Žáci ZŠ Hlubočky Dukla vyhráli okresní zdravotnickou soutěž

Publikováno 24. 06. 2010 v rubrice Školy a školky « zpět « úvod

Dne 14. 5. 2010 se vybraní žáci 3. , 4. a 5. třídy zúčastnili okresního kola soutěže Hlídek mladých zdravotníků, pořádané Českým červeným křížem. Soutěž se konala v prostorách DDM Olomouc, kam dorazilo dalších 9 hlídek ze škol olomouckého okresu.

Děti ošetřovaly zlomeniny, popáleniny i tepenné krvácení

Soutěž Hlídek mladých zdravotníků

Žáci postupně prošli pěti stanovišti a snažili se co nejlépe zvládnout úkoly jim uložené. Na jednom stanovišti si měli například poradit s popáleninou druhého stupně, kde měli k dispozici jen pár košil, triček, šálu. Na druhém stanovišti se potýkali s otřesem mozku a rozbitými koleny.

Nejtěžší však bylo ošetření na stanovišti, kde bylo tepenné krvácení ze zápěstí a šok. Děti musely vyhodnotit, které zranění je životu nebezpečnější. Na dalších stanovištích si skvěle poradily s transportem zraněného a předvedly svoji obvazovou techniku.

Soutěž Hlídek mladých zdravotníkůDružstvo Hlubočky B ve složení Nikola Hlavíková, Veronika Vráblíková, Barbora Vinohradníková, Matěj Ponikelský, Patrik Lízal skončilo poslední, ač si vedlo opravdu velmi dobře. Jen si už určitě budou pamatovat, že vlněná šála na popáleninu druhého stupně zkrátka nepatří.

Družstvo Hlubočky A - Renáta Adámková, Andrea Briesliengerová, Václav Zatloukal, Ondřej Spanel a Natálie Hynková v okresním kole HMZ suverénně zvítězili a postoupili do regionálního kola.

Soutěž Hlídek mladých zdravotníkůRegionální kolo pořádal Český červený kříž v Olomouci

To se mělo konat v Albrechticích u Karviné, ale z důvodu povodní v tomto kraji, uspořádal regionální kolo pro kraj Olomoucký a Moravskoslezský Český červený kříž Olomouc. V sobotu 12. 6. 2010 vyjela čtyřčlenná hlídka (bez Ondřeje Spanela) do Olomouce. Soutěž proběhla v nové budově Přírodovědecké fakulty UP Olomouc a byla opravdu náročná.

Na prvním stanovišti měl figurant tržnou ránu na čele a jedna slečna si zlomila klíční kost. Toto ošetření bylo pro všechny děti z 1. stupně ZŠ těžké. Jedině naše děti dokázaly určit správnou diagnózu a pomocí připravených šátků, košil a triček přivázat postiženou ruku k tělu tak, aby byl možný transport.

Soutěž Hlídek mladých zdravotníkůOpět nás potrápily popáleniny. Na jednom stanovišti se děti setkaly s popáleninou druhého i třetího stupně a jejich ošetření nebylo nejlepší. Popáleniny vypadaly velmi reálně, figuranti byli namaskováni a hlavně skvěle zahráli šok a posléze i bezvědomí. Naše děti pozdě provedly protišoková opatření a pak popletly i ošetření bezvědomí. Touto disciplínou se žáci naší školy odsunuli na předposlední pozici. Nepomohly ani bravurně zvládnuté disciplíny Obvazová technika a Transport.

Všem dětem děkuji za vzornou přípravu a skvělou reprezentaci nejen naší školy, ale i okresu Olomouc. To, že vyhrály v okresním kole je opravdu velký úspěch a do budoucna si můžeme přát, aby takových úspěchů dosahovaly nadále. Důležitější však je, že v kroužku zdravovědy získaly spoustu důležitých a zajímavých zkušeností a dovedností a v případě nutnosti jsou schopny správně poskytnout první pomoc.

Text a fotky: Ludmila Erbesová, ZŠ Hlubočky - Dukla, www.zshlubocky.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Školy a školky | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.