Návštěva Hornického muzea pod Landekem

Publikováno 10. 09. 2007 v rubrice Tipy na výlet « zpět « úvod

Přiznám se, že jediný důvod, proč jsem navštívila Hornické muzeum byl ten, že jsem měla vstup do něj zdarma v rámci jednoho festivalu. Představovala jsem si totiž klasické muzeum: skleněné vitríny plné exponátů, v tomto případě nejspíš uhlí, možná svítilen - tzn. dopoledne strávené možná poučně, nikoli však zábavně. Jediné co naznačovalo, že se zřejmě nebude jednat o obyčejné muzeum, bylo upozornění, že vstup do něj je vždy jen v celou hodinu.

Hornické muzeum OKD LandekVrch Landek naleznete nedaleko centra Ostravy, čili asi 95 kilometrů od Olomouce. V roce 1992 byl vyhlášen Národní přírodní památkou, mimo jiné je zde naleziště Landecké Venuše, která je v evropském měřítku unikátní. V čem je jedinečná zjistíte sami právě v Hornickém muzeu.

Přístupová cesta je dobře značená a dovede vás k vrátnici, kde se prodávají vstupenky. Jak cesta, tak vrátnice (i když s usměvavou paní vrátnou) mě posilovala v přesvědčení, že není o co stát. Celý areál z dálky působil ponuře, spíše jako vstup do staré továrny.

Hornické muzeum OKD LandekPo instrukci: „Jděte dál k vilce a počkejte dokud nebude celá,” (z čehož vyplývá, že vstup do areálu je možný kdykoli, v celou hodinu jen do jednotlivých expozic) jsme pochopili, že to, o co šlo zakladatelům muzea především, bylo vyvolat v návštěvnících pocit, že tu těžba vlastně nikdy neskončila. Než odbije celá, máte zde možnost osahat si spoustu důlních strojů - razičů, vozíků, pásů či pohladit si mamuta a zhlédnout zrekonstruované pravěké obydlí, (včetně pravěkého lovce shlížejícího z kopce se sekyrou v ruce budí respekt). A potom rychle k vilce.

V celou hodinu si naši skupinku vyzvedl pán a pozdravem „Zdař Buh haviři!” nás poslal nahoru do přednáškového sálu, kde zhruba 40 minut povídal o historii i budoucnosti hornictví u nás. Tento pán byl opravdový odborník, který se v těžbě vyznal a bylo poutavé ho poslouchat, zvl᚝ pokud máte rádi ostravský přízvuk.

Hornické muzeum OKD LandekPoté následovala prohlídka muzea (i s vitrínami, kde bylo uhlí a lampy) a pak jsme byli upozorněni že „musime spěchat bo nam ujede klec.” Klec, která nás po poměrně uhlazeném začátku svezla do drsného světa havířů.

Seřazeni u důlní věže jsme následovali pokynů bývalých havířů, dnešních průvodců, kteří jsou velmi milí a vtipní, rozhodně ale od nich nečekejte, že s vámi budou jednat jako v rukavičkách. Právě díky nim se ale návštěva celého muzea stane velkým zážitkem.

Do poměrně malé klece nás vtěsnali asi 15 (což neni moc bo se tam vleze i 20 haviřu když jdou na šichtu) a po sestupu nám bylo ihned vynadáno, i když s úsměvem na rtech, že nestojíme čelem k dvířkům klece. Následovala asi hodinová prohlídka 250 metrů dlouhých důlních chodeb s příjemným a vtipným průvodcem, který ví snad úplně vše o práci v dole a taky snad na vše odpoví.

Jako bonus nám pustil pás, po kterém se přepravuje uhlí (ať si taky užijeme toho hluku) a dovolil nám sáhnout si na Františka. Místo permoníků dokreslují atmosféru figuríny horníků.

Poslední, třetí expozicí je báňské záchranářství, kterou už jsme kvůli nedostatku času nenavštívili, nicméně fotografie a zkušenosti z předchozích dvou slibují také silný zážitek. Pokud se budete cítit unaveni, navštivte stylovou restauraci Harenda u Barborky a zbytek dne pak můžete strávit třeba v lanovém centru, které je součástí areálu. Tak tedy: „Zdař buh a ať vám neujede klec.”

Hornické muzeum POD LANDEKEM

Jak se tam dostat:

Buď autem či z Ostravy tramvají č.1, 2, 8 na zastávku Muglinovská a pak autobusem č. 34, 52, 67, 68, 70 nebo 72 na zastávku Hornické muzeum.

Otevírací doba:

Otevřeno je celoročně po-ne 9-18:00 hodin, poslední prohlídka je v 16:00. Areál je otevřen po- ne 9-19:30 hod.

Vstupné:

Podle trasy - dospělí 30 - 90,- Kč, děti 6 - 15 let, důchodci a studenti 15 - 45,- Kč, děti do 6 let zdarma (doporučuji však absolvovat celou trasu). V muzeu jsou také připraveni na návštěvy škol a je možno zde objednat celodenní program.

  • Další informace a fotografie naleznete na www.muzeumokd.cz
  • E-mail: hornicke.muzeum@okd.cz
  • Telefon: 596 131 803, 596 131 804
  • Fax: 596 131 847

Jana Rabštejnková s přispěním oficicálních webových stránek muzea

Mohlo by vás také zajímat:

Rubrika: Tipy na výlet |  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.