Paříž - úžasně pulzující město

Publikováno 26. 10. 2008 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Paříž - Eifelova věžPaříž - město plné úžasných lidí, barev, galerií, výtvarníků, hudebníků a spousty drobných komorních vináren a kaváren s vlastními galeriemi.

Nejútulnější kavárny a vinárny v Paříži jsou na pahorku městské čtvrti Montmartre. Pokaždé, když jsme si sedli na sklenku vína do jakékoliv kavárny, během dvou minut si k nám přisedl nějaký Pařížan a snažil se s námi konverzovat. Za pár minut nato se nás tlačilo u malého kavárenského stolku sedm, někdy i více.

Každý si s námi chtěl popovídat, ale mělo to vždy jeden háček - angličtinu. Anglicky Francouzi rozumí dost dobře, ale odpovídají ve francouzštině, což byl pro nás docela tvrdý oříšek. Francouzi jsou notoričtí patrioti a jsou pyšní na svůj národ a národní jazyk. Často jsem potkávala staré dámy Paříže, které s úctou nosí na prsou revoluční trikoloru a jejich určitá averze vůči Angličanům přetrvává už několik staletí až dodnes.

Paříž - Sacre CoeurOtevřenost Pařížanů je však až neuvěřitelná, ve zbytku Francie se málokde setkáte s takovou důvěrou k cizincům jako zde v Paříži. Možná snad proto, že polovinu obyvatel tohoto velkoměsta tvoří přistěhovalci z různých národností a etnik.

Vrchol Montmartru, ze kterého je nádherný výhled na celé město, zdobí chrám Sacre Coeur, jehož interiér stojí určitě za zhlédnutí. Tento chrám, který je postaven v neorománském a neobyzantském duchu, patří mezi nejmladší sakrální stavby Paříže. Funguje teprve od roku 1919. Vstup je zdarma. Jedině zde se nemohlo fotit a mluvit nahlas. Byl zde dost razantní hlídač budící respekt. Viděla jsem, že i několik lidí vykázal z prostoru chrámu za to, že byli příliš hluční, nebo že fotili i přes upozornění. Paradoxně v chrámech a katedrálách, které byly o 500 let starší tato pravidla neplatí.

Katedrála Notre-Dame v PařížiZa zmínku stojí také katedrála Notre-Dame. Stojí zde už od roku 1345. Veškeré důležité události v dějinách Francie se utvářely právě zde. Korunovace králů, usvědčení Johanky z Arku za kacířku nebo v roce 1804 korunovace Napoleona papežem. Interiér je dost tmavý, stěny jsou tu opravdu černé jakoby zakouřené. Člověk se tady cítí jako v těžkém temném středověku. I vzduch je zde hodně zatuchlý, opravdu nezapomenutelný zážitek. Vstup je zdarma.

Historické centrum Paříže má ještě spoustu jiné gotické architektury, luxusně zachované zvonice, rodinná sídla. Do těchto prostor je většinou také vstup zdarma.

Do uzavřených památek nebo hodně ceněných památek a galerií je třeba si nechat raději někde mimo veškeré paštiky v konzervách nebo kovové krabičky s „určitým” obsahem. Člověk si pak ušetří trapas. Protože v těchto prostorách je scanner, který snímá veškerý kov.

Na prohlídku historickým centrem je nejlépe vydat se pěšky, případně lodí, která pluje po Seině. Cena za loď se pohybuje kolem 12 euro za 1h. Z lodi je dobře vidět precizně provedená sochařská výzdoba mostů, které z pevniny nejsou tak dobře viditelné. Loď proplouvá přímo kolem Eiffelovy věže, Louvru, Musée d’Orsay, Notre-Dame a dalších významných míst.

Paříž - LouvreJednou z největších a nejprestižnějších galerií na světě je Louvre, ve kterém jsou vystavena díla z pravěku až do konce 19. století. Bývá zde otevřeno od 9:00 do 18:00, vstupné se pohybuje v průměru od 10 do 20 euro. Nejslavnějším obrazem je zde bezpochyby Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Jedná se o docela malý obraz, ke kterému se dá přiblížit maximálně na 8 metrů. O další da Vinciho díla, která se nacházejí ve vedlejší místnosti, už není takový zájem.

