Okrajem Rychlebských hor aneb z psychiatrické léčebny do Javorníku

Publikováno 22. 07. 2008 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Léto v plném proudu na výlet zkrátka láká. Zvu Vás do hor a navíc do hor, které navštíví málokdo, kde skoro nikoho nepotkáte, kde se můžete setkat s muflonem, jelenem, divočákem, jezevcem, lišákem nebo Polákem…

Rychlebské horyVážně musím prohlásit, že Rychleby jsou klenot! Sousedí s Jeseníky, které jsou mnohem známější a tudíž hojně zaplavené outdoorovými upachtěnci a také sdílí hranici s pásmem Kralického Sněžníku, kde pramení řeka Morava a kde si můžete pohladit slona. Vlastně slůně. Ale abych se zbytečně nerozepisoval a šel rovnou k věci, ne? Chceme přece na výlet! Kruci, no proč ne! Tak si to užijem! Ovšem musím Vás varovat, bude to drsné dobrodružství, plné nutných improvizací a nástrah v podobě borůvkových polí, houbových plantáží, ztrácejících se turistických značek a polské atmosféry prosycené sudetskou minulostí.

Navíc, je těžké řídit se mým návodem. Několik tipů na výlet jsem už napsal, dokonce jsem kdysi dávno přispíval do těchto novin. Ovšem nechal jsem toho poté, co mi jedna sousedka řekla, že na výlety chodí ráda a mnou popsaná místa ji vždy lákala, ovšem nikdy je nenašla a jednou málem zahynula. Co k tomu dodat? Nechtěl jsem nikoho mít na svědomí, s někým se soudit, mít špatné svědomí. S odstupem let se na to dívám s nadhledem. Cestování je prostě nebezpečné! Do hor se vydáváte na vlastní nebezpečí! Dávejte na sebe pozor sami, vemte si pláštěnku, svačinu, dobré boty, větrovku, občanku, peníze a pořiďte si mapu GeoCLUB - 57 - Jeseníky, Rychlebské hory (1:50 000) nebo jakoukoli jinou mapu, kde budou níže popsané cesty vyznačeny příslušnými barvami.

Výlet začneme od psychiatrické léčebny, která se nachází na konci světa v Bílé Vodě. Toto místo je jako stvořené pro opravu porouchaných, těžce zkoušených, přepjatých nervových systémů. Pokud se cítíte pod psa, náladu máte pro kočku, vidíte bílé myši nebo vidíte často rudě a chcete něco rozmlátit, využijte tento sloupek jako informační bulletin k vlastní záchraně a rovnou zde zůstaňte. Pohoda, ONI Vám pomůžou - mají na to prášky. Do Bílé Vody se můžete dostat buď ekologicky a nebo mastňácky smraďošsky pomocí automobilu. Nabízím ekologickou cestu, která vychází z kombinace vlakové a autobusové dopravy.

Z Mariánského Údolí je nutno ovšem vyrazit brzo. Vlakem v 6:53, který má do Olomouce příjezd v 7:08. Zde máte dost času na kafe, koláč, pivo, limo - prostě co kdo rád snídá, protože vlak ve směru Lipová Lázně odjíždí v 7:46, do cíle (Lipová Lázně) spoj přijede v 10:07. Zde budete nuceni využít svůj orientační smysl a najít autobusovou zastávku Lipová Lázně - pošta, která je od vlakového nádraží vzdálená asi 10 minut pomalé loudavé chůze. Ptejte se místních na cestu, aspoň je poznáte. Malá nápověda - z nádraží sejděte dolů z kopce na hlavní silnici, zabočte do leva a jděte rovně až najdete poštu a tudíž i autobusovou zastávku. Autobus odjíždí v 10:45 a Vaším cílem je Bílá Voda - psychiatrická léčebna, příjezd 11:45. Akce může začít! Show must go on!

Rozhledna na Borůvkové hořeČervená značka by Vás měla dovést bezpečně až k cíli do města Javorník. Ale to předbíhám, jsme přece pořád na začátku hned vedle psychiatrie. Vydejte se prostě po červené, nečeká Vás víc než 18 až 22 km. První decimetry povedou po zpevněné cestě až k místu Růženec, zde se dostanete na hřeben Rychlebských hor a budete pozvolna stoupat po státní hranici na Borůvkovou horu, na níž stojí rozhledna a z ní je vidět široko daleko do malebného kraje vezdejšího česko - polského dnes i zítra. Pokud bude hezky, máte se na co těšit a bude co fotografovat.

Na Borůvkové hoře, která ční do výše 899 m. n. m., bývá v sezóně a dle nálady místních domorodců otevřen stánek s občerstvením. Také zde lze sbírat borůvky, ovšem místní to nevidí rádi. Raději se nejdřív slušně zeptejte a požádejte o dovolení. Z Borůvkové hory pokračujeme na Vysoký kámen (691 m. n. m.) přes Bílou skálu (864 m. n. m.).

