Slivorodým krajem

Publikováno 26. 07. 2011 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Bílé Karpaty a Vizovické vrchy nepatří k regionům, kde by bylo „cestovně rušno“. Nakonec, i tento klid podtrhuje jejich kouzlo. Kdo přece potřebuje trochu vzruchu, může sestoupit s kopců do údolí a navštívit města i městečka na moravské či slovenské straně.

Hrad Brumov

Hrad BrumovJeště předtím, než se stal centrem oblasti Uherský Brod, vládl kraji hrad Brumov, který střežil cestu do Uher Vlárským průsmykem. Od šedesátých let minulého století zde po desetiletí probíhal archeologický výzkum. Hrad byl vlastně vyhrabán ze země a dnes jsou v zastřešených prostorách a chodbách umístěny expozice.

Za pozornost stojí mj. dlažba z 16. století s vyjetými kolejemi od kol vozů, stejně jako erb rodu Forgácsů na fasádě domu v podhradí. Na kopci nad Brumovem našla místo pro své zemřelé místní židovská obec. Ke zdejším rodákům patří letos jubilující Ludvík Vaculík.

Pomník Komenského od I. Theimera v Uherském BroděUherský Brod

Sochař Ivan Theimer je nám znám jako autor olomoucké Arionovy kašny. Pro náměstí v Uherském Brodě vytvořil roku 1992 obelisk k poctě J. A. Komenského, který se zde (nebo v Nivnici, či snad v nedaleké Komni) narodil. Jisté je, že tady vyrůstal, stal se biskupem a má zde muzeum.

Rekonstrukce skutečné podoby „učitele národů“ je k vidění ve dvoře Panského domu v sousedství dominikánského kláštera. Návštěvu je potřeba “dohodnout” se zdejším hlídacím psem.

Romantická gotika

Nový Světlov

Řekne-li se tudorská gotika, vybaví se nám většinou zámek Hluboká. Neméně půvabný je v krajině zakomponovaný zámek Nový Světlov nad Bojkovicemi, snad nejčistší příklad tohoto slohu na Moravě.

Nedávno prošel rekonstrukcí a je možné se zde i ubytovat. Zbytky jeho předchůdce − Starého Světlova se nacházejí nedaleko Luhačovic.

Moravské Karpaty

Vsetínské vrchy, Javorníky a Beskydy

Reliéf Bílých Karpat a Vizovických vrchů je oblý, stejně jako hory Vsetínských vrchů, Javorníků a Moravskoslezských Beskyd (Lysá hora, Smrk, Radhošť), které odtud vidíme na horizontu.

Na jihu tvoří linii hor Lopeník s moderní rozhlednou a česko-slovenská hora Velká Javořina. Výjimkou jsou skalní zdi Čertovy a Pulčínské skály, které skýtají lezecké terény.

Motýli a orchideje

Otakárek ovocnýMnožství luk a pastvin je domovem řady rostlin a živočichů, zvláště motýlů. Některé nelesní plochy se vysekávají právě kvůli ochraně jejich přirozeného prostředí. Známé jsou místní vstavače - naše orchideje a chráněna je i lokalita s šafránem bělokvětým, který je domovem v jižní Evropě. Podle nepotvrzené hypotézy se sem dostal se senem pro koně Napoleonovy armády na počátku 19. století.

Lidová architektura

Zvonice v RudimověV horských dědinách lze narazit na ojedinělé zbytky valašské dřevěné architektury. V Rudimově, který dostal své jméno podle ložiska železa, stojí polygonální roubená zvonice z roku 1780. Dřevo na podobné stavby se zde dodnes přibližuje s pomocí koní.

Vypálené obce

Vařákovy paseky na hřebeni Vizovických vrchů jsou dnes jen loukou uprostřed lesů ve výšce 700 m n. m. Do května roku 1945 tu stála pasekářská osada, která byla za pomoc partyzánům vypálena podobně jako nedaleká sídla Ploština a Prlov. Umučeni a popraveni byli vedle místních také někteří obyvatelé sousedních obcí. Od roku 1975 stojí na Ploštině zdařilý monumentální památník.

Vlachova lhotaUdálosti na Ploštině líčí ve své knize „Smrť sa volá Engelchen“ Ladislav Mňačko, podle jehož námětu natočili roku 1963 Ján Kádár a Elmar Klos film „Smrt si říká Engelchen“.

Poutní místo Malenisko nad Provodovem bývalo centrem lidové zbožnosti kraje a je dodnes vyhledávaným cílem věřících i turistů.

Památky kuriozní

LipováKdyž Emir Kusturica točil svůj film „Dům k pověšení“, určitě nemyslel kapličku v Lipové, která skutečně visí ukotvena na ocelových lanech, aby nespadla na silnici pod ní.

Zvláštním pomníkem je most v Ludkovicích pro tzv. Baťovu dálnici, k jejíž další výstavbě už nedošlo. Takové mosty se nazývají mrtvé a můžeme je najít např. v Boskovické brázdě.

foto: autor, Josef Jančář, Kateřina Jančářová

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.