Skifest, aneb hudba pro neslyšícího šampiona

Publikováno 11. 10. 2013 v rubrice Kultura, Rozhovory, Sport « zpět « úvod

Když letos v zimě vyhrál Tomáš Menša z Mariánského Údolí mistrovství světa neslyšících v alpském lyžování, neměl určitě tušení, že bude mít jeho úspěch za půl roku odezvu v podobě hudebního festivalu Skifest na jeho podporu.

Skifest Hlubočky - kapela FrustratorsPořadatelé se rozhodli tuto akci uspořádat, aby dali najevo, že takových reprezentantů si v obci vážíme a chceme je podpořit morálně i finančně.

Místem konání festivalu poslední víkend o prázdninách 30.–31. 8. 2013 byl zvolen Skiareál Hlubočky, který již v minulosti zažil několik větších sportovních i kulturních událostí. Nejen že je známou destinací pro lyžaře z Hluboček a okolí, ale nabízí také zajímavé prostory i zázemí pro letní vyžití.

Olomoucký multižánrový výběr

Skifest HlubočkyDramaturgie Skifestu byla rozdělena do dvou dnů a nabídla široký výběr olomouckých kapel různých stylů.

Páteční program ocenili zejména milovníci taneční, reggae a elektronické hudby, i když z podia byly slyšet i rockové a alternativní styly. Mohli jste si poslechnout vystoupení kapel Chernobyl Generation, Keporkak, Havárna, Amigos, Nylon Jail a Homebwoyrasta. Závěrečnou drum´n´bass party obstarala partička Djs Rebellions.

Sobota byla naopak určena rockerům a vyznavačům tvrdší hudby. Zahráli zde Fast Made, Vulcanica, Bored on Board, Hope Astronaut, Frustrators, Hazy Decay, Šrouby a na závěr Methyl s rockovou zábavou.

Zhodnocení akce

Předání šeku Tomáši Menšovi od starosty Ivo ČerníkaSkifestu se zúčastnilo dohromady cca 300 lidí včetně organizátorů, což je na místní poměry a vzhledem k tomu, že se tu podobná akce konala poprvé, relativně dobrá účast. Bohužel většina návštěvníků nedorazila přímo z Hluboček, ale spíše z Olomouce a okolí.

Pořadatelům se ze vstupného, dobrovolných příspěvků a dalších příjmů podařilo vybrat celkovou částku 40.000,- Kč na podporu Tomáše Menši a jeho dalších sportovních výkonů (budeme se těšit hlavně na Deaflympiádu 2015 v sibiřském Chanty-Mansijsku, kde bude reprezentovat ČR v alpském lyžování).

Kapela Nylon JailSkifest tedy určitě splnil svůj dobročinný účel a snad i pomohl oživit kulturní dění v obci.

Škoda jen, že někteří místní občané, narozdíl od našeho neslyšícího šampiona, slyší víc než dobře a stěžovali si na hlučnou hudbu s výhružkou sepsání petice proti této akci. Pro někoho je holt asi lepší takový počin zakázat, než dobrou věc podpořit.

Poděkování patří zejména všem návštěvníkům za účast a podporu, obci Hlubočky za přidělený grant, kapelám za skvělou atmosféru, kterou vytvořili, sponzorům a Ski areálu Hlubočky za materiální a organizační pomoc, pořadatelům, obsluze a přátelům za jejich čas a námahu.

Fotogalerie: Skifest 2013

Další info a fotky na www.facebook.com/skifest.cz

Petr Plíska

Interview s Tomášem Menšou

Letos v únoru jsi na vůbec prvním MS neslyšících v německých Alpách získal čtyři medaile. Byl jsi hodně překvapený?

Tomáš Menša (uprostřed) - zlatá medaile ze Super GVěřil jsem, že se na mistrovství světa v Německu 2013 umístím na stupních vítězů, ale musím přiznat, že dvě zlaté medaile mne trochu překvapili. Očekával jsem, že se velmi dobře umístí němečtí soupeři, kteří mají skvělé tréninkové podmínky i s ohledem na znalost místního terénu. Samozřejmě jsem byl mnohokrát i na straně poražených, což mne však naučilo umět i prohrávat a navíc je to pro mě také motivace se stále zlepšovat.

Tvůj klub se jmenuje SK Skivelo Olomouc, ale vedle lyží a kola jsi provozoval řadu jiných sportovních disciplin. Proč ses zaměřil právě na lyže?

