Rozhovor s místostarostkou obce Civiasco v severní Itálii

Publikováno 28. 09. 2007 v rubrice Rozhovory, Tipy na výlet « zpět « úvod

Do Itálie jsem odjížděl částečně ovlivněn veřejnou besedou na téma Územně plánovací dokumentace obce Hlubočky. Rozhodl jsem se navštívit oblast údolí říčky Sesie (Valsesia), severně od Milána v alpském pohoří Monte Rosa. Vrcholky hor tu dosahují nadmořské výšky až 4633 m a jsou celoročně pokryty sněhem. Branou do této oblasti je městečko Varallo, ze kterého vybíhají úzké silničky do mnoha údolí a končí v podhorských vesnicích s názvy Alagna, Rima, Carcóforo, Santa Maria, Rimella a další.

Ubytoval jsem se poblíž Varalla v nádherné podhorské vesničce Civiasco. Leží v nadmořské výšce 716 m a má asi 260 obyvatel. Rodinný hotýlek La Genzianella nabízí poměrně levné ubytování s vynikající kuchyní a nádherným panoramatickým výhledem na okolní vrcholy a také do údolí říčky Sesia a města Varallo.

V Civiascu jsem měl mimořádnou příležitost udělat krátký rozhovor s místostarostkou obce (vicesindaco) paní Ariannou Stragiotti. Je to velmi sympatická mladá žena, která je matkou šestiměsíčního syna Gabriela.

Rozhovor s Ariannou Stragiotti - místostarostkou Civiasca

Arianna Stragiotti a Leopold BubeníčekJste velice mladá a zastáváte funkci místostarostky. Je to Vaše první volební období?

Ne není, poprvé jsem kandidovala již v roce 2002 a po dobu výkonu mandátu (pozn.v Itálii je pětileté volební období) jsem byla členkou rady obce. V červnu 2007 jsem byla opět zvolena zastupitelkou a byla mi nabídnuta funkce místostarostky obce, kterou jsem přijala.

Kolik politických stran či sdružení se zúčastnilo těchto voleb, kolik máte zastupitelů a jaká je organizace Vašeho úřadu?

V naší obci nekandidovala žádná politická strana, byla to 3 občanská sdružení. Máme celkem 12 zastupitelů, většinu tvoří 8 zastupitelů (2 sdružení), menšinu pak 4 zastupitelé zvolení za zbývající 1 sdružení. Lídr vítězného sdružení se stává starostou (sindaco) a jmenuje místostarostu. Rada, kterou tvoří koalice, se schází 1x až 2x za měsíc, kompletní zastupitelstvo pak 1x za 4 až 6 měsíců. Protože jsme malá obec, nemáme velký úřednický aparát, máme pouze tajemnici obce a sekretářku.

Co se Vám podařilo v minulém období realizovat, jaké hlavní problémy potřebujete ještě v rámci obce řešit?

Civiasco - palác DurioJsme hrdí na to, že se nám podařilo vybudovat sportovní areál La Valle, který zahrnuje fotbalové hřiště, tenisový kurt, volejbalové hřiště a místo, kde občané mohou organizovat pikniky. Dále obec zrekonstruovala palác Durio, kde se v přízemí nachází malý bar, bistro a obchod, v letních měsících je velice pěkné posezení na venkovní zahradě. V prvním poschodí se nachází soukromý byt a kanceláře, v druhém poschodí pak muzeum a ve třetím patře jsme vybudovali velký sál, který nám slouží pro zasedání zastupitelstva, k různým schůzím či konferencím.

CiviascoV tomto novém volebním období bych osobně chtěla prosadit zřízení jeslí (asilo) asi tak pro 15 dětí, neboť jenom za poslední rok se v naší obci narodilo 7 dětí. Dalším problémem, kterým se zabýváme velmi intenzivně, je nalezení vhodných ploch pro vybudování parkovišť, neboť počty motorových vozidel se neustále zvyšují a jak jste sám viděl, úzké uličky a malá náměstíčka neumožňují vůbec žádné parkování v centru obce.

Přivedla jste mě na otázku - máte volné plochy pro budování rodinných domků či garáží?

Mohu říci, že volné plochy k dispozici stále máme a můžeme je zájemcům nabídnout. Samostatné garáže se u nás staví jen vyjímečně, potřebujeme především veřejná parkoviště.

Když jste se zmínila o potřebě vybudovat jesle, řešíte z obecního hlediska potřeby starších občanů, například vybudování domu pro seniory (casa di riposo)?

Obec Civiasco v severní ItáliiNe, tento problém není až tak nutné řešit, přestože máme mnoho starších spoluobčanů. U nás je zvykem, že naši starší občané zůstávají se svými rodinami, které se o ně pečlivě starají. Pokud se mimořádně vyskytne případ, že některý občan je odkázán na cizí pomoc a nemá svou rodinu, máme velmi dobrou spolupráci v rámci regionu s městem Varallo, kde jsou tito lidé bez velkých problémů umístěni v domě s pečovatelskou službou.

