Olomouc - hanácká Mekka běžců?

Publikováno 03. 07. 2010 v rubrice Informace z okolí, Sport « zpět « úvod

V sobotu 26. 6. 2010 se v Olomouci konal první ročník Olomouckého běžeckého festivalu, kterého se zúčastnilo téměř 2.500 běžců. Vedle rodinného „sranda“ běhu a závodní desítky byl hlavním závodem půlmaratón, do kterého nastoupilo více než 1.100 závodníků, z nichž 40% bylo z Olomouce a okolí.

Olomoucký půlmaraton 2010Večerní závod

Ke zvláštní atmosféře určitě přispělo to, že start byl až v sedm hodin večer. Z Horního náměstí se vybíhalo Pavelčákovou ulicí k Drápalovi, odtud okolo Tržnice na třídu 17. listopadu a dále po Masarykově třídě k hlavnímu nádraží. Tady na závodníky čekal táhlý úsek po vnitřním obchvatu Olomouce zakončený stoupáním až po světelnou křižovatku pod hlavním vjezdem do fakultní nemocnice.

Běželo se celým městem

Olomoucký běžecký festival 2010A protože se běžely dva okruhy, byla tato část pro spoustu závodníků především ve druhém kole psychicky náročná jak pro svou délku, tak následné pozvolné stoupání. Útěchou snad mohlo být jen to, že bylo docela zvláštní poslouchat v teplém letním podvečeru dusot kroků stovek běžců na místě, kde jinak dnem i nocí neomezeně kralují vozidla všech možných značek a kubatur.

Zpět do centra města se z obchvatu závodníci vraceli ulicí Štítného, ze které vběhli na hlavní promenádu ve Smetanových sadech až po otočku u ulice Polské a zpět. Následně přes most pro pěší přeběhli do Čechových sadů a vyběhli naproti „ušatého domu“ na Palackého ulici.

Karel Šiška na olomouckém půlmaratonuOdtud už to bylo do cíle přes náměstí Hrdinů a Riegrovou ulicí na Horní náměstí už relativně kousek. Mohu ale ujistit, že zvláště ve druhém kole měl člověk možnost pochopit a prakticky procítit význam slova „relativně“…

Náročné letní počasí

To, co vyhovovalo profesionálním závodníkům – tedy teplo až téměř dusno uprostřed městské zástavby, nemuselo být nejlepší pro běžce – amatéry. Přepísknout tempo na začátku půlmaratónu znamenalo doslova se protrápit jeho závěrečnými kilometry, kde každých sto metrů se může zdát nekonečných. Výsledný čas pak vůbec nemusí odpovídat tomu, co by člověk zaběhl při svém obvyklém tréninkovém tempu. V tom dokáží být delší tratě hodně záludné.

Olomoucký běžecký festival 2010Výborná atmosféra fandících diváků

Velice příjemně překvapili diváci, kteří byli prakticky podél celé trati a na české poměry až nevídaně povzbuzovali. Podle mnohých atmosféra dokonce předčila i tu z březnové Prahy, kde se koná již tradiční a v České republice účastí zdaleka největší Hervis půlmaratón.

Nešťastná diskvalifikace vítězných běžců, rekordní čas nebyl uznán

Olomoucký běžecký festival 2010

Ačkoli po skončení závodu byl ohlášen neoficiální čas vítěze 0.59.59, což by znamenalo historicky první půlmaratón na území České republiky zaběhnutý pod jednu hodinu, v pondělí pořadatelé oznámili diskvalifikaci prvního, druhého a čtvrtého běžce z důvodu neúmyslného zkrácení tratě.

Důvodem byla poměrně bizardní souhra náhod. Vozidlo s velkou světelnou časomírou, které jinak jede v čele závodu, zůstalo při náběhu do Smetanových sadů stát a čekalo na závodníky, až z parku na jiném místě vyběhnou.

Kolize dvou motocyklů

MedaileMotocykl organizátorů, který by za normálních okolností převzal funkci „vodiče“, měl při nájezdu do parku drobnou kolizi s motocyklem České televize a upadl. Tak došlo k tomu, že se na čele závodu objevil doprovodný motocykl s kameramanem, který si v jednom místě z důvodu pořízení lepších záběrů zkrátil trasu. Motocykl odbočil na spojovací chodník zrovna pod reklamním obloukem, který se někdy umísťuje na otočku, takže první trojice běžců jej automaticky následovala a nechtěně si tak zkrátila trasu asi o 400 metrů…

Ačkoli by to na pořadí v cíli vliv nemělo (jejich náskok před zbytkem soutěžního pole byl daleko větší), museli být tito závodníci podle atletických pravidel dodatečně diskvalifikováni a jejich časy anulovány. Podrobné informace o tomto incidentu naleznete v článku na webu www.behej.com.

I když tedy Olomoucký půlmaratón dodatečně přišel o nálepku nejrychlejšího půlmaratónu v ČR, naprostá většina amatérských účastníků si jeho atmosféru a organizaci pochvalovala. A kdoví, možná druhý ročník už bude korunován i časem pod jednu hodinu, a to nejen na pár hodin.

Karel Šiška

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Informace z okolí, Sport |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.