O nevraživosti, udavačství a neochotě si vyjít vstříc

Publikováno 19. 09. 2008 v rubrice Okénko radního « zpět « úvod

Ve středu 17. 9. 2008 proběhlo jedno z dalších zasedání zastupitelstva obce. Když jsem do tohoto výběru obyvatel před dvěma lety kandidoval, neměl jsem valné mínění o složení zastupitelstva.

Zastupitelstvo obce HlubočkyDnes, po necelých dvou letech práce v zastupitelstvu obce a v radě obce, mohu konstatovat, že jsem zděšen. Tolik osobní nevraživosti, nenávisti a nechutností jsem na obci, kde se předpokládá, že se budou skoro všichni znát, nečekal. Já se ptám, z jakého důvodu? Je to snad z touhy po moci? Je to snad proto, že se někteří domnívají, že přes orgány obce mohou vládnout lidu?

Určitě to pro některé znamená mnoho a pro některé to je způsob seberealizace, bez které se cítí neuznaní a nedocenění. Pro jiné je to zase zadostiučinění, že něco znamenají, že nejsou jen řadovými občany. Je smutné, když jsou někteří lidé pro takovou seberealizaci schopni klesnout tak hluboko, že posílají na své konkurenty, ale v případě práce pro občany v zastupitelstvu spolupracovníky, anonymní udání s cílem poškodit tu osobu a případně poškodit to, co dělá. Samozřejmě nelze prokázat, že vše dělají někteří zhrzení zastupitelé, ale je podezřelé, že většina, ne-li všechna tato anonymní udání přicházela a přicházejí v době, kdy se vyostřila politická situace v obci a docházelo nebo dochází k nějakým změnám.

Je náhoda, že na některé vloni „po převratu” nově zvolené členy rady přišlo hned několik anonymních trestních oznámení? Je náhoda, že na firmu dalšího člena přichází kontroly na základě anonymních udání? Je to více než podezřelé, ba naopak, je to do očí bijící. Tato forma nátlaku je ostudná, a ti, kteří se takto seberealizují, se chovají jako největší špína společnosti.

Takoví lidé byli mezi námi vždycky, takoví lidé kolaborovali s každým režimem, jako například s bývalou vládnoucí komunistickou stranou nebo s fašisty. Praktiky anonymních udavačů jsou staré jako civilizace sama, a proto je nasnadě, že za těmito anonymními udáními není nic jiného než touha po moci, touha po zisku, nebo aspoň touha po pomstě, případně od každého trochu (však neštěstí druhých dokáže zahřát u srdce, ne?).

Protože jsem jediný radní, který pracoval jak v první radě obce pod vedením bývalého starosty Ing. Zaorala, a který se snažil pracovat i v nynější radě obce za starostování Dr. Dosoudila, mohu trochu srovnávat. Starostování a vedení obce Ing. Zaoralem nebylo úplně špatné, a nikdy jsem neřekl, že vše co udělal, bylo špatně. Bohužel však pan Ing. Zaoral má v sobě zakořeněné komunistické arogantní jednání a vedení bez odmlouvání a diskuzí. S takovým člověkem se dá spolupracovat jen pokud jste na něm existenčně závislí, a i to dost těžko. Snažili jsme se diskuzí a různými návrhy v některých věcech změnit jeho postoj, ale zcela bez výsledku a nakonec jsem se dozvěděl, že on je starosta a udělá to tak, jak bude chtít on.

Michal StojmenovS takovým vedením jsem nadále po dlouhém rozhodování odmítl spolupracovat. Další uskupení, které se touto dobou formovalo bohužel částečně zformoval pan zastupitel Hrbek. Je to těžké, ale musím otevřeně před všemi čtenáři přiznat, že jsem mu naletěl i já. Myslel jsem si, že jakékoliv uskupení jiné, než v čele s diktátorem bude lepší.

Možná by i bylo, kdyby se někteří zastupitelé necítili natolik dotčeni chystanou změnou, že nadále odmítli jakékoliv jednání a spolupráci. Naneštěstí se stalo, že jsem i já svým hlasem napomohl ke zvolení do rady obce pana Hrbka. Nevím jestli měl ideály, nebo jestli měl jiný důvod být radním, ale s jeho velkým přičiněním mě tato práce přestávala bavit. Jsou procedury a věci, které jsou pravidelné a které bylo potřeba řešit stále a které občan ani nestačí registrovat. Vždy to zabere nejpodstatnější část jednání rady obce.

