Oslavy konce 2. světové války

Publikováno 09. 05. 2011 v rubrice Z historie obce « zpět « úvod

Polemiku, zda slavit ukončení 2. světové války 8. či 9. května, vyvolala pozvánka MO KSČM k pomníku v Hlubočkách zveřejněná na hlubocky.eu. Protože do diskuse se již nehodlám zapojit (myslím, že dostatečně to udělala ČT a denní tisk právě 9. května, kdy informovala o oslavách ukončení 2. světové války v Praze a na jiných místech), chtěla bych vás jenom seznámit s průběhem pondělního podvečera v Dukle.

Pomník dukelským hrdinům v Hlubočkách - DukleJiž několik minut před zahájením vlastního aktu byli pozváni jeho účastníci směsí melodií, které navodily slavnostní atmosféru. Po položení kytic MO ZO KSČM, rady obce a Vlasteneckého sdružení antifašistů Olomouc zazněla česká státní hymna, po ní pak projevy zástupců přítomných organizací. V úvodním projevu vzpomněl p. Bednář – a rovněž závěrečný řečník zástupce OV KSČM Olomouc p. Slávek Marek – historii 2. světové, jejích obětí všech národností a zejména připomněl události konce války na našem území.

Starosta obce PhDr. Ivo Černík ve svém projevu připomněl, že válka poznamenala nejen rodiny padlých, ale i těch, kteří trpěli ve věznicích a koncentračních táborech, z nichž se mnozí nevrátili či vrátili s podlomeným zdravím. I takové vzpomínky na válku je třeba připomínat, třebaže žije po 66 letech čím dál méně pamětníků všech hrůz a utrpení.

Před několika lety byla u pomníku, který je v obci od r. 1960, vysadili na věčnou připomínku zástupci vlasteneckého sdružení antifašistů slovanskou lípu. V předvečer 9. května 2011 byla u ní umístěna pamětní tabulka a vzpomenuto krásnou básní „Slovanská lípa“, proč je třeba nezapomínat historii boje Slovanů všech národností – nejen ve 2. světové válce. Zcela na závěr věnovali antifašisté tuto lípu obci Hlubočky, aby zde rostla a sílila jako trvalá připomínka slovanského porozumění.

Třebaže jsme si nepřipomínali kulaté výročí, u pomníku se sešlo 40-50 účastníků. Mám za to, že nikdo z nich nemusel, ale chtěl. Ať to byli pořádající komunisté, členové obecní rady, vlasteneckého sdružení antifašistů či občané ze všech částí naší obce. Za jediné se omlouvám za pořadatele – i když celý průběh oslav máme natočený na video, bohužel jsme pozapomněli na fotografa.

Za pořadatele: Věra Zetková

Rubrika: Z historie obce |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.