Na věčné časy a nikdy jinak?

Publikováno 15. 03. 2010 v rubrice Co se děje v obci, Názory občanů « zpět « úvod

Ilustrační fotoKomunističtí kandidáti pro květnové volby do sněmovny přijeli popřát ženám k MDŽ do Hluboček. Vzali s sebou Martina Maxu a mladou zpěvačku Janu Kociánovou. Rozdávaly se karafiáty, chlebíčky…

Do kulturního domu v Mariánském Údolí jsem dorazil kolem druhé hodiny odpoledne proto, abych zde udělal rozhovor s poslancem Alexandrem Černým. Na tuto dobu jsme se spolu předem domluvili po telefonu. Rozhovor však neproběhl. “Rozhodli jsme se, že vám otázky zodpovíme písemně. Nechte nám na sebe kontakt a na shledanou,” řekla arogantní dáma z pořádající agentury. Na dotaz, dokdy mi mé otázky budou zodpovězeny, Černý reagoval, že nejpozději do příštího dne, tedy do úterý 9. 3. 2010. Dosud se tak nestalo. Údajně byly mé otázky příliš politicky zaměřené.

Ano, uznávám. Ptát se politika na jeho práci je zvrhlost. Stejně tak třeba muzikantovi pokládat otázky, zaměřené na hudbu, nebo obtěžovat sportovce vyptáváním se na něco pro něj tak vzdáleného jako je sport, je divné a zcela mimo mísu. Pojďme se nyní tedy zamyslet nad tím, jaké otázky klást komunistickému politikovi, aby nebyly chápány jako politická provokace. Zeptat se na oblíbenou barvu by asi nebylo příliš vhodné, neboť všichni dobře víme, která to je. Co takhle cestování? Cestovat před listopadem svobodně za hranice byl pro většinu lidí jen sen, takže i tuto otázku musíme vyloučit. Nabízí se další témata k hovoru: hudba, literatura, film, výtvarné umění. To všechno bývalo komunistům také trnem v oku, takže i zde bychom pravděpodobně neuspěli. Inu, vypadá to tedy, že i když položíme komunistovi zdánlivě neutrální otázku, vždycky narazíme na politiku.

A tak jsem nabyl dojmu, že KSČM, i když dnes veřejně nemluví o diktatuře proletariátu a vládě jedné strany, je pořád tatáž, protože se zároveň od svých předlistopadových zločinů nijak nedistancuje. A ani distancovat nemůže, protože má stálou voličskou základnu bývalých milicionářů, domovních důvěrníků a jiných. Alespoň takto na mne působila většina osazenstva kulturního domu při pondělní oslavě svátku všech žen.

Petr Kupka

Rubrika: Co se děje v obci, Názory občanů | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (8)

 1. Josef Hrbek (16.03.2010 - 16:13) odpovědět IP: 88.146.150.236

  Ať děláš, co děláš, psu ocas nenarovnáš!!!

 2. Antonín Rotter (17.03.2010 - 16:00) odpovědět IP: 80.188.26.130

  Milý pane Kupka,
  velice rád čtu články Vaše a pana Bubeníčka na politická témata… vždy mě tak nějak zvednou náladu. Váš roztomilý článek, který komentuje oslavy MDŽ v Mariánském Údolí
  Jste ale odfláknul. Měl jste zde při této příležitosti připomenout popravu Milady Horákové, stalinské čistky a násilnou kolektivizaci po únoru 1948.
  Ale Vy si ve svých novinách prostor najdete…. tak že snad příště.
  Jste mladý a sympatický muž a Vaše mládí Vás omlouvá. Já si totiž pamatuji podobné články z dob svého mládí…. také je psali sympatičtí mladíci v modrých košilích (nevím co ty košile komu udělaly???)…o prohnilosti kapitalistického zřízení, Duchcovských viaduktech, žebračenkách a střílení do hladových lidí v Prostějově…. Pokuste se zašátrat v archivech….
  Stačí pouze změnit + na - …. A máte inspiraci pro další články.
  Přeji pěkný den.
  PS: Promiňte,…. ale drtivou většinu osazenstva zde tvořily ženy a ty ( pokud vím ) v milicích
  nepůsobily… a že bychom měli v Mar.Údolí tolik domovních důvěrníků???….
  Já vím, to to Vaše svaté zanícení…..