Jedná se o místa (jak řekl jeden můj známý teolog, který nechtěl být jmenován) prodchnutá pohanskou přírodní falickou magií, místa nekonečných rozhledů, dobrému křesťanu naskočí husí kůže, celostního vědomí, hadí místa - pozor na zmije, místa žen, místa magnetické vlčího vytí vlčích máků, místa kde místní pozorují blízká setkání třetího druhu. Nikdy nevíte, koho na nich potkáte. Vezměte si s sebou raději česnek a kousek stříbra.

Z Vysokého kamene, co by člověk kamenem dohodil, je to bratru 11 km do města Javorník. A jste v cíli putování, ochutnali jste Rychleby, poznali kousek velmi zvláštních česko - polských hor. Javorník jako město stojí za samostatnou návštěvu, zvláště pak samozřejmě zámek Jánský vrch se stálou expozicí dýmek a některých dalších kuřáckých vychytávek. Je zde prý ukrytý čvaňhák doutníku samotného Castra, který zde byl s Husákem v 80. letech na tajné poradě. Místní to tvrdí, ale nevěřte jim všechno, nenechte se tahat za nohu nebo nos.

Město JavorníkV Javorníku si můžete dopřát jídlo, pivo, koupit pohled. Dříve zde bylo otevřeno dokonce muzeum marihuany, nicméně jeho provozovatel skončil bohužel za mřížemi. No, pokud zde nehodláte zůstat, musíte se do údolí vrátit zpátky. Pokud jste se rozhodli pro ekologickou alternativu chůze - vlak - autobus, zde je zbytek návodu, jak to zvládnout. Vlak poslední pro Vás užitečný jede v 18:05 z místního hlavního nádraží. V Lipové Lázních budete v 18:56. Čas dát si regionální pivo Šerák a stihnout spoj do Bludova s odjezdem z Lipové 19:09.

Do Bludova přijedete 20:48. Opět je nutno přestoupit, tentokrát na vlak ve směru Zábřeh na Moravě s odjezdem 20:52. V Zábřehu budete 21:02. Rychlík ve směru Olomouc odjíždí z druhého nástupiště 21:08 a do Olomouce má příjezd 21:44. Poslední přestup ve směru rodná obec, rodné údolí, rodné Hlubočky. Z Olomouce 22:36 v Mariánském Údolí vystupujete 22:49, dle mé zkušenosti již značně vyčerpaní, ale šťastní. Velmi pěkné dobrodružství!

Výše zmíněné spoje, přestupy a časy se týkají soboty. Více informací najdete na adrese http://www.idos.cz.

Pokud se vydáte nechutně na cestu autem a hodláte tak přispět ke znečištění ovzduší, zaparkujte ve městě Javorník. Do Bílé Vody dofrčte autobusem. Informace o možném spojení dopravním naleznete na výše uvedené internetové adrese.

Jestliže si budete chtít o Rychlebských horách přečíst relevantní informace, navštivte adresu www.rychleby.cz, najdete zde údaje o možném ubytování a turistice a minulosti i přítomnosti či budoucnosti regionu spolu se zajímavými fotografiemi a můžete si zasoutěžit o originální tričko.

Toliko vše. Přeji Vám, aby se pro Vás Rychleby staly místem, které budete chtít poznat podrobněji. Hodně štěstí, snad to přežijete.

Mgr. Martin Kupka, Ph.D.

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (8)

 1. Jindřich Stróhal (28.08.2008 - 13:11) odpovědět IP: 88.103.252.35

  “Díky za tip”! Málem jsem to nepřežil. Autor má poněkud zvrhlý a zvrácený smysl pro humor. Ještě že umím otčenáš a v kapse nosím vždy nějaké to pohotovostní stříbro. O vlcích nebyla řeč a vážně zvažuji, že na Vašeho pisálka podám trestní oznámení. Za minulého režimu jsem sloužil u paragánů, ale co je moc, to už je příliš. Hory byly až surrealisticky neskutečné, to je fakt, řekl bych dokonce psychedelické, ale zbytek úlet,úlet, úlet… Proboha lidi nejezděte tam!

 2. Filip Hofer (04.09.2008 - 19:52) odpovědět IP: 77.48.27.78

  Nechápu tuto nenávistnou reakci na tak vtipný a poučný článek. Sám jsem tuto trasu již několikrát absolvoval. Navíc pracuji jako ošetřovatel vlků v zoo a mohu vás ujistit, že vlk je schopný napadnout člověka pouze ve filmu, anebo když onemocní chronickou hexadactilií. Jindřichovi Stróhalovi bych doporučil navštívit autorem zmíněnou psychiatrickou léčebnu a prosím, aby příště neznevažoval tuto diskusi. Martinovi Kupkovi bych chtěl poděkovat za velmi pěkný článek.