Jak zabezpečujete financování obecních projektů, využíváte dotace z EU a jaké jsou největší výdaje?

Peníze byly a jsou stále problémem. Na naše projekty dostáváme peníze z regionu. Odhaduji, že se nám podaří takto zafinancovat asi 60% projektů. Naše obec nedostala přímo žádné dotace z EU a popravdě řečeno, ani nevím, zda bychom na ně měli nárok či zda nám nejsou poskytovány prostřednictvím regionu. Na některých projektech se podílí i sponzoři. Největší výdaje máme na údržbu obecních komunikací, čistotu obce a inženýrských sítí.

Okolí CiviascaAno, musím potvrdit, že máte velmi pěkně upravenou obec, čistá prostranství. Věřím, že i naši turisté jednou objeví tuto oblast. Na obecním úřadě visí stále 3 vlajky - obecní, státní vlajka Itálie a vlajka EU. Je to povinné?

Opravdu nevím, zda je to povinnost, ale tyto vlajky stále visí i na další obecní budově - rekonstruovaném paláci Durio. Jsme hrdí na naši vesnici, náš region, naši zemi a naše členství v EU a těmito vlajkami to dáváme najevo.

Přeji Vám mnoho dalších úspěchů a děkuji za rozhovor.

Inspirace pro Hlubočky

Okolí CiviascaBěhem několika dní jsem navštívil ještě vesničky „na konci světa“. Jsou to obce, kde končí silnice a dále pokračují pouze turistické či cyklistické stezky, podobně tak jako v naší obci. Chtěl jsem poznat, jaké tyto odlehlé obce nabízejí možnosti turistům, jaká mají spojení s regionálním městem Varallo (ve kterém mimochodem končí jednokolejná železniční trať z vnitrozemí) a jakou mají infrastrukturu.

Byl jsem překvapen, že i do těchto vesnic, ležících ve výškách od 800 do 1300 metrů nad mořem, vedou kvalitní silnice, vybudované ve velmi obtížném terénu, mnohdy velice úzké, s prudkými sjezdy či výjezdy. Když potkáte autobus (ano, mají autobusové spojení s Varallem i když velice omezené) či nákladní auto, musíte občas i zacouvat na rozšířený okraj silničky, abyste se mohli vyhnout.

Horské vesnice v severní ItáliiTyto horské vesnice však nabízí pro turisty zázemí podle svých možností. Nechybí v nich, nebo v blízkém okolí, možnost ubytování, občerstvení, v některých pak i možnost jiného vyžití, například autokemping, větší či menší hřiště pro dospělé či děti. Měl jsem možnost se bavit s náhodnými místními občany o jejich životě v těchto horských vesnicích. Počet stálých obyvatel se nezvyšuje, mladí se stěhují za prací do údolí, na mnohých domcích jsou vyvěšeny nabídky na prodej či pronájem. V letních měsících vyhledávají tuto oblast na víkendy nebo i na dovolenou, obyvatelé velkých měst z nížin (Milano, Novara), kde průměrné teploty stoupají přes 30°C.

Mnozí z nich si zde kupují nemovitosti, které jim slouží jako rekreační chalupy. Je zde možno provádět letní vysokohorskou turistiku, horskou cyklistiku, horolezectví, na některých úsecích říček pak i sjezdy na raftech či kajacích. V zimním období je tato oblast vyhledávána turisty především na sjezdové lyžování.

Poznal jsem, jak nutné je mít pro zvýšení turistického ruchu v obcích či blízkém okolí vybudovanou dobrou infrastrukturu, možnost ubytování a stravování v různých cenových úrovních, parkování, náhradní programy v případě nepříznivého počasí, širší škály turistického vyžití či relaxace turistické, cyklistické, jezdecké či lyžařské stezky (okruhy či propojení sousedních oblastí), koupaliště či bazény, různé sportovní areály, autocamping či místa pro táboření, ale i kulturní vyžití, památky a podobně.

Naše obec má velkou šanci stát se, vzhledem k svému okolí a blízkosti velkého města, takovouto turistickou oblastí, stojí to však hodně peněz, aby se příslušná infrastruktura vybudovala. Obec sama asi nebude mít nikdy tolik prostředků, aby zafinancovala veškerou infrastrukturu, a to i v případě dotací z různých fondů EU či regionu. Proto by bylo možná účelné, zveřejnit případný zájem obce na postupné dobudování takovéto infrastruktury a nabídnout možnost spolupráce soukromým investorům či specializovaným společnostem.

Musí se však počítat i s tím, že ne všichni spoluobčané budou vítat s nadšením zvýšení počtu projíždějících osobních vozidel či cyklistů a budou si chtít zachovat své stávající klidné prostředí. Časem však i mnozí z nich pochopí, že nejen průmyslové podniky, ale i turistika přináší občanům nové pracovní příležitosti v různých doplňkových službách a následně i finanční prostředky pro obecní pokladnu.

Leopold Bubeníček

Rubrika: Rozhovory, Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.