Nová mapa Laudonovy cyklotrasy

Publikováno 01. 04. 2011 v rubrice Informace z okolí, Tipy na výlet « zpět « úvod

Pod titulem „Přijeďte vnímat náš Mikroregion“ vydal Svazek obcí mikroregionu Moravskoberounsko novou mapu, jež ukazuje průběh budoucí cyklostezky údolím řeky Bystřice, která povede z Olomouce do Moravského Berouna.

Mapa je vymezena na jihu částí Hluboček – Posluchovem, na severu úbočím hory Slunečná nad Moravským Berounem, na západě Šternberkem a na východě Městem Libavá. Ač je řeč o trase budoucí, projet či projít ji lze již dnes a přitom se mnoho zajímavého dozvědět.

ZNová mapa Laudonovy cyklotrasyajímavá místa na mapě

I ostřílení turisté v materiálu jistě najdou něco nového. Z rubové strany mapy, na které jsou fotografie lokalit s krátkým popisem, namátkou vybíráme: dvojitý viadukt nad Magdalénským mlýnem, Bauerova vila v Domašově a sarkofág C. Franzela ze supíkovického mramoru tamtéž, Lichtenštejnská hájenka a Lichtenštejnský náhon, Pruknerovitz javor atd. Zastavení na trase jsou symbolizována generálovým kloboukem.

Generál Laudon

Nová mapa Laudonovy cyklotrasyCyklostezka se zaštiťuje jménem slavného velitele rakouské armády Ernsta Gideona von Laudon, který v bitvě u Domašova roku 1758 uchránil pevnost Olomouc a tím i metropoli monarchie Vídeň od dobytí pruským králem Fridrichem Velikým (spolu s Laudonem bitvě na rakouské straně velel generál Josef von Žiškovič, ale Laudon je kratší a v „popmusic“ proslavený, takže se sláva připisuje jen jemu). Přebal mapy zdobí logo s generálem na koni a turistou na kole od Adama Dostála, o jehož výstavě jsme nedávno referovali.

Jinak povedená mapa žel nectí starou kartografickou zásadu, že každá značka v listu mapy musí být rovněž v legendě a naopak. Ve vysvětlivkách máme značky pro ZOO, horskou službu, muzeum a synagogu, které v mapě nejsou, zato chybí vysvětlení značky pro hřbitov, nebo větrnou elektrárnu, kterých je v mapě mnoho.

Spolupráce mezi mikroregiony

Projekt Laudonovy cyklostezky je příkladem aktivní spolupráce mezi mikroregiony Moravskoberounsko a Bystřička na projektu „Zpřístupnění údolí řeky Bystřice pro cyklistickou dopravu z Moravského Berouna do Olomouce“.

Pro mapu je nejlépe si dojet do informačního centra v Moravském Berouně, jak jinak než na kole.

Texty: Ing. Tomáš Feranec; Grafické zpracování, tisk, mapa: Jan Machovský; Foto: Miroslav Dvorský

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Informace z okolí, Tipy na výlet | Téma: , ,  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (6)

 1. Markéta (03.04.2011 - 20:10) odpovědět IP: 85.70.115.172

  Dobrý den, nevíte kde se v Olomouci či Hlubočkách dá tato brožura sehnat. Děkuji s podravem M.

 2. MS (03.04.2011 - 20:22) odpovědět IP: 178.17.89.36

  Brožura je šiřitelná i v elektronické podobě? PDF apod.?

 3. Marek Bohuš (04.04.2011 - 10:13) odpovědět IP: 158.194.56.139

  Na náš dotaz do M.Berouna, kde mapu vydali, přišla odpověď, že ji mají jen v tamním informačním centru. Předpokládáme, že pouze tištěnou. Beroun není daleko a cesta údolím Bystřice stojí za to;-)

 4. Markéta (04.04.2011 - 10:24) odpovědět IP: 158.194.11.133

  Děkuji, máte sice pravdu, že v údolí Bystřice je krásně, ale bohužel informační středisko, má o víkendu velice krátkou otevírací dobu, takže mě mrzí, že brožurka se nedá sehnat někde poblíž. Stejně děkuji za odpověď. M.

 5. Petra M. (28.04.2011 - 9:50) odpovědět IP: 88.146.150.239

  Jako studentku kartografie by mě mapa zajímala taky z profesního hlediska, doufám, že se mi ji podaří sehnat. Problémy se znaky, o kterých píšete, jsou bohužel pro uvedenou kartografickou firmu typické.
  Obecně si myslím, že MAS Bystřička by pro propagaci tohoto regionu mohla dělat více.

 6. Marek Bohuš (18.10.2011 - 21:29) odpovědět IP: 88.146.150.2

  Díky ochotě kamaráda z Horní Loděnice, který pár map poslal, nemusíte jezdit dál, než do Hřebíkové. Prvních pět zájemců si ten materiál může vyzvednout na adrese Ztracená 74 (bývalá jídelna).