Skiareál Hlubočky má zaplatit sto tisíc pokuty

Publikováno 21. 07. 2009 v rubrice Co se děje v obci, Příroda « zpět « úvod

Skiareál HlubočkyMajitelé střediska v Hlubočkách zvažují propouštění. Inspekce zastavila práce i na stavbě areálu v Hrubé Vodě.

Na dva sportovní areály v Hlubočkách má spadeno Česká inspekce životního prostředí. Stávajícímu skiparku, kam jezdí už několik let lyžovat Olomoučané, vyměřila stotisícovou pokutu. Dalšímu sportovišti, které vyrůstá v místní části Hrubá Voda, sankce hrozí a investor musel zastavit práce. Důvod? V obou případech terénní úpravy, které jsou podle inspektorů v rozporu se zákonem.

Skládka na CukrákuSkiareál Hlubočky má zaplatit sto tisíc korun, protože při prodlužování sjezdovek majitelé řádně nedoložili rozbory odpadů, tedy zeminy a kamení. Navíc neměli v pořádku jejich základní popis, což inspekce vyžaduje.

„Udělali jsme chybu. Rozbory jsme měli, ale ne ty, které přesně měly podle zákona být. Nyní na pokutu nemáme peníze,” uvedl jednatel areálu Michal Stojmenov.

Stát prodělá

Skládka na CukrákuPokuta je už z roku 2007, ale postižená společnost se proti ní odvolala. Letos však odvolací orgán potvrdil rozhodnutí inspekce.

„Je zvláštní, že někdo zákon dodržovat musí a někdo ne. My jsme se proti rozhodnutí inspekce odvolali v řádném termínu, ale konečné rozhodnutí trvalo rok, ne-li déle. Přitom podle zákona mělo padnout do šedesáti dnů,” podivil se Stojmenov.

Skládka na CukrákuTvrdí, že peníze ze zimy padly na úvěry a v tuto chvíli firma další nemá. „Budeme muset nejspíš propustit dva nebo všechny tři naše zaměstnance,” dodal Stojmenov. Míní, že propouštění bude v konečném důsledku pro stát mnohem horší než zinkasování sto tisícové pokuty.

Inspektoři se zaměřili i na další firmu v Hlubočkách, která v místní části Hrubá Voda začala stavět sportovní areál.

Skládka na Cukráku„Kvůli terénním úpravám a kácení dřevin rostoucích mimo les je v této lokalitě ohrožený biotop zvláště chráněných a silně ohrožených druhů, ještěrky živorodé, obecné a slepýše křehkého,” uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Plošné terénní úpravy proběhly bez předem udělené výjimky ze zákazů u zvláštně chráněných druhů živočichů. Proto jsme uložili předběžné opatření o pozastavení další činnosti a zahájili řízení o zákazu činnosti,” popsal ředitel oblastního inspektorátu Pallós.

Hotel na Hrubé Vodě (býválá Rudá Hvězda)Vyjádření společnosti Ski park Hrubá Voda, která pracuje na novém sportovišti u bývalého hotelu Moskva (resp. Rudá hvězda), se Deníku nepodařilo získat. Starosta Hluboček Miroslav Dosoudil se však firmy zastal.

„Několikrát jsem tam byl, předtím než inspekce něco řešila i po tom. Šlo zřejmě o udání, aby firma, která už stačila opravit střechu zchátralého hotelu, zaplatila pokutu,” míní starosta.

„V těch místech jde o to, že tam rostou zhruba třiceticentimetrové stromky a firma tam jezdila a vytahovala staré kořeny. I potom, co se po pozemcích pohybovala rolba, která odstraňovala kořeny, zůstala zatravněná plocha z více než osmdesáti procent nenarušená. Vím, že společnosti zastavili činnost, ale předpokládám, že se odvolá,” uvedl starosta Dosoudil.

V Hlubočkách dostala pokutu od České inspekce životního ještě jedna firma. Pronajala si pozemek v obci a uskladnila na něm téměř osm set tun betonu, cihel, střešních tašek, keramiky a asfaltových směsí.

Jenže tyto pozemky jsou chráněny jako zemědělský půdní fond. Firma se proti sankci odvolala, a rozhodnutí tak ještě nenabylo právní moci.

Autor: Veronika Kolesárová
Zdroj: Olomoucký deník
Foto: Petr Plíska

Rubrika: Co se děje v obci, Příroda | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. zdenek (12.01.2011 - 11:58) odpovědět IP: 78.136.159.68

    Byl sem se nekolikrat podivat na cukraku,co se tam vyvazi za bordel,docela sem se zhrozil,kdyz sem to videl a to ze auta z nosnosti 25tun jezdi po mostku,ktery ma nosnost 1,5t to ani nemluvim.Takze pokuta 100 000tisic je docela smesna,kdyz si zpocitam,kolik inkasuje p.Stojmenov za tunu tam vyvezenou.Pokuta by mela byt tak 5mil,nebo bych ho to nechal na vlastni naklady odvezt na skladku.A co na to obec Hlubocky?Ruka ruku,ze zastupitele?

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.