Parkování u zdravotního střediska? Problém!

Publikováno 04. 09. 2009 v rubrice Co se děje v obci, Rada a zastupitelstvo « zpět « úvod

Zdravotní středisko v Mariánském ÚdolíNa 29. zasedání obecního zastupitelstva se diskutovalo mimo jiné i o neúnosné situaci v souvislosti s možností zaparkování vozidla u zdravotního střediska (ZS) v Mariánském Údolí.

Někteří zastupitelé veřejně přiznali, že sami občas musí porušit pravidla silničního provozu a zastavit před ZS, zvláště pak, pokud vezou k lékaři staršího rodinného příslušníka. Podobné je to ovšem i v případě, kdy chcete použít bankomat a na tomto místě se zdržíte pouze několik minut.

Situace je komplikovaná

Místostarosta obce, pan Filípek, sdělil zastupitelům, že spolu se starostou obce vedli osobní jednání s vedením společnosti Gorenje-MORA o možnosti využití jejich parkoviště, což vedení této společnosti odmítlo.

Volná plocha kolem zdravotního střediskaNejasnost zatím panuje i v případě, že by obec zřídila parkoviště na volné ploše kolem ZS. Zpracovává se sice nějaký projekt, realizace tohoto parkoviště by údajně stála více jak 1 milion korun a na to obec nemá finanční prostředky. Závěr tedy není žádný a je otázka, zda bude někdo hledat alespoň prozatimní řešení.

V průběhu několika dní jsem se seznamoval přímo na místě se situací v dopravě a vytížeností parkoviště společnosti Gorenje-MORA. Zjistil jsem, že kritické doby ve veřejné dopravě (autobusy) jsou v ranní špičce při nástupu zaměstnanců společnosti do zaměstnání a v odpolední špičce při ukončení zaměstnání.

Plochu, kde dříve bylo parkoviště, využívají autobusyPoměrně velkou plochu, kde dříve parkovalo i několik desítek osobních vozidel, používají autobusy jako parkoviště před pravidelným odjezdem, avšak pouze v desítkách minut. V dopoledních hodinách (cca od 6,30 do 14,00 hodin) jsou zastávky prázdné a je tam poměrně dosti místa na to, aby několik vozidel mohlo bezpečně zastavit, resp. krátkodobě zaparkovat, a to i za dodržení silničních pravidel (označené zastávky).

Možná východiska

Jako první, velmi rychlé a snadné opatření se tedy jeví umístit pod značku ZÁKAZ ZASTAVENÍ dodatkovou tabulku s nápisem - Platí pouze v pracovních dnech, a to v době od 5,30 do 6,30 a  v době od 14,00 do 15,00 (časy lze stanovit po dohodě s přepravci).

Pohled na parkoviště společnosto Gorenje-MoraPo dobu těchto dní nebylo parkoviště společnosti Gorenje-MORA v dopoledních hodinách zaplněno, mnoho volných míst bylo právě u chodníku naproti ZS. Možná, že by vedení firmy mohlo zvážit, zda by tato volná místa využila ke krátkodobému placenému parkování s půlhodinovými tarify. Je to ovšem pouze v jejich kompetenci.

Jinou provizorní  variantou může být zpevnění plochy kolem ZS (např. pouze štěrkem, zatravňovacími tvárnicemi apod.) a to za méně než předpokládaný 1 milion korun, čímž vznikne nějaká odstavná plocha pro více vozidel.

Je možné, že existují i další řešení, ať již krátkodobá nebo definitivní, důležité je, aby zodpovědní pracovníci nevymýšleli důvody „proč to nejde”, ale naopak „jak by to šlo a co pro to udělat”.

Leopold Bubeníček

Rubrika: Co se děje v obci, Rada a zastupitelstvo | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.