Dalším významným světovým muzeem je Musée d’Orsay, dříve pařížské vlakové nádraží. Vystavují zde díla nejslavnějších akademistů, impresionistů, expresionistů nebo symbolistů z let 1848 - 1914. Otevřeno je od 9:30 do 21:45, vstupné okolo 7 - 10 euro a do 18 let je vstup zdarma.

U Pařížanů je známo, že se nebojí míchat moderní umění se starým. Důkaz najdeme například při návštěvě Rubensova sálu v Louvru, kde na stěnách visí jeho úchvatné barokní malby, přičemž na podlaze leží několikametrová „žížala” s lidskou hlavou. To samé mají rádi i v architektuře, kdy moderní architektura se staví vedle historické.

Centre PompidouCentre Pompidou - moderní umělecké centrum, je to těžká high-techová stavba, kde je veškeré potrubí vedeno z vnějšku, takže to vypadá jako by tu dělníci zapomněli lešení. Zde jsou vystavena díla od roku 1920 až po současnost. Zde se dají najít umělci, kteří mají na svědomí směry jako lendart, opart, popart, akční umění, performance, fauvismus či kubismus. Mezi nimi jsou i čeští umělci.

Otevřeno zde bývá od 10:00 až 22:00, do 18 let zdarma, vstupné kolem 10 euro. V době mé návštěvy tady probíhala výstava Louise Bourgeoisové, všestranné to umělkyně narozené v Paříži v roce 1911. V současnosti žije v New Yorku. Její hlavní doménou jsou obří odlévané železné konstrukce pavouků, klece s různými lidskými prvky apod. Ráda také zobrazuje mužský penis z různých materiálů a v různých podobách. Byla to nejlepší a neluxusnější výstava, kterou jsem měla kdy možnost zhlédnout.

Paříž - La DéfensePři návštěvě Paříže nesmíte opomenout navštívit moderní čtvrť La Defense. Z centra se tam dá jednoduše dostat metrem, které je na každém rohu. Pařížské metro je zvláštní tím, že je zachováno v úžasné secesní ornamentální architektuře. Člověk, který navrhl tyto unikátní velkorysé secesní vstupy do metra není nikdo jiný než rodák s Moravského Krumlova Alfons Mucha. Cesta do La Defense z historického centra trvá přibližně 5 min. Cena lístku je asi 2 eura.

La Defense je další úžasné kulturní centrum se spoustou roztodivných mrakodrapů. Zde se nachází i obří nákupní centrum, kde nakupuje 10 milionové obyvatelstvo centra Paříže. Dají se zde levně koupit potraviny, víno a hlavně luxusní sýry za lidovou cenu. Ale při návštěvě si člověk musí dát pozor, kudy tam vlez. Tohle nákupní centrum má minimálně 20 vchodů a východů a 30 pater, tak se tam dá jednoduše ztratit.

Marie Fialová

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (5)

 1. Jana (30.10.2008 - 13:54) odpovědět IP: 90.183.75.76

  Krásně jsi to upravil, pane šéfredaktore. Pěkně se to čte. Ted nyní:-)) Ty víš.

 2. Helena D. (07.11.2008 - 12:49) odpovědět IP: 88.100.196.147

  Ty čéče, v Ostravě hledaj redaktora do novin, co ty na to? Odstěhuješ se tam se mnou nebo se tam mám přihlásit na pohovor místo tebe? Hehe, moc pěkně napsáno, moc pěkně upraveno, velice zajímavé fotky! Příjemný článek! Chválím..

  1. Petr K. (08.11.2008 - 17:13) odpovědět IP: 77.48.27.78

   Díky. No, asi ti ten flek budu muset přenechat. Tak hodně štěstí při pohovoru!

 3. Santa G (12.11.2008 - 0:25) odpovědět IP: 91.104.184.209

  Jo, jo, Pariz je krasne mesto a lidi jsou tam super…doporucuji jezdit na kole a nebo na bruslich, tak jako jsme to udelali my.

 4. Helena D. (12.11.2008 - 10:04) odpovědět IP: 88.100.196.147

  To Peťa: hehe, jasný, do ničeho takovýho nejdu.. Nikomu nic opravovat nehodlám:-P..

Zanechte komentář