Nová síť varovného a vyrozumívacího systému v obci

Publikováno 14. 11. 2013 v rubrice Co se děje v obci, Zprávy z úřadu « zpět « úvod

Koncem roku 2013 bude v obci ve všech jejich částech vybudován výstražný a varovný systém pro omezování rizik povodní a jiných mimořádných událostí. Jedná se zejména o lokální varovný systém pro sledování úhrnu srážek a dále o monitorování řeky Bystřice.

Ilustrační fotoSoučástí bude také instalace nového bezdrátového rozhlasu a vybudování dalších elektronických sirén. Celý systém bude propojen na složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje (IZS OK), díky čemuž budou moci být občané včas informováni o případném nebezpečí (a to nejen zvukem sirén, ale i slovně) a bude jim možné poskytnout včasnou a účinnou pomoc.

V rámci tohoto systému bude nainstalováno:

 • 72 hlásičů rozhlasu po celé obci včetně nové lokality K Posluchovu
 • 2 ks hladinových čidel na řece Bystřici se solárním napájením
 • 1 ks srážkoměr
 • 3 ks nových varovných elektronických sirén
 • 1 ks nové ovládací ústředny

Tento nový systém tak vytvoří podstatně lepší podmínky pro informování občanů v případě nebezpečí. Nahradí rovněž starý obecní rozhlas, který pomalu dosluhuje a který již generuje stále častější výpadky, což vede ke stížnostem občanů.

PhDr. Ivo Černík, starosta, Ing. Antonín Plíska, místostarosta

Rubrika: Co se děje v obci, Zprávy z úřadu |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (5)

 1. Tomáš Mádr (14.11.2013 - 15:47) odpovědět IP: 81.19.10.152

  Jenom doufám, že máte spočítané, jak dlouhou v tom mají životnost akumulátory a kolik bude stát jejich výměna. On ten drátovej rozhlas není až tak špatnej. Není nic lepšího, než po dvou letech akumulátory u hlásičů skoro po smrti, zima která dále sníží jejich kapacitu, výpadek proudu - nejde veřejné osvětlení, ze kterého se to běžně nabíjí, a je po hlášení.

 2. Asmi (20.02.2014 - 21:21) odpovědět IP: 176.97.242.2

  Musím se také pozastavit nad bezdrátovým řešením rozhlasu. Tento systém musí být už z principu náchylnější k poruchám (atmosférické poruchy, stínící objekty na trase, stromy, samotná elektronika přijímačů atd.) , než klasické vedení - po drátě. Drát je drát a vždy bude nejspolehlivější. Jestli nebylo na snadě, spíš zkusit vyměnit jen zastaralou ústřednu a frčet po drátě dál.

  1. Josef Hrbek (17.03.2014 - 14:48) odpovědět IP: 178.72.253.55

   Staré řešení rozhlasu zřejmě není kompatibilní s novými nároky; tomu rozumím…..

   Josef Hrbek

 3. Tomáš Mádr (19.03.2014 - 7:59) odpovědět IP: 85.70.115.138

  Nevím jaké nároky byly na starý systém, který nový nesplní - to by mohlo objasnit vedení obce. Každopádně nové ozvučení musí být nějakým způsobem napájeno elektřinou. Buďto samostatným rozvodem nebo akumulátory. Pokud by to byl vlastní rozvod, tak by to asi nemělo smysl, protože by to byly skoro tejné dráty, jako u stávajícího systému. Takže zbývají akumulátory, dobíjené nejčastěji s veřejného osvětlení. A u těch jak už jsem psal mohou vzniknout nečekané problémy jak provozního rázu, tak hlavně mají omezenou životnost a tím generují další nemalé náklady. Tyto náklady ovlivňuje kvalita instalovaného zařízení. A poslední věc - souhlasím s tím, že systém drátový má méně součástek a tedy může být spolehlivější. Má ovšem velmi zranitelnou věc - venkovní vedení po celé obci. Takže jsem zase u kvality zařízení, kvality projektu a realizace a hlavně ceny údržby a dlouhodobého udržení systému v provozu.

  1. Josef Hrbek (20.03.2014 - 12:28) odpovědět IP: 178.72.253.55

   No, pokud vás to tak zajímá, není nic jednoduššího, než se zastavit na Obecním úřadě v Hlubočkách a na podrobnosti se zeptat.

   Jistě Vám rádi odpoví.

   Josef Hrbek