Šíření televizního signálu v Hlubočkách

Publikováno 26. 01. 2011 v rubrice Co se děje v obci, Zprávy z úřadu « zpět « úvod

Od počátku letošního roku byl na našem analogovém převaděči vypnut z technických důvodů program ČT2 (postupné zavádění digitálního příjmu a uvolnění potřebných frekvencí) a lze ho naladit jen digitálně na 36. kanálu.

Řada občanů i v naší obci má již nyní možnost přijímat digitální vysílání brněnského vysílače Kojál, avšak objektivní přehled o pokrytí celé obce digitálním signálem nemáme. Bez této informace se však nedá s Českou televizí ani s šiřitelem signálu Českými radiokomunikacemi dost dobře jednat. Tito mají v plánu provést měření Českým telekomunikačním úřadem až ve druhé polovině roku 2011.

Požádali jsme tedy Český telekomunikační úřad o provedení měření pokrytí obce signálem vysílačů Kojál eventuálně i Praděd co nejdříve, abychom získali objektivní informace o pokrytí obce signálem pro další jednání.

Ilustrační fotoÚplné vypnutí analogového vysílače na konci roku 2011

Česká televize a České radiokomunikace plánují až koncem roku 2011 úplně vypnout náš analogový převaděč. Pokud bude pokrytí digitálním vysíláním vysoké, pak to bude definitivní a obyvatelé okrajových míst obce nepokrytých signálem si příjem budou muset zajistit jiným způsobem (pravděpodobně satelitem – cena v tuto dobu cca 4.000,- Kč).

Hlubočky - Cukrák

V případě špatného pokrytí pak budeme jednat o rekonstrukci našeho analogového převaděče na digitální opakovač („gap-filler“) tak, aby naše údolí bylo od roku 2012 pokryto tímto signálem.

Z toho vyplývá, že pokud ještě nepřijímáte digitální signál a nevadí Vám, že nepřijímáte program ČT2, nemusíte mít do konce roku 2011 žádné obavy o náhlé ukončení příjmu. Ihned po změření pokrytí obce digitálním signálem budeme jednat s Českou televizí a Českými radiokomunikacemi a budeme informovat občany o možnostech příjmu.

Již nyní je však zřejmé, že na přelomu let 2011/2012 si se starými analogovými televizory nevystačíme a každý, kdo to ještě doposud neudělal, se bude muset zaměřit na set-top box, satelit, novou digitální televizi či kabelový příjem.

Ing. Antonín Plíska, místostarosta

Rubrika: Co se děje v obci, Zprávy z úřadu |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (3)

 1. Jiří Slánský (27.01.2011 - 8:16) odpovědět IP: 80.188.26.130

  Na základě Vaších předchozích článků jsme provedli na našem panelovém domu Na Orátě 420-421 celkovou rekonstrukci STA s náklady 41 000,-Kč pro příjem DVB-T.
  Nyní se z Vašeho článku dozvídám, že není jisté jestli bude provedena rekonstrukce našeho analogového převaděče na digitální opakovač.
  Protože v současné době nemáme žádný signál DVB-T, pak by byla naše investice do STA jako vyhozené peníze, pokud by nebyla provedena rekonstrukce našeho analogového převaděče . Představa dalších investic - né každý má potřebné prostředky, nebo ověšení paneláku satelitními parabolami, kterých tam je v současné době také dost, to se mi samozřejmě nezamlouvá.
  Proto doufám a věřím, že z Vaší strany bude uděláno vše pro to, aby byla provedena rekonstrukce našeho analogového převaděče.
  Předseda SVJ

 2. Miroslav Strnad (02.02.2011 - 19:18) odpovědět IP: 88.146.150.242

  To, že kvalita signálu DVB -T zajišťovaného z brněnského vysílače Kojál je na území obce v různých částech různá, tzn. především špatná, je zcela zřejmé. Já konkrétně po pořízení nové televize se zabudovaným digitálním tunerem a natočení antény směrem na vysílač Kojál, přijímám vysílání pouze Digitální sítě 1 (veřejnoprávní multiplex) a to ještě ne zcela stoprocentně. Digitální síť č.2 a a 3 tzn. televize Nova , Prima atd. nechytám vůbec a při ladění se mi na televizní obrazovce objeví text - slabý, nebo žádný signál. Dnešní moderní televize vyžadují totiž kvalitní signál. Bydlím v části obce Mariánské Údolí, tzv. Morastav a pokud vím, tak v obdobné situaci jsou i mí sousedé. Docela chápu, že je pro jednání s uvedenými subjekty nutno provést měření síly televizního signálu, ale to stejně jenom prokáže, že ležíme v okrajové části příjmu, jak je ostatně patrno z map pokrytí. Můj názor na celou tuto věc je takový, že pokud se něco, co kvalitně funguje ruší, je nutno realizovat adekvátní náhradu a tu vidím v rekonstrukci stávajíciho vysílače na Cukráku na digitální vysílání. Věřím že zástupci obce se zasadí o to, aby v naší lokalitě bylo možno přijímat kvalitní pozemní digitální signál. Rady o nákupu satelitu považuji za naprosto bezpředmětné.

 3. Jaroslav Polcer (05.02.2011 - 19:08) odpovědět IP: 88.146.150.2

  Zaujala mne informace,že je program Čt2 zajištěn digitálně na kanálu č.36,což je z vysílače na Pradědu.Program Čt2 je součástí multiplexu č.1,to tedy znamená,že zde dále musí být pokrytí digitálně programy Čt1,Čt24 a Čt4 Sport.Skutečnost je ovšem taková,že nic z toho na kanále č.36 nejde naladit a mám vážné pochybnosti,že by se to někomu kdekoliv v Hlubočkách povedlo. Vysílač Praděd již při analogovém šíření signálu byl dosažitelný jen přes telekomunikační převaděče.
  Zde názorně vidíme,jak úředník,který zajišťuje pokrytí území digitálním signálem,zná místní poměry. Stačí mu , že Hlubočky jsou v olomouckém kraji a tomu přece odpovídá vysílač na Pradědu. A za zrušený Čt2 je tedy zajištěna náhrada, ovšem jen na papíře.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.