Přednáška na téma fotografický atelier Wasservogel

Publikováno 07. 10. 2010 v rubrice Přehled akcí « zpět « úvod

1. Stavba elektrárny Moravie v Hlubočkách, provedeno 1920 firmou P a BV pátek 15. října 2010 od 17 hod. se v rámci Dnů židovské kultury v Olomouci uskuteční v Mozarteu Arcidiecézního muzea Olomouc přednáška na téma fotografický atelier Wasservogel a jeho nově objevená zakázková kniha. List z tohoto zajímavého a objevného historického dokumentu byl použit na plakát celého festivalu.

Pro obyvatele Hluboček může být přednáška zajímavá mimo jiné tím, že A. Wasservogel pořídil fotografie zachycující stavbu hlubočské elektrárny. Tyto snímky pocházejí z archivu CD Logica a nebyly zřejmě dosud publikovány. Na rozdíl od Olomouce, kde portrétoval osoby, pořídil u nás fotograf  působivé snímky industriální architektury.

Děkujeme firmě CD Logica za poskytnutí snímků

(mb)

Fotogalerie k pozvánce:

Rubrika: Přehled akcí |  
Možnosti sdílení: Více |

Kalendář akcí a událostí v Hlubočkách:

Komentáře k článku (1)

  1. Marek Bohuš (29.11.2010 - 22:12) odpovědět IP: 217.170.97.33

    Podle sdělení Davida Vody, který přednášku proslovil, se v případě fotografií elektrárny v Hřebíkové jedná o Adolfa Wasservogela (1880 - 1941), který byl synem Sigmunda Salomona Wasservogela (1846 - 1909) pocházejícího z Úsova a vnukem Joachima Wasservogela (nar. 1817), rovněž z Úsova.
    Salomon W. byl velmi úspěšný podnikatel, který využil popularity tehdy nového média a stal se c. k. dvorním fotografem. V době, kdy vlastnit fotografickou podobenku bylo společenskou nutností, nebyla o zákazníky nouze. To mu umožnilo rozšiřovat podnik zakládáním filiálek (Krnov, Opava, Moravská Ostrava, Prostějov, Bialsko-Biala).
    Fotografická kariéra syna Adolfa (všimněme si, že na rozdíl od děda a otce už nemá starozákonní ani biblické rodné jméno) již nebyla tak oslnivá. Pořizování fotografií přestalo být exkluzivní a vzrostla i konkurence. Adolf Wasservogel zůstal c. k. dvorním fotografem v Olomouci a Moravské Ostravě.
    Po vzniku ČSR roku 1918 si mění příjmení na Waldek. Roku svého úmrtí vděčí za to, že byl ušetřen transportu do koncentračního tábora. Vdova po Adolfovi, Hilda po válce o ateliér přišla a jako Němka byla odsunuta…

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.