Za svou osobu mohu říct, že jsem se vždy snažil, aby mé rozhodování bylo nezávislé na mých osobních vztazích a aby bylo co nejspravedlivější. Další podstatnou částí pak byly stále nové a nové, někdy dobré, ale často zcela nesmyslné, případně nerealizovatelné požadavky jednoho z radních, který trval na jejich řešení ve smyslu: „a pokud ne, tak uvidíme.” No a stalo se, dnes vidíme. Obec bez rady, zcela rozhádané zastupitelstvo, kde se řeší jen osobní nevraživost a vše se překrývá politickými bláboly.

Když jsem se přiklonil k první „koalici”, myslel jsem si, že na obci je jednání zastupitelstva o lidech, ale brzy jsem byl vyveden z omylu. Jedná se ne mezi lidmi, ale mezi koalicemi a opozicemi. Jen někteří vytvářejí nátlak i jiným směrem než diskuzí, i když o diskuzi se moc hovořit nedá, protože někdo se cítí ublížen, a proto se s tím, kdo mu domněle ublížil, bavit nebude. Situace je taková - někomu bylo domněle ublíženo, tak ať si to ti, co jim ublížili vylížou do poslední kapičky. Že je jako rukojmí takovýchto nedůstojných šarvátek brán občan k jehož prospěchu jsme se my všichni zastupitelé zavázali pracovat, to na věci přece nic nemění, hlavně, že se někdo někomu pomstí.

Závěrem chci říct, že nechci rezignovat ani na funkci zastupitele, ani na funkci radního. Chci se i nadále snažit, aby se život v obci stával lepším a věřím, že nakonec se podaří mezi zastupiteli dohodnout. Bude to však stále těžší, zvláště po udávání a podobných nechutnostech. Je mi velice líto všech občanů, že bylo zvoleno zastupitelstvo v takovém složení, jaké je dnes, kde osobní vzájemná nevraživost převažuje nad ochotou konstruktivního jednání.

Michal Stojmenov, zastupitel a radní

Rubrika: Okénko radního | Téma: ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (5)

 1. Josef Hrbek (20.09.2008 - 3:59) odpovědět IP: 77.48.27.78

  ….. kecy….
  Josef Hrbek

  1. Bubeníček (20.09.2008 - 16:53) odpovědět IP: 88.102.11.243

   Omyl, zajímavé informace pro občany o téměř dvouletém působení v RO.
   Bubeníček

 2. Josef Hrbek (20.09.2008 - 19:09) odpovědět IP: 88.146.150.236

  Jasně.
  Myslel, nevěděl, snažil se a chtěl…
  Josef Hrbek

 3. Kamil Schmied (21.09.2008 - 1:57) odpovědět IP: 77.48.27.78

  Mám takový pocit, že Pan Stojmenov, Zastupitel a bývalý Radní obce Hlubočky nekope za Obec, ale za KOPEC?

 4. Josef Hrbek (16.10.2008 - 3:46) odpovědět IP: 88.146.150.236

  Josef Hrbek odstoupí z Rady proto, že přes jeho neustálé naléhání nebyla a není Dohoda o koaliční spolupráci ( http://jhws.rajce.idnes.cz/Dohoda_o_koalicni_spolupraci/#album ) koaličními partnery dodržována.

  Jako člen Koalice a Rady obce na to upozorníte jednou, dvakrát, třikrát a když jste opakovaně umlčeni, přestane vás to bavit.

  Logicky odstoupíte z funkce člena Rady, protože tam jste k ničemu, že jo!

  A reakce?

  Logická…:

  “Je to těžké, ale musím otevřeně před všemi čtenáři přiznat, že jsem mu naletěl i já”, praví ve svém článku pan Stojmenov, “naneštěstí se stalo, že jsem i já svým hlasem napomohl ke zvolení do rady obce pana Hrbka.”

  A tak je to v 6-ti fázích vždycky?

  1. Předprojektové nadšení,
  2. Projektové vystřízlivění,
  3. Realizační zklamání,
  4. Hledání viníka,
  5. Potrestání nevinných a
  6. Odměnění nezúčastněných……

  Tak, viník se už našel, Hrbek!!

  A jak to bude dál, když už Hrbek není členem Rady obce, na co se vymluví teď?

  Uvidíme, ne?

  Josef Hrbek