Sedm barev duhy v Základní škole Mariánské Údolí

Publikováno 30. 06. 2010 v rubrice Příroda, Školy a školky « zpět « úvod

Na škole v příroděVe školním roce 2009/2010 jsme v Základní škole Mariánské Údolí v rámci environmentální výchovy uskutečnili celoroční projekt Sedm barev duhy. Hlavním cílem projektu bylo vést žáky především k uvědomění si naprosté závislosti a propojenosti člověka s přírodou, vzbudit zájem o svět kolem nás a zlepšovat vztahy k přírodě a mezi lidmi navzájem.

Barevné dny ve škole

Sedm barev duhy v ZŠ Mariánské Údolí

Projekt jsme realizovali od října do června a zahájili ho projektovým dnem „Barevný den“, kde bylo cílem získat a motivovat žáky k projektu. Projekt se dále skládal ze sedmi částí, kde každá barva duhy rozebírá určité téma. Postupovali jsme od fialové barvy (s nejkratší vlnovou délkou) k barvě červené (s nejdelší vlnovou délkou), což mělo symbolizovat fakt, že začínáme u sebe, u své osobnosti, následně pak vycházíme do světa.

7 tématických barev duhy:

  1. V barvě fialové to byly především vztahy ve třídě a osobnostní rozvoj žáka.
  2. Indigová barva nám poskytla možnost zamyslet se nad prostředím školy, jak nakládat s odpady a zlepšovat naše životní prostředí.
  3. V modré jsme se zaměřili na vodu jako jednu ze základních podmínek života na Zemi, její spotřebu v běžné domácnosti a získávat tak šetrnější a ohleduplnější vztah k ní.
  4. Zelená nás upozornila na význam rostlin pro život a důležitost chránit toto „zelené království“ naší planety.
  5. Žlutou barvu jsme realizovali na konci března jako symbol tepla a světla, které nám poskytuje Slunce a je také spjato s příchodem jara a oslavou jarních svátků.
  6. Oranžová barva umožnila především starším žákům nahlédnout do problematiky stavu a vývoje dnešního světa a poznat různé odlišnosti ze života dětí jiných národů.
  7. V červené barvě jsme se opět vrátili na začátek ke vztahům.

Cílem bylo znovu ukázat dětem propojenost světa v rovině sociální, učit žáky toleranci a empatii formou her a aktivit zaměřených na rozvoj osobnosti.

Tento projekt jsme ukončili na škole v přírodě, kde jsme byli rozděleni do pěti barevných skupin podle základních barev duhy a na závěr jsme si pomocí našich těl barevnou duhu sami vytvořili. Více v článku Týden na škole v přírodě se ZŠ Mariánské Údolí.

Eva Charamzová, Základní škola Mariánské Údolí

Rubrika: Příroda, Školy a školky | Téma: ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. lenka (01.07.2010 - 13:28) odpovědět IP: 88.146.150.2

    jeee tam jsem jááá

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.