  1. Jindřich Stróhal (10.09.2008 - 14:14) odpovědět IP: 88.103.252.35

   Musím rozhořčeně reagovat a protestovat. Článek považuji v souladu s trestním zákoníkem za čin zvýcí ohrožení veřejnosti. Vy, pane, možná pracujete s vlky a jste na ně zvyklý, já ovšem ne. Autor prostě neupozornil čtenáře na některé maličkosti. Zvrhlost místních obyvatel, nepřátelská dusná atmosféra k cizákům, vlci, sršni (o těch v článku rovněž nebylo ani slovo), pane! Jak jsem již psal, sloužil jsem u paragánů a mám lecos za sebou, vojenský prostor Letovice, Libavá, zimní cvičení na Uralu, noční přesuny do Bystrovan… Nechci se vychloubat. Ovšem pochod Rychlebskými horami je pouze pro drsné samorostlé nátury. Myslím, že autor měl pracovat s koeficientem obtížnosti, toliko vše a myslím si, že nebylo fér označit můj komentář za nenávistný, tuto emoci postrádám.

 3. Filip Hofer (13.09.2008 - 19:52) odpovědět IP: 77.48.27.78

  Nebudu se již dále šťourat ve vašich názorech, ale při těch všech vašich vojenských aktivitách jste se nejspíš stal i obětí chemického útoku (o čemž zřejmě ještě ani nevíte). Byl bych moc vděčný, kdyby se k této diskuzi připojil i autor článku a případné zájemce o absolovování této trasy uklidnil.

 4. Robert Novak (04.08.2011 - 6:06) odpovědět IP: 109.183.213.113

  Zminovanou trasu jsem absolvoval. Start v 15 hodiny v Javorniku a konec ve 20.20 na autobuse v Bile Vode. Cast z Javorniku ke Kamennemu mostu je nudne a zbytecne slapani kilometru. Clovek si poprve trochu makne pri vystupu na Velky Kamen, ktery je uchvatny. Mel jsme stesti, ze jsem tam byl sam. Tedy jen ja a hory odpadku s polskymi etiketami (jelikoz ale mistni radi nakupuji v Polsku, je puvodce narodnostne neidentifikovatelny). Cesta z Velkeho Kamene na Boruvkovou horu normalni prumer, les kolem je ale hodne divoky a v podvecer tj. kolem 18 hodiny muze slabsi natury mirne znervoznovat. Boruvkova hora je opravdu nadherna a kupodivu zalidnena jeste v 19 hodin. Mel jsem smulu na particku polskych rodinnych “turistu” co si tam vyjeli na piknik gazikem. Nechapu, proc je Polaka vzdy slyset na sto metru. Zahy ovsem dojedli privezene kose jidel, s poslednim soustem odjeli a rozhostil se klid. Dva cesti turiste se tam pripravovali na nocleh, coz jsme jim zavidel, protoze na prespani je Boruvkova hora idealni. Vyhled z rozhledny v podvecer jedinecny. Cesta po cesko-polske hranici je taky moc pekna. Cast do Bile Vody uz jen zase nutna slapanice. Posledni kilometry jsem uz dobihal, abych stihnul posledni autobus ve 20.25. Cesta timto spojem do Lipove byl necekany adrenalin, kdy jsme mel misty strach, ze nas ridic nekde vyklopi. V pul destate dve Holby na Rychte v Lipove. Na jedno odpoledne trochu dlouhy vylet se zdlouhavymi presuny, ktere me ukratili cas na nejpeknejsich mistech. Jinak prima.

 5. Jaroslav (07.08.2011 - 8:31) odpovědět IP: 88.146.150.2

  Souhlasím s autorem článku, že Rychleby jsou klenot ! Především příroda, klid, téměř bez halasných turistů a vše, co je v článku zmiňováno. Pokud se snad někdo chystá navštívit zmíněné hory, tak si dovolím dáti svůj typ, který by snad při běžné návštěvě mohl uniknout. Kousek za Nýznerovským vodopádem, kde zpravidla vycházka končí, se nachází Stříbrné Údolí. Nadcházející podzimní období je asi nejvhodnější pro jeho návštěvu. Sluneční svit, prodírající se přez jakýsi tunel velkých listnatých stomů vytváří třpyt, poplatný názvu údolí. Bohužel, dle mého soudu, jsou Rychleby příliž vzdálené pro jednodenní návštěvy, zaslouží si pro bližší poznání delší bobyt. Je zde také hodně lesních “svážných” cest převážně vyasvaltovaných, což umožnuje trochu náročnější cykloturistiku. Přeji pěkné počasí při poznávání kraje Rychlebských hor.

 6. Ondřej (23.08.2017 - 20:02) odpovědět IP: 37.48.56.103

  Moc dekuji za tip. Rychleby znam. Ale tuto cast jeste ne. Hed tento vikend tam vyrazim :) diky za tip :) mimochodem jsem taky z olomouce