Rozhledny Olomouckého kraje

Publikováno 27. 07. 2011 v rubrice Informace z okolí, Tipy na výlet « zpět « úvod

Nepřístupná Věžka v Čechách pod KosířemLéto a tedy i prázdniny jsou v plném proudu. Počasí však výletům příliš nepřeje, a tak než se mračna přeženou, nechte se inspirovat krátkým přehledem rozhleden v našem kraji.

Olomoucký kraj se pyšní celkem devíti rozhlednami. Oproti Libereckému nebo Jihomoravskému kraji to sice není nijak závratné číslo, dá se ale říct, že co stavba, to originál. Najdeme zde nové trámové věže i stoleté kamenné objekty.

Nejstarší rozhledny

Nejstarší rozhlednou v kraji je tzv. Věžka, stojící v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem již od roku 1843. Patnáctimetrová cihlová stavba je bohužel v posledních letech nepřístupná a čeká na případnou rekonstrukci.

Biskupská kupa, nejstarší kamenná rozhledna v JeseníkáchBiskupská kupa je nejstarší kamennou rozhlednou v Jeseníkách, byla dostavěna v roce 1898. Tyčí se na stejnojmenném kopci nad městem Zlaté Hory. Od května do října bývá otevřena denně.

Výstup na vrchol přímo ze Zlatých Hor je poměrně náročný, méně zdatným turistům doporučuji cestu po zelené turistické značce z Petrových bud. Poté je potřeba zdolat ještě 90 schodů na ochoz rozhledny.

Výhled ovšem za námahu stojí. Pod vámi se rozprostírá rovinaté Polsko, město Zlaté Hory, na druhé straně pak lze vidět pásmo Hrubého a Nízkého Jeseníku.

Výhled z Biskupské kupy na panorama Jeseníků

Rozhledna Zlatý ChlumJen o rok mladší je další jesenická kamenná rozhledna Zlatý Chlum. Dvacet šest metrů vysoká stavba nabízí překrásný kruhový výhled, a to nejen na město Jeseník a horské pásmo táhnoucí se od Pradědu až k Šeráku, ale také tzv. pruský výhled severním směrem k Otmuchovskému jezeru, pro který byl kopec vyhledáván již dříve. Za příznivého počasí je otevřeno od dubna do října denně.

K výše zmíněným rozhlednám bychom mohli zařadit ještě zaniklou dřevěnou věž na Jedové u Pohořan. Byla postavena v roce 1931, avšak roku 1938 musela být z bezpečnostních důvodů stržena. Podobný osud měla také dřevěná rozhledna na Kosíři, která sloužila turistům v letech 1927 až 1939. O výstavbě novýchrozhleden v těchto místech se uvažovalo a obě by si ji jistě zasloužily, zatím se však stavět nezačalo.

Rozhledny ve 20. století

Železná věž na Svatém Kopečku po rekonstrukciPoválečná doba vzniku nových rozhleden moc nepřála. V olomouckém kraji přesto jedna vyrostla, a to v letech 1972 až 1974. Kovová věž s trojúhelníkovým půdorysem netradičně umístěná do areálu Zoo na Svatém Kopečku. Z vyhlídkové plošiny se nabízí pohled na výběhy zvířat, město Olomouc, v dáli pak lze zahlédnout Hostýnské vrchy, Chřiby či Jeseníky.

Od roku 1996 se nad městem Šumperk na kopci zvaném Háj tyčí krytá dřevěná věž. Je nástupkyní původní rozhledny, která shořela v roce 1953 po zásahu bleskem. Cestou na vrchol ze Šumperka čeká návštěvníky zhruba třísetmetrové převýšení, završené 133 schody vedoucími na vyhlídkovou plošinu. Z ní je možné se pokochat pohledem na Jeseníky, Rychlebské hory či Králický Sněžník. Přes léto je rozhledna otevřena denně mimo pondělí.

Dřevěná rozhledna na kopci Háj u ŠumperkaV polovině roku 2000 byla otevřena nenápadná dřevěná stavba u obce Dobrochov. Trámová věž na kopci Předina dostala jméno Štátula, podle své předchůdkyně z 30. let. Z volně přístupné rozhledny se nabízí výhled na Chřiby, Drahanskou vrchovinu, Prostějov či Přerov.

Poslední desetiletí

Volně přístupná dřevěná rozhledna se nachází také nedaleko obce Vitčice u Němčic nad Hanou. Jde o pouhých osm metrů vysokou stavbu, ze které je vidět na město Nezamyslice, Drahanskou vrchovinu a Chřiby.

Na hlavním hřebenu Rychlebských hor vyrostla v roce 2006 na stejnojmenném vrcholu rozhledna Borůvková hora. Železná konstrukce tvaru válce je opláštěná dřevem, takže lépe zapadá do okolní přírody. Nabízí se odtud výhled na Rychlebské a Orlické hory, hřbety Jeseníků, Králický Sněžník a za dobré viditelnosti lze dohlédnout až do Krkonoš. Rozhledna je otevřena celoročně a zdarma.

Přáslavická rozhledna Božka několik dnů před otevřenímNejmladší přírůstkem je rozhledna přezdívaná familiárně Božka. Byla postavena jako součást sportovního areálu v obci Přáslavice. Z 21 metrů vysoké věže je vidět rovinatou Hanou i krajské město Olomouc, dále Oderské a Hostýnské vrchy.

Poznámka: Chybí-li vám v tomto výčtu rozhledna na Pradědu, vězte, že ačkoli vrchol této hory patří Olomouckému i Moravskoslezskému kraji, vysílač leží v okrese Bruntál.

Mnoho užitečných informací najdete na webu http://rozhledny.webzdarma.cz/. V článku bylo čerpáno z knihy Naše rozhledny od Pavla Miškovského. Zájemcům doporučuji také publikace Jana Nouzy.

Mgr. Petra Morkesová

Přílohy:

Mapa: Rozhledny Olomouckého kraje


Zobrazit místo Rozhledny v Olomouckém kraji na větší mapě

Video: Otevření rozhledny Božka v Přáslavicích v roce 2009

Rubrika: Informace z okolí, Tipy na výlet | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (2)

  1. Marek Bohuš (27.07.2011 - 21:25) odpovědět IP: 88.146.150.2

    Rozhledna pro Kosíř je vyprojektovaná a letos by se mělo začít se stavbou. Autor návrhu, Svatopluk Sládeček už realizoval rozhledny na Brdu v Chřibech a na Lopeníku v Bílých Karpatech. Obě věže jsou originální a tvoří protiváhu ocelových konstrukcí, kterých se kvůli telekomunikaci v posledních letech na návrších tolik naježilo.

    http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/rozhledna-na-kosiri-letos-ma-stat-prizemi-s-toalet.html

    1. Petra Morkesová (28.07.2011 - 9:34) odpovědět IP: 88.146.150.239

      Letos se má ovšem postavit pouze přízemí, takže o rozhlednu v pravém slova smyslu vlastně nepůjde. Výhledu se dočkáme snad v příštích letech.

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.