Tomáš Menša na závodechDíky mému mateřskému klubu mám možnost, zúčastňovat se různých závodů nejen na území České republiky. Navštívil jsem země, jako jsou Rakousko, Německo, Francie, Itálie a Švýcarsko. První mé lyžařské krůčky však začínaly ve Ski areálu v Hlubočkách a musím říct, že mě lyžování odmalička velmi bavilo, i když jsem byl zpočátku stále na zemi. Na alpské lyžování jsem se soustředil nejen proto, že mě ohromně baví, ale i díky skvělým lidem, kteří mě v tomto sportu velmi podporují.

Kdybych měl jmenovat, začal bych svojí mamkou, dále by to byl Ota Panský, který mě poprvé vzal na soustředění do Rakouska v roce 2007.

Kdo je tvým trenérem?

Nesmím samozřejmě zapomenout na svého současného trenéra, Jardu Grygara, který mi radí, pomáhá sestavovat tréninkový plán a připravuje mě na každou sezónu.

Svým výkonem ses kvalifikoval na deaflympiádu (olympiádu neslyšících sportovců), která se bude konat v roce 2015 s největší pravděpodobností v sibiřském Chanty-Mansijsku. Už máš nějaký plán přípravy?

Tomáš Menša (uprostřed) se stal mistrem světa v alpském lyžování neslyšícíchNa Deaflympiádu v roce 2015 je důležitá soustavná celoroční příprava. I s ostatními sluchově postiženými lyžaři odjíždíme pravidelně na soustředění, kde pro udržení fyzičky cvičíme, plaveme, běháme, provádíme různá rovnovážná cvičení… Trénink na sněhu mne však baví mnohem víc. Trenér naše výkony natáčí na video, které nám poté promítá a upozorňuje na chyby, které při lyžování děláme. Lyžování je sice dřina, ale je to jeden z nejkrásnějších a pro mne nejoblíbenějších sportů.

Jak se ti líbil Skifest? Která kapela ti nejvíc padla do oka?

Když mi mamka řekla, že kluci (Pavel Šperka a Petr Plíska, pozn. red.) plánují zorganizovat benefiční festival na podporu mé lyžařské přípravy, nevěřil jsem vlastním očím a byl jsem opravdu velmi dojat, protože by mě nikdy nenapadlo, že by mohl někdo pro mne něco takového udělat. Ze Skifestu, který byl výborně připraven a zorganizován jsem byl nadšený. Kapely byly perfektní už jen tím, že přijely.

Cítíš hudbu? Tančí neslyšící? Jak?

Sice nemám možnost slyšet slova a tóny, ale hudbu cítím, takže jsem si to užíval podobně jako ostatní. A rozvlnit boky umí samozřejmě i neslyšící.

Tomáš Menša na závodechVíš už, na co využiješ výtěžek z benefice?

Finance využiji na olympijskou přípravu. Část peněz půjde určitě na soustředění, dále na úhradu vleků, ale také na kvalitnější lyžařské vybavení - chrániče ramen a nohou, abych neměl modřiny po celém těle od tyčí při slalomu; rukavice, které chrání klouby před nárazy od tyčí branek; speciální kombinézu. A pokud ještě nějaká korunka zbude, rád bych si koupil rovnovážnou desku na trénink.

Co děláš, když právě nezávodíš ani netrénuješ? Chodíš do práce?

V současné době studuji na střední škole pro sluchově postižené v Hradci Králové. Truhlář je obor, který mne velmi baví a který bych rád zdárně dokončil. Ve škole ve volných chvílích využívám posilovnu, dále s ostatními spolužáky hraji fotbal, futsal, florbal, házenou, volejbal a v létě jezdím na kole. Samozřejmě umím i lenošit, a to hraním her na počítači.

Domluvíš se díky znakové řeči se všemi zahraničními soupeři? Vzpomeneš si na nějaké nedorozumění?

Díky znakovému jazyku nemám problém se domluvit se zahraničními soupeři. Trošičku problém jsem měl zpočátku pouze s Rusy a Japonci, ale po 4-5 dnech jsem si na jejich znaky zvykl a nyní již nemám problém se domluvit ani s nimi.

Děkuji za rozhovor. Marek Bohuš

Rubrika: Kultura, Rozhovory, Sport |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. Josef Hrbek (21.10.2013 - 6:37) odpovědět IP: 176.97.242.60

    “Pořadatelům se ze vstupného, dobrovolných příspěvků a dalších příjmů podařilo vybrat celkovou částku 40.000,- Kč na podporu Tomáše Menši a jeho dalších sportovních výkonů.”

    Krásné.

    Chválím, obdivuji, smekám!

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.