Poznejte západní Slovinsko

Publikováno 08. 09. 2009 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Mnoho našich občanů se jezdí rekreovat k moři do Chorvatska a to především vlastními vozidly. Nejčastěji používanou trasou je průjezd Rakouskem do Grazu a přes slovinský Maribor pak do Chorvatska. Mnozí navíc jezdí několik stovek kilometrů tzv. „na jeden zátah“, pouze s krátkými přestávkami na oddych a občerstvení.

Slovinsko - jezero BledPro ty, kteří si mohou dovolit strávit v zahraničí více času a vynaložit i vyšší náklady, mám další tip. Poznejte západní část Slovinska. Je to malebná oblast vysokých hor, horských říček a jezer na straně jedné a oblast mořská, byť poměrně krátká. Pokud budete tedy v Rakousku pokračovat po dálnici z Grazu směrem na Itálii, přijedete do města Klagenfurtu, na jehož okraji odbočíte směrem do centra a následně pak podle směrových ukazatelů do Slovinska, přes horský přechod Loiblpass, kde jsou nádherné horské scenérie.

Jezera a hory ve Slovinsku

Slovinsko - jezero BledDostanete se na dálnici (v současné době na ní probíhají ještě stavební práce) a po několika kilometrech odbočíte na známé jezero BLED. O několik kilometrů dále je pak jezero Bohinj a obě střediska jsou i výchozím bodem na pěší tůry do hor – nejvyšší vrchol je pak hora Triglav, kterou mají Slovinci i na své státní vlajce. V okolí jsou k dispozici kempy, soukromé ubytovny nebo pro náročnější turisty i hotely. Poměrně hojně jsou tyto oblasti využívány pro cykloturistiku či kanoistiku.

Zastávky na cestě k moři

Přímořské středisko PortorožJakmile se rozhodnete pro další pokračování v cestě do Chorvatska popř. do Itálie, použijete dálnici z Bledu na Lublaň (Ljubljana - hlavní město Slovinska), kde můžete udělat další zastávku a prohlédnout si např. centrum se stavbami architekta Plečnika (působil i v Československu), nebo z hradu shlédnout panorama města. Dále pak pokračujte po dálnici směrem na Koper (italsky Capodistrija), cestou můžete navštívit např. jeskyně v Postojni, důl na rtuť v Idrii, chov koní v Lipici. Poté se zastavte v některém z přímořských středisek – Izola, Piran, Portorož. I zde najdete několik kempů, soukromých ubytovacích příležitostí nebo hotelů.

Výlet katamaranem do Benátek

Katamaran Prince of VeniceV případě, že budou cílem vaší dovolené právě tyto oblasti, využijte kromě odpočinku, koupání v moři nebo ochutnávek místních specialit včetně bohatých nabídek jídel z mořských živočichů i nabídky různých výletů. Velice zajímavý je např. celodenní výlet po moři katamaranem PRINCE OF VENICE z Izoly do italských Benátek. Kromě vlastního zážitku z plavby po otevřeném moři, se vám naskytne neopakovatelný pohled na Benátky z paluby lodi, která proplouvá kanálem di San Marco a kanálem della Giudecca do mezinárodního přístavu.

BenátkyUvidíte nejen hlavní vjezd do benátského zálivu vč. starých opevnění, ale i spoustu památek vč. hlavního náměstí Piazza San Marco.

Již na lodi si můžete zakoupit lístky na prohlídku části Benátek s průvodcem (včetně ukázky výroby slavného benátského skla), transféry motorovými čluny nebo jízdu v gondole a také turistické menu v restauraci blízko centra Benátek. V pozdních odpoledních hodinách se pak katamaran vrací do přístavu v Izole.

Pro zpáteční cestu z dovolené v této oblasti Slovinska můžete použít jízdu po dálnici z Koperu přes Lublaň, Maribor a Graz do Česka.

Leopold Bubeníček

Fotogalerie:

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.