Nová naučná stezka na Hrubé Vodě

Publikováno 13. 12. 2016 v rubrice Zajímavosti « zpět « úvod

Naučná stezka “Hrubá Voda - voda živá” byla otevřena 7. 9. 2016. Její délku, umístění a profil tratě ocení zejména rodiny s dětmi a spíše vycházkový turisté.

Na trase vedoucí od budovy nádraží v Hrubé Vodě směrem k hotelu Hluboký dvůr, se dáme dále do mírného stoupení kolem budovy konírny, kde najdeme zastavení druhé. Zde se dočteme o zpracování břidlice a historii této suroviny na tomto místě. Budeme pokračovat opět do kopce, dokud nedojdeme na vrstevnici, po které se vydáme směrem ke zřícenině hradu Hluboký. Na třetí zastávce trasy se dočteme o přírodních hodnotách údolí a také o Libavsku. Čtvrtým, nejvýše umístěným zastavením je zřícenina hradu Hluboký.

Pokud budeme chtít dokončil stezku směrem k zastávce pět, pak sejdeme dolů ze čtvrtého stanoviště zpět ke třetímu zastavení a novou asfaltovou cestou k chatové zástavbě a k mostu přes řeku Bystřici. Právě o vodě a řece Bystřici pojednává páté, poslední zastavení nové naučné stezky.


Hlavní myšlenkou založení této naučné stezky bylo zejména poodkrytí či znovupřipomenutí této lokality veřejnosti a výletníkům, kteří do resortu v Hrubé Vodě přijíždějí autem, na kole i vlakem. Spousta návštěvníků letoviska jím pouze projíždí nebo se zastaví jen v našem volnočasovém parku. Pro rodiny s dětmi a k příjemným procházkám před večeří či po obědě, je však důležité nabídnout také něco jiného než atrakce. Jako velkou přidanou hodnotu celého resortu spatřujeme právě lokalitu, ve které se nachází. Proto lidem přibližujeme krásy, které nás obklopují, které tu vždy byly a které je důležité znovu vnímat a objevovat. Příroda, živočichové, historie průmyslu a způsob života starousedlíků či již v oblasti nežijících obyvatel, jsou pro Hrubou Vodu důležité. Nemluvě o pohybu v přírodě, společném času stráveném v přírodě pro rodiny i partnerské páry.


Na naučnou stezku budeme navazovat dalšími aktivitami. Momentálně pracujeme na dětském vodním hřišti, podzemních bludištích a naučném parku pro rodiny s dětmi, školy a jiné organizované skupiny. Celým areálem je již brzy začne provázet nový kamarád, skřítek Hrubík.


Při realizaci naučné stezky se spolupodílela obec Hlubočky a resort Hrubá Voda. Texty i fotografie na panelech vytvořil Marek Bohuš. Všem zúčastněným stranám velmi děkuji.


Ing. Tomáš Drápal

Obchodní ředitel resortu Hrubá Voda

Rubrika: Zajímavosti |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.