Sochy na sovím hradě

Publikováno 13. 09. 2011 v rubrice Informace z okolí, Kultura, Tipy na výlet « zpět « úvod

Za šestero horami a údolími leží hrad Sovinec. Stejně jako hrad Hluboký, Šternberk nebo Úsov dříve bránil v přechodu Nízkého Jeseníku, oddělujícího Moravu a Slezsko. Hrad Sovinec se však neproslavil jen válečnými úspěchy. Již řadu let se zde pořádají výstavy našich předních výtvarníků, které trvají celou letní sezónu.

Hrad SovinecTa letošní zanedlouho skončí a proto bychom rádi upozornili na přehlídku, která by vám neměla ujít. Jejím protagonistou je sochař, malíř a pedagog Marius Kotrba (1959–2011), jehož svatého Kryštofa znají snad všichni, kdo jezdí po olomouckém dálničním obchvatu.

Bronzový patron poutníků jim kráčí vstříc, když přejíždějí most u vesnice Nemilany směrem na Brno. Právě silnice se žel stala místem, kde předčasně skončil život této mimořádné osobnosti českého sochařství.

Sv. Kryštof, sádrový modelZ dalších realizací ve veřejném prostoru jmenujme alegorii “Spravedlnost” na Moravském náměstí v Brně (2010), “Vrstvení času” k 750 letům města Slavičína (2007), sochy v ostravském Husově sadu (2000) nebo v Rožnově pod Radhoštěm, kde byl i autorův ateliér. Jeho tvorba je zastoupena v řadě veřejných a soukromých sbírek v tuzemsku i v zahraničí.

Figura, které se Marius Kotrba věnoval, nepatří v soudobém sochařství mezi časté náměty. V jeho nezaměnitelném podání, které lidské tělo výrazně zjednodušuje, “rourovitě stylizuje”, můžeme přece rozpoznat jemné detaily, gesta, pohyb. Ve velkorysých prostorách dvou pater hradního paláce jsou rozmístěny sochy v nadživotní velikosti, menší plastiky, drobné reliéfy, modely a malby.

Šimon a Matouš, bronzZ materiálů jsou zastoupeny bronz, mramor, keramika, dřevo, sádra i polystyren, který slouží jen k výrobě modelu. Na laika udělá, vedle působivých děl samotných, velký dojem také precizní povrchové zpracování bílého mramoru.

Výstava je součástí prohlídky hradu, který na konci 2. světové války vyhořel a jehož vybavení není proto původní. Stojí však za vidění, byť by to bylo jen pro kruhový výhled z věže. Zdejší expozice je věnována rovněž lesnické škole, která na hradě sídlila, zajateckému táboru pro francouzské důstojníky, regionální archeologii, historickým zbraním ad. Návštěvu Sovince je možno spojit s prohlídkou nově vznikající botanické zahrady v Pasece a za pozornost stojí galerie s možností občerstvení v bývalé kapli v sousední vsi Křížová.

Výstava s názvem Marius Kotrba: Objekty končí 30. září 2011.

Marek Bohuš

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Informace z okolí, Kultura, Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.