Plastic People naplnili Posluchov - možná ne naposledy

Publikováno 19. 06. 2010 v rubrice Kultura « zpět « úvod

V sobotu 12. června 2010 patřil prostor v okolí hospody Barandov na Posluchově české undergroundové legendě The Plastic People of the Universe. Málokdy se dostane do naší obce kapela takového formátu, proto byli fanoušci i pořadatelé plni očekávání, jak tento jedinečný koncert dopadne.

Více než 40 let hraní

Plastic People of the Universe na Posluchově

Kapela začala účinkovat již v roce 1968. Za dobu své působnosti zažila spoustu vystoupení od různých hospod a zakázaných soukromých koncertů pro své přátele v 70. letech až po velká podia, zahraniční šňůry a festivaly v posledním období. Zesnulý zpěvák a baskytarista Mejla Hlavsa si zahrál dokonce ve Washingtonu v Bílém domě po boku Lou Reeda z někdejší skupiny Velvet Underground.

Z Havířova na Posluchov

Plastic People of the Universe na PosluchověJeden open air festival absolvovali Plastic People ještě tentýž den před svým sobotním vystoupením na Posluchově, když byli hosty a jednou z hlavních hvězd festivalu Inkubátor v Havířově. Údajně ale jejich koncert sledovalo asi jen 50 posluchačů. Možná havíři mají dost své práce v dolech a na „podzemní“ muziku už nemají náladu. Nebo to bylo prostě tím, že hráli hned na úvod a do areálu se ještě nedostal dostatečný počet návštěvníků, kteří by vystoupení slavné kapely ocenili? Těžko říct.

Plastic People of the Universe na Posluchově

Na koncert přišlo 300 lidí

Na Posluchově byla ovšem situace poněkud odlišná. Již kolem 19 hod. se začal venkovní prostor místního výletního hostince plnit diváky, kterých nakonec přišlo cca 300. Letní počasí, romantické prostředí okolo kaple Nejsvětší Trojice, přistavěné stany a výčepy se zlatavým mokem, domácí atmosféra, nevídaný počet posluchačů - to vše dávalo naději na kvalitní kulturní zážitek.

Plastic People of the Universe na PosluchověVe 20 hod. po krátkém nazvučení se konečně všichni dočkali a mohli poslouchat první tóny kapely, jejíž členy i muziku v dřívějších dobách komunistický režim odsoudil a zakázal. Přestože Plastic People přišli v roce 2001 o svého frontmana Mejlu Hlavsu, není to na jejich hraní příliš znát. Sympatická baskytaristka Eva Turnová ze spřízněné kapely DG307 je kvalitní náhradou a další původní členové drží zavedenou linii pevně v rukách.

Bouřka pomohla vytvořit skvělou atmosféru

Plastic People of the Universe na Posluchově

Bohužel asi po hodině hraní se naplnila varovná předpověď počasí ohlašující večerní vydatné bouřky a nad Posluchovem začalo pršet. Naštěstí organizátoři byli připraveni a po menších úpravách stanu, ve kterém kapela hrála, mohli hudebníci pokračovat druhou částí vystoupení. Když se do malého prostoru namačkali všichni fanoušci, které déšť neodradil a Plastici byli doslova na dosah ruky, začala teprve ta správná atmosféra.

Plastic People of the Universe na PosluchověNadšené publikum kapelu povzbuzovalo a napovídalo skladby, které mají zahrát. Postupně zazněly všechny staré hity jako Magické noci, Francovka, Podivuhodný mandarin apod. Velké sympatie si získal saxofonista Vratislav Brabenec, jehož jazzová sóla a improvizace si pokaždé vysloužily aplaus. Na závěr nemohly chybět ani zasloužené přídavky v podobě několika dalších skladeb.

Příští rok možná zase

Je jasné, že i přes nepřízeň počasí se koncert vydařil na výbornou. Odezvy od návštěvníků akce byly velmi pozitivní a podle hlavní organizátorky Simony Králíčkové se pokusí přístí rok stejnou kapelu pozvat znovu. Ostatně samotní Plastic People si Posluchov oblíbili také. Navštívili hospodu Barandov už vloni a po tomto sobotním vystoupení tam zajeli ještě jednou v neděli na pivo.

Pořadatelé tímto děkují všem návštěvníkům akce, kteří se sešli opravdu v hojném počtu a také obci Hlubočky za poskytnutý finanční příspěvek z kulturních grantů.

Text: Petr Plíska, Foto: Petr Plíska a Martin Kotyza

Fotogalerie: Plastic People of the Universe na Posluchově

Rubrika: Kultura |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.