 3. Boleslav Hnipírdo (18.03.2010 - 4:22) odpovědět IP: 88.146.150.236

  Oko za oko a svět bude slepý…
  Móhandás Karamčand Gándhí

  http://www.youtube.com/watch?v=CcikT9uemOY&feature=related

 4. leopold bubeníček (18.03.2010 - 7:42) odpovědět IP: 88.102.11.243

  Kauza, kterou popisuje pan Kupka, má totiž jiný význam, než jej pochopil pan Rotter. Já jsem byl požádán panem Kupkou, abych dohodnutý rozhovor s poslancem Černým nafotografoval, ale nakonec jsme se sešli s šéfredaktorem ve vinárně KD, kde mi vylíčil, že ani po intervenci paní Zetkové se rozhovor neuskutečnil. Byl z toho dosti rozmrzelý a nemohl pochopit postoj pana poslance Černého. Je holt ještě mladý a důvěřivý. Tomuto byli přítomni i p. Křížek a také p.Bystroň, který projevil velkou ochotu za poslancem Černým zajít a rozhovor mu doporučit. Musím zdůraznit, že tento rozhovor byl naplánován na 14. hodinu, kdy ještě pan poslanec neměl mít závazky k nějaké agentuře (program začínal v 15 hodin) a pokud je snad měl, neměl si rozhovor sjednávat. Nakonec jsme se dohodli, že počkáme na písemnou odpověď pana poslance k otázkám, které mu byly předány písemně a raději jsme přípitkem výtečného vína oslavili “kulatiny” pana Bystroně. Význam této kauzy je tedy v tom, že se opět potvrdilo, že politici a funkcionáři (vč. poslanců) jsou v mnoha případech lidé, kterým není radno důvěřovat a spoléhat se na jejich sliby. A takováto chování je potřebné veřejně pranýřovat.
  P.S. Pro informaci pana Rottera sděluji, že v KSČ bylo mnoho soudružek-milicionářek, několik jsem jich znal z mého pracovního působení ve fabrice.
  Bubeníček

 5. rotter Antonín (18.03.2010 - 9:29) odpovědět IP: 80.188.26.130

  Vážení,
  nehodlám pokračovat v soutěži o nejlepší “slohové cvičení”…. asi bych prohrál…
  Zde mohu pouze zopakovat to, co jsem již napsal na “HOMBOK”….

  Podobné komentáře já osobně považuji za kontraproduktivní.
  Rozhodující jsou spokojení lidé, kteří se akce zúčastnili.
  To, že na akci “zaskřípala” otázka focení… mohu potvrdit.
  Na otázky provokativního charakteru… bych také neodpovídal
  a s tím souhlasím s poslancem Černým. To si můžeme vyjasnit v hospodě….
  …. a nezatěžovat tím ostatní,kteří stejně nemají dost informací a nevědí o co jde ….
  … k poznámce p.Bubeníčka…. hovořím pouze o občankách Hluboček, které znám…mám je rád…. a cítím potřebu se jich zastat…

  ….. a to je moje poslední vyjádření k této věci…

  Přeji pěkný den.

  1. Petr Kupka (18.03.2010 - 11:13) odpovědět IP: 88.146.136.117

   Otázky, které jsem měl v úmyslu položit panu poslanci, byly zcela korektní. Jenže někteří představitelé KSČM chápou jako politickou provokaci i pozdrav, a to se pak nedá nic dělat.

  2. Josef Hrbek (18.03.2010 - 12:16) odpovědět IP: 88.146.150.236

   “…. a nezatěžovat tím ostatní,kteří stejně nemají dost informací a nevědí o co jde…” ??!!

   A aby nikdo nevěděl nic a “blbě” do toho, čemu nerozumí, nekecal, nakonec bude nejlepší tyto webové stránky zrušit, že, soudruhu?

   Ach jo….!! :-(

   Lidé, bděte!!

 6. Antonín Koutný (19.03.2010 - 9:02) odpovědět IP: 88.103.252.35

  Vážený pane Kupko
  povedl se Vám vtipný článek, jehož hlavní pointa dle mého názoru spočívá v posledním odstavci. Komunismus a život v něm byl maximální kýč uniformity. Dnešní doba - současnost, je složitá a pro mnoho lidí obtížně zvládnutelná, proto vzpomínka na “zlaté dobré časy” leckoho příjemně uklidní. Přesto, pokud si mohu zvolit, raději vyberu divokost, nepředvídatelnost, svobodu a rozmanitost. A to je současnost. Dnešní ideové spory se vesměs odehrávají mezi zbožnými potomky času a náruživými obyvateli prostoru. Dokonce si můžeme vybrat, do které skupiny se zařadíme. Takže děkuji.
  P. S. Co můžete čekat od člověka, který se v klidu honosí titulem RSDr. (rychle studující doktor).
  Adios