Neplatnost nebo odstoupení od smlouvy?

Publikováno 12. 01. 2008 v rubrice O právu vážně i nevážně « zpět « úvod

Dotaz: Před časem jsem prodával garáž a do smlouvy jsem uvedl, že pokud mi kupující nezaplatí kupní cenu řádně a včas, stává se celá kupní smlouva od počátku neplatnou. Nyní je kupující již déle než 14 dnů v prodlení s úhradou kupní ceny je tedy možné se odvolat na tento článek ve smlouvě a požadovat vrácení garáže z důvodu neplatnosti smlouvy?

Ilustrační fotoBohužel nikoli, neboť takto sjednané ustanovení o neplatnosti smlouvy je v rozporu se zákonem, je tedy právně neúčinné, a nelze se na ně odvolávat. Kupní smlouva, jejímž předmětem je prodej nemovitosti, se vždy řídí občanským zákoníkem (zák. č. 40/1964 Sb.). A ten také stanoví důvody, pro které je určité právní jednání neplatné.

Nezaplacení kupní ceny však neplatnost určitého právního úkonu (např. smlouvy) samo o sobě nezpůsobuje. Nezaplacení ale může být důvodem pro odstoupení od smlouvy. Odstoupit od smlouvy lze buď v případech, kdy tak stanoví zákon, anebo za podmínek, které si smluvní stany ve smlouvě dohodnou (tedy i třeba v případě nezaplacení kupní ceny, jestliže si to účastníci smlouvy takto ve smlouvě výslovně sjednají).

Odstoupení má pak za následek zrušení smlouvy od samého začátku, což znamená, že si smluvní strany musí navzájem vrátit plnění, které si do té doby již poskytly. Pravděpodobně právě toho chtěl prodávající ustanovením o neplatnosti smlouvy docílit, zaměnil však institut neplatnosti smlouvy a odstoupení od smlouvy.

Jak je vidět, v právu často záleží na slovíčkách, a i z tohoto důvodu doporučuji, aby podobné smlouvy zpracovával vždy odborník. V případě sporu a nutnosti uplatňovat svůj nárok u soudu se to nejen vyplatí, ale je to i podmínkou úspěšnosti případného soudního řízení vůči dlužníkovi.

Mgr. et Bc. Karel Šiška, MSc

Rubrika: O právu vážně i nevážně |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (1)

  1. jan (21.01.2015 - 18:23) odpovědět IP: 178.255.168.69

    prodal sem automobil se splatkovym kalendarem….pul ceny slozeno v hotovosti,pul ceny na splatky……ve smlouve je bod kdy kupujici musi zaplatit splatku do 25 dne v mesici….po dalsich 5 dnech pokud nezaplati se dosud neneuhrazena cast kupni ceny stava v cele vysi splatnou a prodavajici ma pravo pozadovat jeji uplne zapalceni….Jak postupovat po neuhrazeni …..samoz se tak uz stalo,splatka byla poslana na muj ucet cca 12 den po splatnosti…..jaky pravo mam ja jako prodavajici….

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.