Soutěž o železného hasiče v Dolanech – Hlubočáci uspěli

Publikováno 26. 10. 2011 v rubrice Informace z okolí, Černá kronika, policie a hasiči « zpět « úvod

Dne 22. října 2011, za chladného ale jasného počasí, se soutěže Železný hasič Dolany zúčastnilo celkem 42 soutěžících z jednotek sborů dobrovolných hasičů (ale ne tak docela, protože někteří mají hasičinu i jako povolání).

Soutěž o železného hasiče - Martin PeckoVolný překlad anglického Toughest Firefighter Alive (TFA) je “Nejtvrdší hasič přežije”. Jednotlivé disciplíny jsou vlastně simulací ostrého zásahu hasičů a vznikly díky soutěživosti při testování nové dýchací techniky v 90. letech minulého století.

Na trati soutěžící postupně roztahuje 2×3 hadice B75 o délce 20 metrů, motá 2 kusy dvacetimetrových hadic B75, posunuje 30 kg závaží po kolejnici údery 5kilogramovým kladivem, podlézá překážky, překonává bariéru 2×2 m, transportuje figurínu o váze 70 kg, vytahuje 30kg břemeno na 5 metrů vysokou věž a absolvuje závěrečný sprint do cíle se zátěží 2×25 kilogramů.

Soutěž startovala v 10 hodin a vyhlášení proběhlo chvíli po doběhu poslední soutěžící – tedy po 16 hodině. Vyhlášeny byly celkem 4 kategorie.

Kategorie A – do 40 let

Nejpočetnější byla kategorie A – do 40 let (absolvovaný kurz – nositel dýchací techniky – NDT), kde všichni soutěžící působí v jednotce sboru dobrovolných hasičů obce (JSDHO), v jednotkách požární ochrany (JPO) kategorie 2, 3, a 5, celkem 18 soutěžících.

Soutěž o železného hasiče - Jaroslav Navrátil

Nejrychleji se s nástrahami trati vypořádal Robert Fišr z SDH Dlouhá Loučka. Časem 3:35 minuty se stal i celkovým vítězem a odvezl si putovní pohár. Zajímavostí je, že se zúčastnil již loňského 1. ročníku, kde skončil předposlední. Tato disciplína ho ale nadchla a již během roku, když jsme se potkávali na soutěžích Šumperské ligy TFA, bylo vidět, jak na sobě zapracoval a zlepšuje se soutěž od soutěže.

Druhé místo obsadil loňský vítěz Miloš Jelínek z Olomouce–Černovíra, který původně při návratu ze školení na HZS přijel jen odevzdat putovní pohár pro vítěze. To by měl ale příliš snadné, a tak ho kolegové hasiči ochotně dovybavili a na poslední chvíli se pustil na trať. Nechybělo mnoho a opravdu by si putovní pohár s sebou vezl nazpět, ale i tak byl se svým výkonem ve vypůjčené výstroji spokojen.

Soutěž o železného hasiče - Zbyněk Brázdil

Třetí místo obsadil Jan Hynek ze sousední obce Bělkovice–Lašťany.

Kategorie B – nad 40 let

V kategorii B – nad 40 let si síly změřili jen dva soutěžící. Je to dáno hlavně tím, že s věkem a zkušenostmi přichází i odpovědnost, a převážně se jedná o otce a živitele od rodin, kteří si šetří síly do pracovního procesu, a proto se do soutěžení s mladými kluky moc nepouštějí.

Lépe se dařilo Zdeňkovi Hubáčkovi z Dlouhé Loučky, který byl rychlejší než Zbyněk Brázdil z Hluboček.

Kategorie C – amatéři

Soutěž o železného hasiče - Martin PeckoDalší kategorie C – amatéři měla dýchací přístroj jen jako zátěž, aby byly dány stejné podmínky při překonávání překážek. Zde se zapojili nejen hasiči z JPO, které nejsou vybaveny dýchací technikou, ale i další sportovci – třeba fotbalisté –, kteří se nebáli poměřit si síly v tomto nepříliš obvyklém zápolení.

Nejrychlejší ze 17 „amatérů“ byl Martin Pecko z Hluboček, před Miroslavem Šimkem ze Spytihněvi (okr. Zlín) a Václavem Nesporým z Nové Hradečné.

Kategorie D – ženy

Soutěž o železného hasiče - Anna FialováPoslední kategorie byla D – ženy. Již loni se zúčastnily v rámci kategorie C, ale bylo jim líto, že se nemohly poprat o poháry, protože mužům nemohly konkurovat. Všichni soutěžící totiž trať absolvují v předepsané výstroji – třívrstvém zásahovém oděvu, zásahové helmě, zásahové obuvi, zásahových rukavicích a s dýchacím přístrojem, jež tvoří dohromady závaží cca 25 kg. Takže zatímco 130kilovému chlapovi se zvedne celková váha jen o necelou pětinu, u 60 kilové ženy je to více než o třetinu.

Také došlo k určitému zlehčení trati. Bariéra jen 150 cm, figurína o váze 70 kg, v průběhu soutěže pojmenovaná jako Ozzák, byla umístěna na stavební kolečko a břemeno na vytažení na věž zhublo na 10 kilogramů.

Na start se celkem postavilo 5 žen, nejrychleji trať absolvovala Iveta Adamcová z Tršic, za ní se umístila Kateřina Snášelová z Bělkovic–Lašťan a na třetím místě Anna Fialová z Hluboček.

Soutěž o železného hasiče - Anna FialováKaždý, kdo se zúčastnil, musel uznat, že to není procházka růžovou zahradou a při špatném rozvržení sil se stalo také to, že soutěžící zápolení vzdali.

Vydařený soutěžní den uzavřelo vyhlášení výsledků, předání cen a diplomů. Poděkování patří soutěžícím z okresu Olomouc i přespolních z SDH Spytihněv (Zlín), Světlá Hora (Bruntál) a Chrudim, že vážili cestu a zúčastnili se naší soutěže.