Společnost Mora rozšíří od září výrobu sporáků. Už teď začne nabírat nové lidi

Publikováno 26. 03. 2012 v rubrice Co se děje v obci « zpět « úvod

Zhruba sedm desítek nových pracovních míst převážně pro dělníky otevře na podzim společnost Mora, která v Mariánském Údolí rozšiřuje výrobu elektrických sporáků. Koncert Gorenje, který Moru vlastní, údajně zvažuje, že časem přemístí do továrny výrobu všech sporáků. Zatím jich ročně firma vyeexpeduje kolem tří set tisíc, většina jde do zahraničí.

Ve společnosti Mora nyní pracuje na šest stovek zaměstnanců. Jejich počet se nyní zvýší.Už v dubnu zřejmě začne nábor nových zaměstnanců do společnosti Mora Moravia. Firma hodlá přijmout na trvalý poměr na sedm desítek lidí hlavně dělnických profesí, další práci získá dočasně i zhruba stovka brigádníků, jejichž síly společnost využívá hlavně v hektických časech na konci roku. Důvodem, proč se společnost, která má nyní šest set zaměstnanců, rozhodla přijmout nové lidi, je nárůst výroby. Do Mariánského Údolí totiž vlastník Mory, koncern Gorenje, hodlá přesunout celou výrobu elektrických sporáků a varných ploten z finského Lahti. Tamní závod totiž Gorenje uzavírá.

Stěhování a nábor pracovníků

Souvisí to s naší strategií centralizace výroby varné techniky,” naznačil jednatel společnosti Simon Kumer. Gorenje by mohlo do Mariánského údolí časem přesunout i výrobu dalších sporáků například ze Slovinska. “Zatím ale probíhají jednání,” nechtěl sdělit bližší podrobnosti Kumer. Moru teď v souvislosti s rozšířením výroby čeká kromě náboru nových sil i velké stěhování. “Vybavení a technologie z Finska bude postupně převáženo v průběhu léta, musíme však pro ně vyklidit a zrekonstruovat halu. To bude poměrně náročné,” prozradil ředitel závodu Vítězslav Růžička.

Poprvé se budou vyrábět sporáky širší než 50 cm

Společnost Mora od září rozšiřuje výrobu sporáků.Výroba v nové hale by se podle plánu měla rozběhnout v září, Mora by měla produkovat stejné množství spotřebičů jako Finové, tedy zhruba padesát tři tisíc ročně. Zavedení nové výroby je podle Růžičky historickým mezníkem i z jiných důvodů. “Poprvé zavedeme výrobu širších sporáků než je padesát centimetrů. Nově to budou rozměry padesát pět, šedesát a sedmdesát centimetrů,” zmínil Růžička. Projekt přemístění si včetně rekonstrukce vyžádá asi šedesát dva milionů korun, koncern si ale od něj slibuje hlavně úspory.

Produkce spotřebičů roste

Mora patří v regionu k významným firmám. Navzdory obtížné globální ekonomické situaci se jí daří. Podle Simona Kumera Mora loni vyrobila asi tři sta osmdesát tisíc spotřebičů, což je o šest procent více než o rok dřív. Většina výrobků končí v zahraničí, převážně ve východní a jižní Evropě, v Česku se jich prodá jen dvacet procent. Čistý zisk firmy vzrostl z jednačtyřiceti milionů korun v roce 2009 na předloňských čtyřicet devět milionů.

Text a foto: Jan Procházka, zdroj: www.olomouc.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Co se děje v obci |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

 1. Eva Hrabáčková (03.08.2012 - 10:14) odpovědět IP: 83.208.84.117

  Mám zájem o práci,byla jse u vás zaměstnaná na kontrole na lisovně a potom na smaltovně.
  můj tel kontakt 731 474776
  Byla jsem tam velmi spokojená,moc ráda bych se vrátila i v pozici dělnice.
  S pozdravem Hrabáčková z Domašova nad Bystřicí

 2. chilli (05.08.2012 - 21:17) odpovědět IP: 176.97.244.28

  zisky krasne rostou a lidi maj porad vykal

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.