při běhu noha mírně natéká, takže bereme botu o jedno číslo větší, než kupujeme obvykle!

Jak běhat?

Určitě tak, aby z toho byl dobrý pocit. Běh není za trest, proto volte trasy, vzdálenosti i tempo podle svých možností a aktuální nálady. Obvyklou chybou je, že se začíná příliš rychle a intenzivně. Přitom nejspolehlivějším způsobem, jak s během po dvou měsících definitivně přestat, je „přepálení” intenzity právě v době, kdy s běháním začínáme. Tempo by mělo být takové, abyste při běhu byli schopni konverzovat s partnerem. To tedy předpokládá „udýchat” základní konverzaci, jinak běžíte na trénink až příliš rychle.

S kým běhat?

Běhání - ilustrační fotoVe skupině nebo sám. Záleží prostě na vás. Obojí má své výhody. Najdete-li běžeckého partnera či partnerku, přinutí vás to zpravidla k větší pravidelnosti, neboť běhy budete plánovat a přizpůsobovat podle společných možností. A jednou potvrzený výběh se pak v takovém případě ruší hůř, než když to závisí jen na člověku samotném. Naopak individuální běh umožňuje více vnímat okolí, relaxovat a být jen sám se sebou. Za vyzkoušení stojí i přehrávač s oblíbenou hudbou, který může být příjemným a motivujícím sparingpartnerem při individuálním běhu.

Kde brát inspiraci?

Běhání - ilustrační fotoDnes už o běhání existuje velké množství odborné literatury, časopisů i webových stránek. Spoustu informací najdete na internetových stránkách www.behej.com a www.behy.cz nebo www.sportsite.cz. Velkým popularizátorem běhání je „guru” českého běhu Miloš Škorpil - www.bezeckaskola.cz. Mě osobně svého času velmi zaujal dnes už kultovními blog Maratónský deník aerobního tragéda , na základě kterého vzniklo i několik klubů „aerobních tragédů”, tj. běžců - nadšených amatérů.

Úsměvným způsobem popisuje začátky běžce, který v mládí běh určitě nemiloval…, všem doporučuji. Specializovaným časopisem, nejen o běhání, ale především o zdravém životním stylu, je měsíčník Run, který se dá běžně koupit ve větších trafikách.

Co zapisovat?

Pokud budete běhat alespoň trochu pravidelně, veďte si základní evidenci. Nesnažte se ale každým dalším během překonat předchozí čas nebo vzdálenost, to vede jen ke zbytečnému stresování. Daleko víc než jednorázové vzepětí a následné několikadenní prázdno je důležitá pravidelnost. Kromě klasické tužky a diáře můžete k zapisování běhů využít i nejrůznější internetové aplikace. Já používám www.buckeyeoutdoors.com, kde si lze nakreslit jak mapu a zjistit vzdálenost, tak zapisovat i jednotlivé údaje o běhu i fyzické výkonnosti.

Trasy je možné nakreslit si na internetu také například na www.mapmyrun.com a také v dalších aplikacích lze zapisovat i údaje o dosažených časech, uběhnutých vzdálenostech a podobně - např. www.ondrej-vojtechovsky.cz/mytreneek/ nebo www.runsaturday.com atd. Tyto programy je většinou možné použít i pro cyklisty.

A pokud to budete s během myslet vážně, určitě se vyplatí investovat do nějakého sporttesteru (Sigma, Polar, Suunto), ve kterém si nastavíte zóny tepové frekvence, což vám umožní během běhu určovat si tempo podle tepu, evidovat průměrnou tepovou frekvenci, měřit čas a jiným způsobem vyhodnocovat údaje o běhu.

Běhání - maratónA jaké cíle?

Tak nejprve určitě dobrý pocit z běhu, to je základ. Dávejte si postupné cíle podle aktuální výkonnosti. Uběhnout pomalu v kuse tři kilometry může být pro někoho stejný výkon, jako pro jiného zaběhnout půlmaratón pod dvě hodiny. Jestli opravdu s během právě začínáte, tak se na březnovém pražském Hervis 1/2 maratonu  nepotkáme, ale takový úplně nový olomoucký půlmaratón 26. června 2010 - co říkáte?

Karel Šiška

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Sport, Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Karel Šiška (23.06.2010 - 14:56) odpovědět IP: 90.183.71.240

    V sobotu 26.6. se koná 1. ročník Olomouckého půlmaratonu
    http://www.olomouckypulmaraton.cz/
    plánujete někdo účast?

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.